I Guds navn, den nådige og barmhjertige ... Fremskynd imam al-Mahdis komme og tilstå ham godt helbred og sejr. Gør os til hans disciple og budbringere om hans retsind ...
Højtærede dekan, kære professorer og studerende, lad mig takke jer alle, som jeg takker Gud for at give mig mulighed for at være til stede i et akademisk miljø blandt søgere af sandhed, der stræber for at fremme viden og kundskaber.
Først vil jeg gerne klage lidt over den person, som læste op af en politisk erklæring imod mig. Iransk tradition foreskriver, at når en person inviteres til at tale, respekterer vi tilhørerne ved at tillade dem at drage egne konklusioner (...)
Selvfølgelig indser jeg, at hans holdning er påvirket af presse og medier og af den politiske hovedstrøm i dette land, som direkte modarbejder behovet for fred og stabilitet i verden omkring os. (...)
Jeg har besluttet at benytte dette værdifulde forum til at tale om betydningen af viden, information og uddannelse. Akademikere og religiøse forskere er funklende fakler, der kaster lys for at fjerne mørke og føre menneskeheden bort fra uvidenhed og forvirring. Nøglen til at forstå realiteterne omkring os er i hænderne på de forskere, der søger at afdække områder, der er skjulte. (...)
Faktisk er menneskets natur en gave, som Den Almægtige har tilstået os alle. Den Almægtige førte mennesket ind i verden og tilstod ham visdom og viden som hans vigtigste gave, der satte ham i stand til at kende sin Gud. (...)
Mine kære venner, alle ord og budskaber fra de guddommelige profeter til Jesus og Muhammed forløste mennesker fra uvidenhed, forsømmelighed, overtro, uetisk adfærd og korrumperende tænkemåder, og førte os ind på erkendelsens, lysets og den retmæssige etiks sti.
I vores kultur er videnskab defineret som oplysning. Faktisk betyder viden lys, og den sande videnskab er den videnskab, som frelser mennesket fra uvidenhed, til hans eget bedste. (...)
Ifølge denne definition er videnskab en guddommelig gave, og hjertet er dens bolig. Accepterer vi, at videnskab betyder oplysning, da overgår dens omfang de eksperimentelle videnskaber og omfatter hver en skjult realitet.
En af de værste skader, der er tilføjet videnskaben, har været begrænsningen af den til de eksperimentelle og fysiske videnskaber. (...) Verdens realiteter er ikke begrænset til de fysiske og materielle realiteter. De er blot skygger af den højeste virkelighed. Fysisk skabelse er kun en af flere historier om verdens skabelse. (...)
Mine kære venner og forskere, ærede deltagere, videnskab og visdom kan også misbruges - et misbrug, der udspringer af selviskhed, korruption, materielt begær og materielle interesser, såvel individuelle som gruppeinteresser. Materielle interesser sætter mennesker op imod verdens realiteter. Korrupte og uselvstændige mennesker modstår accept af denne realitet. Og selv hvis de accepterer den, adlyder de den ikke.
Forstår de, som i løbet af menneskets historie har ført krige, da ikke, at livs, besiddelsers, værdigheds, territoriers og alle menneskers rettigheder bør respekteres. Eller forstod de det, men havde ingen tro til at stå ved det?
Mine kære venner, så længe menneskehjertet ikke er frit af had, misundelse og selviskhed, holder det sig ikke til sandheden, til videnskabens oplysning og til videnskaben selv.
Videnskab er lys, og forskere må være rene og gudfrygtige. Hvis menneskeheden når sit højeste niveau af fysisk og åndelig viden, men dens forskere og videnskabsmænd ikke er rene, så kan denne viden ikke tjene menneskehedens interesse (...)
Således ser vi i vore dages verden at tyranniserende magter misbruge forskere og videnskabsmænd med det formål at udsuge andre nationer for deres rigdomme. (...)
Faktisk ønsker de kun at retfærdiggøre egne slette handlinger. Ved at skabe ikke-eksisterende fjender og en utryg atmosfære forsøger de at kontrollere alle under påskud af at bekæmpe utryghed og terrorisme.
De krænker sågar individuelle og sociale friheder i deres egne nationer. De respekterer ikke deres borgeres privatliv, men aflytter deres telefoner og forsøger at kontrollere dem. De skaber en psykisk usikker atmosfære for at kunne retfærdiggøre deres krigsmageri i forskellige dele af verden.
Et andet eksempel: Ved hjælp af nøje videnskabelige metoder og planlægning har de igangsat et stormløb på nationale kulturer, som er resultat af årtusinders interaktion, kreativitet og kunstneriske aktiviteter.
