Konflikt

Georgien og Rusland i skærpet konflikt

Georgien søger det internationale samfunds hjælp over for Ruslands påståede forsøg på at annektere udbryderrepublikker fra den tidligere sovjetrepublik i Kaukasus
29. april 2008

Den georgiske viceministerpræsident Giorgi Baramidze har i de senere dage været på rundrejse til EU's og NATO's hovedkvarterer for at søge hjælp i konflikten med Rusland, som nu truer med militær indgriben for at beskytte "russiske statsborgere", hvis Georgien griber militært ind i oprørsrepublikkerne Abkhazien og Sydossetien.

"Det er tydeligt, at nu er sandhedens time kommet for EU og NATO," sagde Baramidze til dagbladet The Independent, "det er nu, de skal bevise deres evne og vilje til at beskytte deres egne værdier og principper. Det russiske skridt er yderst farligt og provokerende".

Den langvarige og komplicerede konflikt mellem Georgien og Rusland over de to oprørsrepublikker, der begge - med Moskvas mere eller mindre officielle støtte - søger selvstændighed fra Georgien og endda indlemmelse i Rusland, er i den seneste tid eskaleret med russiske trusler om militær indgriben, officiel anerkendelse af selvstændighed på den ene side, og georgiske beskyldninger om russisk aggression på den anden.

Læs mere om

Georgien

Rusland

Forleden kom en foreløbig kulmination, da et ubemandet georgisk fly blev skudt ned over abkhazisk territorium. Georgierne hævder, at det var et russisk fly, som skød det ned, mens Moskva siger, at det var det abkhaziske luftforsvar, der gjorde det.

Uprovokeret aggression

Georgiens præsident Mikeil Saakashvili kaldte det en "uprovokeret aggression" og krævede FN's Sikkerhedsråd indkaldt for at fordømme "aggressionen". Han krævede desuden russiske "fredsbevarende" tropper fjernet fra både Abkazien og Sydossetien og erstattet med internationale tropper, fordi Rusland ikke længere kan anses for at være en uvildig partner i sagen.

Saakashvili har siden sin magtovertagelse ved den såkaldte rosenrevolution i 2003 gjort det til sin hovedsag at få de tre oprørere i den georgiske stat, Sydossetien, Adjarien og Abkhazien, tilbage i folden. Hidtil er det kun lykkedes med Adjarien. Både Sydossetien, som ønsker at blive forenet med Nordossetien, der er en del af Rusland, og Abkhazien har blankt afvist alle georgiske tilbud om udstrakt selvstyre inden for det georgiske miniimperium.

Præsident Vladimir Putin beordrede 16. april sin regering til at etablere tættere forbindelser med de to oprørsrepublikker, dog uden direkte at anerkende dem som selvstændige lande. Det understregede Moskvas FN-ambassadør Vitalij Tjurkin forleden. Men USA, England, Frankrig og Tyskland har opfordret Moskva til at stoppe tilnærmelsen til oprørsrepublikkerne, hvilket Tjurkin blankt afviste.

Moskvas skærpede interesse for de to georgiske republikker ses af iagttagere som et direkte resultat af, at en række vestlige lande har anerkendt den tidligere serbiske provins Kosova som en selvstændig stat trods voldsomme russiske protester.

Vinterolympiade 2014

Den russiske ledelse trækker en direkte parallel til Abkhazien og Sydossetien og havde på forhånd sagt, at hvis Kosova blev anerkendt, så ville Moskva overveje at anerkende de to georgiske republikker som selvstændige stater, hvilket de også i realiteten har været siden de blodige løsrivelseskrige i begyndelsen af 1990'erne.

Konflikten kan blive en varm kartoffel for Putins afløser Dmitrij Medvedev, fordi Georgien og især Abkhazien ligger lige op ad den russiske by Sotji, hvor vinterolympiaden i 2014, som et af Putins store prestigeprojekter, skal afholdes.

Det vil ifølge russiske iagttagere næppe være i Moskvas interesse at have en sprængfarlig uløst konflikt liggende lige op ad olympiadebyen, hvor der netop nu skal investeres milliarder for at bedre Ruslands omdømme i verden.

Der er heller ingen tvivl om, at regeringen i Georgiens hovedstad Tbilisi vil forstå at udnytte netop den situation til egen fordel for at få en løsning på konflikten med Abkhazien.

Rusland har brug for det abkhaziske kystområde ved Sortehavet, der i sovjettiden var det mest populære feriemål og blev betegnet som Sortehavets riviera, til olympiadeprojektet, men ifølge mange iagttagere vil verden næppe acceptere, at Rusland annekterer Abkhazien for at bruge de mange halvtomme hoteller og sanatorier til de sportsinteresserede gæster. Tibet er utvivlsomt i tankerne i Moskva.

Relaterede artikler


Man skal være registreret bruger for at skrive kommentarer på information.dk. Som registreret bruger får du også mulighed for at tilmelde dig nyhedsbreve m.m. Tilmeld dig her


Et udpluk af ugens bedste

  • 'Jeg gider ikke tale om sko og tasker'

    Tre ugers barselsorlov må være nok for en fornuftig mand, mener Asger Aamund. Han opfordrer yngre mænd til at være tro mod sig selv og sætte grænser for kvinderne
  • glistrup1.jpg

    Og dansk politik blev aldrig det samme

    På godt og ondt: Mogens Glistrup, der er død, 82 år, var den største provokatør og den mest effektive systemkritiker i den moderne velfærdsstat
  • bieri.jpg

    Når vi lever vores liv som mennesker

    Ikke alle er fordummede fjernsynskiggere. Der er også mange, der er sultne, efter at man taler med dem om de vigtige ting i livet, mener den schweiziske filosof Peter Bieri, der skriver tanketunge romaner under pseudonymet Pascal Mercier
  • reformationenharfundetsted.jpg

    Reformationen har fundet sted

    Den evindelige snak om 'reformpause' og 'reformangst' bliver nærmest latterlig, når man betænker, hvordan folkeskolen, gymnasieskolen og universiteterne er blevet gennemgribende reformeret under regeringen Fogh
  • Man kan ikke måle sig til kvalitet

    25 år med liberalisering, markedsgørelse og kontraktstyring har ikke givet mere kvalitet eller bedre service i den offentlige sektor
  • DRAMA.jpg

    Jeg vil ikke finde mig i det

    Nej, kunst bliver ikke bedre af at være skabt af flygtninge. Men hvad gør man så, når man oplever imponerende teater skrevet ud fra en flygtningedigters ord?