Danskernes holdning til tyskere har forandret sig på få år, skriver Syddansk Universitets magasin Ny Viden.
“I dag er der en interesse og fascination af det tyske, som viser sig inden for kultur, politik og hverdagslivet. Man taler meget om, at Tyskland er blevet trendy,” siger adjunkt Moritz Schramm fra Institut for Litteratur, Kultur og Medier på Syddansk Universitet. Dermed er den stereotype forestilling om pølsetyskeren også fortid, mener forskerne. Moritz Schramm er selv tysker og fornemmer på det personlige plan, at danskernes syn på Tyskland er ændret:
“Som tyskere i Danmark mærker vi helt klart, at vi ikke længere konfronteres med den gamle stereotype opfattelse af tyskerne. I stedet møder vi velvillig nysgerrighed,” siger han.
Og der er tale om mere end en kort trend, hvor øltelte og tyske værtshusnavne er populære blandt de unge, mener forskerne:
“Meget tyder på, at der også er tale om en grundlæggende forskydning af det danske Tysklandsbillede, og derfor er der grund til at kigge videnskabeligt på det opbrud, vi ser i disse år,” siger lektor i tysk, Christian Benne, som også er tysk konsul på Fyn.







Kommentarer