»Demokratiske rettigheder har historisk været vores dagsorden. Og den skal vi genvinde.«
SF-formand Villy Søvndal, til Politiken
IKKE EN DAG uden en ny udvikling i SF-formand Villy Søvndals forvandling fra tossegod humanist til venstrefløjens hardliner i udlændingespørgsmålet. Først var der det fortærskede og fortjente udfald mod det islamiske parti, Hizb ut-Tahrir, med den nok så kendte opfordring til dem om at forføje sig til totalitære himmelstrøg i den arabiske verden. Dernæst var det en noget strammere kurs på det retspolitiske område, inden Villy blotlagde sin to år gamle slingrekurs i sin holdning til Jyllands-Postens Muhammed-tegninger. Først var de nødvendige, så var de stupide, og nu er de så nødvendige igen. Ikke specielt elegant eller troværdigt, men lad nu det ligge.
For ud over stepperne gik det, da Villy Søvndal fredag lancerede det foreløbigt sidste indslag i den kommunikationsstrategi, der i løbet af de seneste par uger kun har båret ham og SF en vej, nemlig opad i meningsmålinger og på popularitetsbarometre.
SOM DET FREMGÅR ovenfor, mener partiformanden, at integrationsindsatsen skal føres som en kulturkamp, hvor det afgørende er de demokratiske værdier. Demokratiet er den afgørende skillelinje, understreger Søvndal. Han går ikke op i etniske eller religiøse skillelinjer. Han går ikke op i halalkød, badeforhæng, tørklæder eller nogen som helst andre religiøse symboler. Om man kan tilslutte sig de demokratiske frihedsrettigheder med alt, hvad de indebærer af ytringsfrihed, ligestilling mellem blandt andet køn og etniske grupper og så videre, er for ham det afgørende.
I og for sig burde der ikke være så meget nyt i det, Søvndal siger, fordi det – i hvert fald når det gælder betoningen af frihedsrettigheder og kulturens betydning for integrationen – burde være naturlige holdninger for venstrefløjen. Men det er nyt, og derfor kan den signalpolitiske værdi af hans udmeldinger næppe overvurderes, hvilket også meningsmålingerne mere end antyder.
Det kan selvfølgelig ændre sig, men Søvndal lader til at have fat i den lange ende. Ikke blot har han indset og forstået, at et umisforståeligt forsvar for frihedsrettigheder og demokrati skal være naturligt for venstrefløjen. Han har også forstået, at der også på venstrefløjen er en stor og politisk hjemløs gruppe, der har haft vanskeligt ved at finde sine ben og sine holdninger i integrationsdebatten. For på den ene side er der åbenlyse problemer, på den anden har man nødigt villet slås i hartkorn med VK og især O, der har kunnet monopolisere og radikalisere debatten. Derfor er man blevet fanget i den kulturalistiske tilgang, hvor kulturelle udtryk er hævet over dom. Men Villy Søvndal har indset, at da det gamle sprog ikke fungerer, må der et nyt til. Et, der efter hans mening er mere i overensstemmelse med virkeligheden og hans parti. Det er et befriende opgør, men det store spørgsmål er, om han kan holde balancen på den knivsæg, han befinder sig på, eller om det blot vil iværksætte en lavine af retoriske overbud fra partierne til højre for SF. For det er der sandt for dyden ikke brug for.




Per Thomsen
7. marts, 2008 #
Jeg har i en af de øvrige tråde for et stytkke tid siden dristet mig til at skrive følgende:
”Jeg tør godt vædde en flaske cognac på, at der ikke vil gå mange dage før Bent Winther skriver en leder, hvor han i begejstrede vendinger roser Villy Søvndal for at han langt om længe at være kommet til fornuft.
Vi må så bare håbe at Georg Metz som modvægt får skrevet en af sine bedre klummer, hvor han får grillet SFs nye Führer godt og grundigt. Det burde være en nem opgave for en skribent Metz kaliber.”
Bortset fra at det var Palle Weis og ikke Bent Winther der udførte det beskidte arbejde, gik min spådom jo meget fint i opfyldelse. Nu håber jeg blot at at den sidste og mere progressive del af mine forudsigelser også holder stik…
Jørgen Springborg
8. marts, 2008 #
Flot leder.
