Selv om sygeplejerskerne strejker på syvende uge, er mere end hver tredje af de strejkende blevet sendt tilbage på arbejde. Det viser en ny opgørelse fra Dansk Sygeplejeråd. Af den fremgår det, at der reginalt i dag er 35 pct. færre strejkende sygeplejersker i forhold til konfliktens start den 16. april. Det svarer til, at 4.500 personer er tilbage på arbejde.
Sygeplejerådet forklarer det store antal med, at der er brug for stadig flere sygeplejersker til at opretholde nødberedskabet. For eksempel er mange strejkende sygeplejersker blevet nødt til at gå tilbage på job på de medicinske afdelinger, fordi sygplerskerne i den kommunale hjemmepleje også strejker.
Ifølge arbejdsmarkedsforsker Dorthe Pedersen fra Copenhagen Business School har sygeplejerskerne flere fordele ved, at færre er i strejke:
"Det er helt afgørende for fagbevægelsen, at den har befolkningen på sin side, hvis den skal satse på et så generøst politisk indgreb som muligt. Og det er hidtil lykkedes, fordi nødberedskabet har fungeret," siger hun.
I går kunne Information afsløre, at sygeplejerskerne ikke har flere penge i deres strejkekasse og nu skal låne for at finanisiere understøttelsen af de konfliktramte medlemmer.
"Set i det lys er det også en fordel, at færre skal have strejkeunderstøttelse," siger Dorthe Pedersen.
Efter endnu et sammenbrud i forhandlingerne mellem Danske Regioner og Sundhedskartellet mandag tyder alt nu på et politisk indgreb. Det kommer sandsynligvis i næste uge efter fredagens offentliggørelse af resultatet af urafstemningen blandt FOA's regionalt ansatte medlemmmer.






