I kølvandet på forrige uges energiaftale nedsatte klimaminister Connie Hedegaard (K) i går sin varslede klimakommission. Og den bliver godt modtaget både på Christiansborg og i miljøbevægelsen.
"Sammensætningen af klimakommissionen ser fornuftig ud, og jeg regner med, at kommissionens medlemmer vil lave et godt stykke arbejde," siger de radikales klimaordfører, Johs. Poulsen.
I kommissionen sidder der folk som forskningsspecialist Poul Erik Morthorst fra RISØ-DTU, Jørgen Henningsen, der er tidligere underdirektør i Miljøstyrelsen og professor Dorthe Dahl-Jensen fra Niels Bohr Instituttet.
Klima- og energimedarbejder i Greenpeace, Tarjei Haaland, er også overvejende positiv over for den nye kommission, der skal komme med en rapport om to år.
"Med et energiforlig, der heldigvis kun gælder til 2011, er der mulighed for, at klimakommissionens rapport i 2010 kan danne grundlag for en langt mere ambitiøs klima- og energipolitik efter 2012, som kan bringe Danmark tilbage på sporet som foregangsland", siger Tarjei Haaland.
Ifølge kommissoriet skal den nye klimakommission belyse, "hvordan Danmark på lang sigt kan frigøre sig fra afhængigheden af fossile brændstoffer."
Det skal blandt andet gøres ved at vurdere muligheden for reduktion af CO2-udledninger fra transportsektoren, undersøge energibesparende teknologi og analysere muligheder for mindre udledning af metan og lattergas.
Ny politisk dagsorden
Formand for den nye kommission er prodekan ved Københavns Universitet og professor i marinøkologi, Katherine Richardson. Hun har tidligere været stærkt kritisk over for den manglende vilje fra politisk hold til at tage forskernes advarsler om klimaforandringer alvorligt.
"Det er meget svært at få politikere til at reagere på noget, som vi kun ved med absolut sikkerhed, når deres børnebørn eller oldebørn går på Jorden. Samfundet er rigtig dårligt til at håndtere risici af den type, vi nu påføres af drivhuseffekten og klimaforandringerne," sagde Kathe-rine Richardson til denne avis for fire år siden i forbindelse med offentliggørelsen af en stor forskerredegørelse om klodens økologiske balancer, som hun havde været med til at udarbejde.
Fakta
Medlemmerne af klimakommissionen er:
Formand: Katherine Richardson prodekan, Københavns Universitet.
Poul Erik Morthorst, Systemanalyse, Risø.
Jørgen Henningsen, cand.polyt., tidl. underdirektør i Miljøstyrelsen.
Niels Buus Kristensen, leder af Trafik- og transportforskningen på DTU, Danmarks Tekniske Universitet.
Jørgen E. Olesen, professor, Danmarks Jordbrugsforskning, Aarhus Universitet.
Dorthe Dahl-Jensen, professor, leder af forskningsgruppen Is og Klima, Niels Bohr Institutet.
John A. Korstgaard, professor og institutleder, Geologisk Institut, Aarhus Universitet.
Mette Wier, direktør i AKF (Anvendt KommunalForskning), ph.d. i økonomi, medlem af Det Miljøøkonomiske Råd.
Jørgen Elmeskov, cand.polit., vicedirektør i OECD (de vestlige landes økonomiske samarbejdsorganisation).
Catrine Hagem,dr.polit. med speciale i miljøøkonomi, Statistisk Sentralbyrå, Oslo.
Også i dag erkender hun, at det har været et surt slid at råbe politikerne op.
"Det har været dødfrustrerende som forsker at arbejde med denne problemstilling og få politikerne til at tage det alvorligt. Man har betragtet det som et forudsigelses-projekt, hvor man ville være helt sikker, før man handlede," siger hun.
Men ifølge Katherine Richardson har den politiske dagsorden ændret sig så afgørende de senere år, at hun uden problemer har takket ja til formandsposten.
"Der er jo sket en fantastisk udvikling. Jeg regner da bestemt med, at vores anbefalinger bliver taget alvorligt af politikerne," siger hun.
I modsætning til andre aktuelle kommissioner om infrastruktur, skat og forsvar har klimakommission altså hele to år til at udarbejde deres rapport. Det mener Katherine Richardson også, at der er god brug for.
"Det er godt nok forsket rigtigt meget i klimaforandringer. Men der sker hele tiden en rivende udvikling i de teknologier, som vi skal tage stilling til. Og vi mangler stadig mange af de infrastrukturelle rammer, for hvad vi konkret skal gøre for at imødegå klimaforandringer," siger hun.



Bjørn Holmskjold
4. marts, 2008 #
"Ifølge kommissoriet skal den nye klimakommission belyse, "hvordan Danmark på lang sigt kan frigøre sig fra afhængigheden af fossile brændstoffer."
På lang sigt? Hvor svært kan det være af imødekomme regeringen på dette område. For på lang sigt vil olien jo til sidst være brugt op!
"Det har været dødfrustrerende som forsker at arbejde med denne problemstilling og få politikerne til at tage det alvorligt. Man har betragtet det som et forudsigelses-projekt, hvor man ville være helt sikker, før man handlede," siger Formand for den nye kommission er prodekan ved Københavns Universitet og professor i marinøkologi, Katherine Richardson. Hun har tidligere været stærkt kritisk over for den manglende vilje fra politisk hold til at tage forskernes advarsler om klimaforandringer alvorligt.
Om to år har klimaændringerne igen ændret sig markant til stor overraskelse for samtlige klimatologer, at klimakommissionens rapporten ikke er opdateret. Hvorfor man må nedsætte en ny klimakommissionen.
Hvor svært er det at være forudseende omkring det politiske miljøhykleri, som ikke kun Katherine Richardson oplever dødsfrustrerende.
Bjørn Holmskjold
Miljøet er ikke til tænkning
http://flix.dk/modules.php?name=News&file=article&sid=4665
Analyse: Terror som miljøbeskyttelse?
http://flix.dk/modules.php?name=News&file=article&sid=4695
Bush-doktrinen og miljøet
http://flix.dk/modules.php?name=News&file=article&sid=4830
Jakob
6. marts, 2008 #
-
Citat fra teksten:
---------------------
Tarjei Haaland, er også overvejende positiv over for den nye kommission, der skal komme med en rapport om to år.
---------------------
Det er jeg ikke..!
To år er alt for lang tid.
Hvis det er kompetente folk, så kan de allerede komme med gode hints indenfor få uger eller måneder, så industrien og samfundet får nogle pejleretninger.
Laver de en grundig undersøgelse det første år og bruger det andet år til at evaluere, så kan de meget vel blive overhalet indenom af forskningen, så deres undersøgelse falder til jorden.
Og så blev det bare endnu en syltekrukke beregnet til at sætte befolkningens bekymringer på standby.
10 eksperter er heller ikke nok til at knække de nødder, der skal knækkes for virkelig at få sat gang i udviklingen og produktionen af den grønne teknik, der skal gøre energiforsyningen CO2-fri.
Hvis Regeringen vil noget seriøst med de 10 eksperter, så giver de dem en stor pose penge, som de indenfor et halvt år skal give videre til forskning på de felter, som de tror på er mest bæredygtige.
Og gruppen må ikke spilde tid på at diskutere A-kraft.
Det er trods alt den danske befolkning, der betaler deres løn.
Til gengæld skal de have pligt til at lægge deres overvejelser og problemstillinger ud på blogge, så offentligheden kan følge deres arbejde og hjælpe dem med inspiration. :-)
.