Der er imidlertid ikke så meget nyt i Villy Søvndals synspunkter, idet den franske venstrefløj i modsætning til Nordeuropa og UK aldrig forfaldt til at svigte oplysningstidens idealer og universalismen til fordel for nationalisme eller holdningsløs multikulturalisme. En dansk repræsentant for den universelle holdning er Preben Wilhjelm, som i Informations kronik den 22. november 2001 ("Demokrati og sort reaktion") skrev følgende. "Demokratiske beslutninger skal baseres på reelle valgmuligheder, d.v.s. oplysning, ytringsfrihed og mediepluralisme. Det er oplysningtidens ideal, og det betyder, at vi ikke anerkender hverken religiøse eller politiske imperativer (dvs. trossætninger, som er hævet over diskussion)."
Venstrefløjen må genindtage sin plads fra den 8. marts 2002 som den fløj, der forsvarer kønnenes ligestilling, ytringsfrihed, antiracisme og privatisering af religionen eller, som Preben Wilhjelm, så rigtigt skrev allerede i 2001: "For min skyld kan enhver blive salig i sin tro. Men det er et privat anliggende. Jeg håber med disse eksempler at have demonstreret, at der i den verserende kulturkamp er et progressivt ståsted, hvorfra man kan bekæmpe reaktionen uden at blive spændt for den fremmedfjendske vogn.
Det handler ikke om religion eller etnisk oprindelse. Det handler om, at sort reaktion skal have kamp til stregen uanset om den kommer fra Seem eller fra Islamabad."
Per Thomsen
8. marts, 2008 #
Jørgen Springborg forsøger på en ikke særlig elegant måde, at spænde Preben Wilhjelm for Villy Søvndals og Informations chefredaktions populistiske, etnocentriske og xenofobiske vogn.
Det er jeg ganske overbevist om, at Preben Wilhjelm ikke vil sætte pris på. Preben Wilhjelm er nemlig en af de få personer i Danmark der konsekvent når frem til de mest holdbare konklusioner på sine politiske analyser, og Preben Wilhjelm ville aldrig bifalde at venstrefløjen lader sig inficere af små-racisme.
R H Ristinge
10. marts, 2008 #
God leder og Springborg opsumere på udmærket vis hvad der er hovedproblemet og hvad der bør være formålet med dette her
sulpicia romana
10. marts, 2008 #
Der tales i artiklen om Villys "slingrekurs" i forhold til JP's tegninger.
Dette er en hidtil uhørt, uforbeholden tilslutning og hyldest til JP tegningerne fra Informations side. Information har da aldrig været på en sådan "negativ slingrekurs" i forhold til JP-tegningerne; nej, Information er Jyllandspostens tro væbner og allierede. Så ved vi det, mange tak!
Endvidere står :
"umisforståeligt forsvar for frihedsrettigheder og demokrati skal være naturligt for venstrefløjen",
ja og vi kan fortsætte i AFR's ånd med det sammen ideologisk-rigide gummisprog som Villy passende kan efterplapre i sin kampfælles og store ideologs ånd : "i kampen mellem demokrati og diktatur kan ingen være neutral" ( Anders-Villy).
Og :
"Villy Søvndal har indset, at da det gamle sprog ikke fungerer, må der et nyt til".
Det nye sprog, den danske måde, den danske kultur lær den muslimske barbarer, for her hos os siger vi tingene lige : skrup ad helvede til.
Og det kan Inf. også snart gøre!
Chris Henriksen
10. marts, 2008 #
Dejligt at Information (også) er ved at komme til fornuft. Jeg vil nu alvorligt overveje at abbonnere på avisen. Hvorvidt Villy Søvndal virkelig er vågnet eller bare populist kan diskuteres, men ingen kan løbe fra at 75-80 % af den danske befolkning ikke kan ignoreres, vil man vil have magten i dette land.
traveler
10. marts, 2008 #
"Der er imidlertid ikke så meget nyt i Villy Søvndals synspunkter, idet den franske venstrefløj i modsætning til Nordeuropa og UK aldrig forfaldt til at svigte oplysningstidens idealer og universalismen til fordel for nationalisme eller holdningsløs multikulturalisme."
Sikke noget sludder. Den franske venstrefløj har i høj grad svigtet oplysningstidens idealer og universalismen.
Fadela Amara, der er præsident for organisationen Ni Putes ni Soumises taler om den franske venstrefløjs "morbide kalkule", hvor indvandrere kun får ørenlyd, hvis de accepterer rollen som ofre. Denne del af venstrefløjen er overbevist om, at der er en revolutionær kraft i den antiuniverselle og antidemokratiske islamisme, som det gælder om at udnytte til eget bedste.
