Den hidtidige bistandshjælp har bidraget til udvikling i Afrika. Men nu er det tid til at tage nye briller på og vurdere, om det kan gøres endnu bedre. Og måske på en anden måde. Sådan lød budskabet fra den danske statsminister, Anders Fogh Rasmussen (V), efter at han i går havde siddet for bordenden ved det første møde i den Afrikakommission, som regeringen har nedsat.
"Jeg er sikker på, at kommissionen vil komme med strategier, som kan få flere unge i arbejde i Afrika," siger statsministeren.
Netop beskæftigelse til unge afrikanere er overskriften for arbejdet i kommissionen. Udgangspunktet er, at der i øjeblikket er brug for helt op til 15 millioner nye job om året på det store kontinent for bare at følge med befolkningstilvæksten, men at der kun bliver skabt 8,5 millioner job. Og som en ægte liberal lægger Anders Fogh Rasmussen op til, at udviklingen skal skabes i det private erhvervsliv i Afrika.