De forsøger at eliminere disse kulturer for at skille befolkninger fra deres identitet og overskære deres bånd til deres historie og værdier. De bereder grunden for at unddrage folkeslag deres spirituelle og materielle velstand ved at indprente dem følelser af intimidering, ønske om imitation og underkastelse under undertrykkende magter.
At fremstille atomare, kemiske og biologiske masse-ødelæggelsesvåben er endnu et resultat af store magters misbrug af videnskab og forskning. Uden visse forskeres samarbejde, ville vi ikke være blevet vidne til fremstilling af diverse atomare, kemiske og biologiske våben. (...)
Sørgeligt er det også, at visse store magter skaber et monopol på videnskab og hindre andre nationer i at også at opnå videnskabelig udvikling. (...)
Som jer, og som enhver anden akademiker vil jeg ikke helme eller tie før jeg får svar på mine spørgsmål og lad mig stille to. Mit første spørgsmål er: Hvis vi går ud fra, at Holocaust er en realitet, en historie, der er sket, hvorfor er der så ikke tilstrækkeligt med forskning, der kan tage emnet op fra forskellige perspektiver? (...) De findes forskere, der vil tage emnet op fra andre perspektiver. Lige nu er en række europæiske akademikere fængslet, fordi de forsøgte at skrive om Holocaust fra et andet perspektiv og betvivle visse aspekter ved det. Mit spørgsmål er: Hvorfor er Holocaust ikke åbent for alle typer forskning. (...)
Mit andet spørgsmål er: I betragtning af denne historiske begivenhed, hvis den da er en realitet, må vi stadig spørge, hvorvidt det palæstinensiske folk skal betale prisen for Holocaust eller ej. Trods alt var det noget, der skete i Europa. Det palæstinensiske folk havde ingen andel i det. (...)
Hvorfor skal en akademiker som jeg selv udsættes for fornærmelser, fordi jeg stiller spørgsmål som disse? Er dette, hvad I kalder forsvar for tankefrihed? (...)
Gud kender den fulde virkelighed. Alle forskere og videnskabsmænd er elsket af Gud. Så jeg håber, at der vil komme en dag, hvor disse forskere og videnskabsmænd vil herske over verden og Gud selv vil stige ned sammen med Moses og Kristus og Muhammed for at regere verden og føre os alle til retfærdighed (...)
Oversat af Niels Ivar Larsen





Danni Madsen
27. september, 2007 #
Prisning af viden, lys og sandhed skal man høre fra en mand, der benægter eksistensen af homoseksuelle i Iran. Måske fordi "fænomenet" (hans ord) i Iran kaldes transseksualitet.
Ærgerligt at visse europiske lande scorer selvmål ved at bure Holocaustbenægtere inde og derved ufrivilligt leverer ammunition til en sleben tunge som Ahmadinejad. Hvem sagde ytringsfrihed?
Andreas Trägårdh
28. september, 2007 #
Det er da et forsonende udspil han kommer med. Nu tror jeg så ikke på gui men det lyder da fint det han fortäller om, det er fredelige hensigter både i indhold og form.
Til Danni Madsen
Det er da redeligt at stille spörgsmål ved hele holocaust, ikke mindst når man ser på den skygge det kaster over det palistinänsiske folk.
Jeg er sikker på at du ikke har hverken läst eller hört meget fra mellemösten eller persien, uden at det er kommet til via vestlig interesse organisationers manipulation.
Der er forskere der har erkläret at et af de stärkeste våben, israel bruger til at udslette det palistinänsiske folk med, er de vestlige medier. De sidder massivt repräsenteret i disse, og tendenser er klar; Når israel op gennem tiderne, har kört deres voldskampagner har tv stationerne i europa og usa vist holokost dokumentarer.
Andreas Trägårdh
28. september, 2007 #
...mere
Holocaust var altså ikke bare nazisternes endelige lösning på jödespörgsmålet, holocaust er tilmed blevet jödernes endelige lösning på palistinaspörgsmålet.
Andreas Trägårdh
28. september, 2007 #
Det fremhäver jeg jo ovenfor;
Der er forskere der har erkläret at et af de stärkeste våben, israel bruger til at udslette det palistinänsiske folk med, er de vestlige medier. De sidder massivt repräsenteret i disse, og tendenser er klar; Når israel op gennem tiderne, har kört deres voldskampagner har tv stationerne i europa og usa vist holokost dokumentarer.
Altså medvirker medierne direkte til at udslettelsen af palistina og dets befolkning göres statisk - man passifiserer verdens samfundets opgör med krigen, resultatet er laden-stå-til. Palistina lider den stille kvälnings död og dette er gjort mulig fordi at det er lykkedes ved hjälp mediernes voldsomme indflydelse på dets brugere at manipulerer med deres dömmekraft. Medier pasifiserer jo i det hele taget, det er mediernes fremmeste adelsmärke!
Viden slår ihjel!