Eller tag Caroline Fourest og det, hun kalder "la gauche altermondialiste" – tredjeverdensvenstrefløjen – der lægger så megen vægt på antiimperialismen, at man reelt bekæmper Vesten som sådan – inklusive dets demokrati, menneskerettigheder og så videre. I hendes bog "La tentation obscurantiste" fortæller hun om de mange nyttige idioter blandt hendes venstrefløjskolleger, der hylder islamismen, bare fordi den angriber Vesten. Islamismens "fellow travelers" har ingen plads på venstrefløjen, er hendes konklusion, de lyder bare sådan, fordi de har bodysnatchet venstrefløjens begreber. Nu bliver hun selvfølgelig beskyldt for racisme.
R H Ristinge
10. marts, 2008 #
Thomsen
Det er uholdbart at ligge underdrejet blot fordi reaktionen påberåber sig 'en anden kultur'.
R H Ristinge
10. marts, 2008 #
sort reaktion skal have kamp til stregen uanset hvor den kommer fra
Per Thomsen
10. marts, 2008 #
R. H. Ristinge:
”Thomsen Det er uholdbart at ligge underdrejet blot fordi reaktionen påberåber sig 'en anden kultur'.
Ristinge, du er for et par dage siden på tråden ”SF-udspil er mere end spin og højredrejning” blevet afsløret af Mikkel Sørensen.
Mikkel Sørensen har klart påvist, at du er en charlatan der forsøger at puste sine indlæg op ved uafladeligt at henvise til en forskertitel, som du i virkeligheden slet ikke har. Du er fremover at betragte som debattens svar på Anna Castberg.
På den baggrund ville det være langt mere relevant hvis du gav os alle sammen en undskyldning, i stedet for at fortsætte med din fremturen og på den måde forsøge at prætendere at du ikke er blevet afsløret.
R H Ristinge
10. marts, 2008 #
afsløret i hvad? Sørensen lagde en email adresse us, hvad i mod reglerne, de øvrige he nvisninger dokumenterede tværtimod at jeg er mig, men du læser øjensynligt ikke noget somhelst
de to linier er begge af din ven Wilhjelm foresten, og jeg er fuldkommen enig, dem kunne du også have gavn af at læse
sulpicia romana
10. marts, 2008 #
Den "sorte reaktion" som skal bekæmpes har DF og andre arbejdet på at at få danskerne til at erkende og tage til sig i adskillige år. I dag er stort set alle enige med DF i deres dagsorden : Danmark er truet af de antidemokratisk-middelalderligt-barbariske muslimske horder, vores danske ( nationalromantiske) fælleskultur( som er det eneste der skal tolereres!) er truet, alle gode kræfter bør slutte op om den.
I årevis har DF - og Venstre ( fx. Brian Mikkelsen og andre) fortalt danskerne hvor antidemokratiske og underudviklede i kulturel henseende de genkendelige fremmede fra muslimland er. Igen og igen, de mest rabiate generaliserende udsagn om muslimerne : de er kriminelle, voldelige, kønsomskærere i tusindevis ( den legendariske somalier-hetz!), kvindeundertrykkere, børenemishandlere, antidemokrater, og deres underudviklede kultur er af en sådan beskaffenhed at den ikke er forenelig med dansk, kristen kultur.
Hver gang nogen har anklaget DF & Venner for hetz, udstødelse, udgrænsning, og hadefuldt-nedladende gerneraliseringer som rammer alle muslimer i Danmark har man med snu hykleriskhed henvist til et konkret tilfælde og påstået at det kun var dette konkrete tilfælde de nedladende udsagn gjaldt. Det er en meget let gennemskuelig, men virkningsfuld hetz-parksis.
Selvfølgelig har hetzen haft sin virkning i form af social uro, ballade, had o.s.v. hvilket er en succes for DF for så er det jo netop bevist at DF hele tiden har haft ret; det er bare os andre der først nu indser det, hvor farlige de fremmede er og hvilken trussel.
Så man kan sige at DF har vundet stort, så stort at de er ved at bliver overhalet indenom.
DF har fået placerer "debatten" om "muslimerne", om "dem og os" , hvor de altid har ønsket den som det store apokalyptiske opgør, eksistenskampen om den danske nations overlevelse.
Velbekomme!
Per Thomsen
10. marts, 2008 #
Ristinge:
"afsløret i hvad? Sørensen lagde en email adresse us, hvad i mod reglerne, de øvrige he nvisninger dokumenterede tværtimod at jeg er mig, men du læser øjensynligt ikke noget somhelst..."
Udenomssnak Ristinge. Med de oplysninger Mikkel Sørensen fremlagde er det evident at du ikke re den anerkendte forsker i racisme og etniske konflikter, du i lang tid har udgivet dig ud for at være.
Hvis du virkelig skulle være den forsker du giver dig ud for at være, havde du jo forlængst kunnet fremlægge dokumention for din påstand.
Nu hvor vi kender dit rigitge navn "Ristinge" er det jo desuden meget nemt at benytte ien af Internettets mange søgemaskiner og konstatere at der IKKE er publiceret videnskabelige artikler i dit navn.
Islam skaber tabersamfund
10. marts, 2008 #
Læs, forstå og erkend:
http://jp.dk/meninger/kronik/article1291336.ece
R H Ristinge
10. marts, 2008 #
Thomsen - jeg er præcist den jeg siger jeg er. Hverken mere eller mindre. Jeg giver mig ikke af med og har aldrig givet mig af med at være mere eller mindre end mig selv. Men jeg sætter som de fleste pris på mit privatliv og ønsker at holde mit arbejde adskilt fra politisk polemik.
Jeg har ikke tænkt mig at dokumentere noget som helst og slet ikke for at tilfredsstille dine underlødige julelege der ikke handler om andet end dine egne komplekser og at du løb tør for argumenter i hvad der ellers burde have være afsluttet som en rimelig dialog om et vanskeligt problem.
Når dette er sagt så vil jeg ikke bruge mere tid på dig, det er bestemt lykkedes dig at dokumentere at du ikke er det værd.
R H Ristinge
10. marts, 2008 #
Og lad mig så afslutte med at gøre noget der er blevet en uvane for nogen, nemlig holde mig til emnet
og sige at jeg er fuldkommen enig med Wilhjelm når han skriver
...at der i den verserende kulturkamp er et progressivt ståsted, hvorfra man kan bekæmpe reaktionen uden at blive spændt for den fremmedfjendske vogn.
og at
Det var en skændsel, at venstrefløjen forholdt sig passivt eller endda ’forstående’, da 5.000 mennesker gik i demonstration for kravet om, at Salman Rushdie ikke udkom på dansk.
otto bismarck
10. marts, 2008 #
nå nu går han, den store internationale forsker og kommende nobelprisvinder RH Ristinge.
almuen er tilsyneladende ikke værd at bruge tid på mere
Per Thomsen
10. marts, 2008 #
Ristinge:
"Thomsen - jeg er præcist den jeg siger jeg er. Hverken mere eller mindre. Jeg giver mig ikke af med og har aldrig givet mig af med at være mere eller mindre end mig selv. Men jeg sætter som de fleste pris på mit privatliv og ønsker at holde mit arbejde adskilt fra politisk polemik. "
Så kan det da undre mig, at det ikke er mere end et par dage siden, at du forsøgte at binde og følgende løgnehistorie på ærmet:
"Min holdning afspejler her at jeg er forsker i race og etniske forhold og konflikter, samt at jeg har være i flere år i lande der har århundrede dybe erfaringer i at modtage invandrere og her er den slag ikke accepteret - omend heller ikke forbudt."
”Ristinge”, jeg tror vi er flere der smadder gerne vil høre, hvad J.F. Kennedy og formand Mao har sagt til dig under jeres samtaler, og hvad der blev diskuteret dengang du var i audiens hos paven.
R H Ristinge
10. marts, 2008 #
Jeg behøver ikke og har ikke udgivet mig for andet end det jer er Per, at du undrer dig overrasker mig ikke, blot burde du gøre det det til en vane at undere dig lidt mere. Det er mit sidste ord i den sag
Per Thomsen
10. marts, 2008 #
Ristinge:
"Jeg behøver ikke og har ikke udgivet mig for andet end det jer er Per, at du undrer dig overrasker mig ikke, blot burde du gøre det det til en vane at undere dig lidt mere. Det er mit sidste ord i den sag"
Du benægter fakta Ristinge. Jeg har jeg i mine foregående indlæg bragt rigelig med dokumentation for, hvilket du bare ignorerer.
Den bekymrede
10. marts, 2008 #
Spændende interview med Kurt Westergaard i hollandsk avis:
http://www.volkskrant.nl/binnenland/article511505.ece/Geert_Wilders_shou...