håndklædet i ringen

Hillary er klar til at støtte Obama

Hillary Clinton er klar til at erkende sit nederlag og give Barack Obama sin støtte. Imens er Obama gået i gang med at spejde efter en egnet vicepræsident
5. juni 2008

Hillary Clinton ser ud til at være klar til at erkende sit nederlag i kampen om at blive demokraternes præsidentkandidat. Natten til onsdag dansk tid sikrede rivalen Barack Obama sig delegerede nok til at blive sit partis kandidat, men Hillary Clinton har endnu ikke officielt kastet håndklædet i ringen. Men det gør hun lørdag.

- Senator Clinton vil være vært ved et arrangement i Washington, hvor hun vil takke sine tilhængere for deres opbakning og udtrykke sin støtte til senator Obama, siger Clintons kommunikationschef, Howard Wolfson, til nyhedsbureauet AP.

Ved samme lejlighed vil hun indstille sin kampagne og opfordre til sammenhold i partiet, som er blevet temmelig splittet i den lange valgkamp mellem hende selv og Obama.

Imens er Obama gået i gang med at lede efter en egnet vicepræsidentkandidat før præsidentvalgkampen i november. Til at hjælpe sig med udvælgelsen har han sammensat et hold af rådgivere, som blandt andet omfatter den tidligere præsident John F. Kennedys datter, Caroline Kennedy, fortæller tv-stationen BBC.

Flere kilder tæt på Hillary Clinton sagde tidligere på ugen til AP, at den tidligere førstedame er åben over for at indtage posten som Obamas vicepræsident, hvis hun bliver spurgt. Det vil sandsynligvis kunne hjælpe Obama med at sikre sig de demokratiske stemmer hos især kvinder og vælgere med latinamerikansk baggrund.

Alligevel kom der ingen direkte antydninger i den retning fra Obama, efter han havde småsnakket med Hillary Clinton onsdag morgen forud for The American Israel Public Affairs Commitee's årlige konference.

- Vi skal have os en snak en af de kommende uger, og jeg er stoler på, at det demokratiske parti vil blive forenet nok til at vinde i november, sagde Barack Obama ved den lejlighed.

Både Delaware-senatoren Joe Biden, den tidligere Nato-general Wesley Clark og Virginias guvernør Tim Kaine har også været nævnt som mulige vicepræsidentkandidater. Selv den republikanske senator Chuck Hagels navn florerer på rygtebørserne. Selv om Hagel er republikaner, så er han nemlig også indædt modstander af krigen i Irak, og med ham ved sin side vil Obama muligvis kunne fiske en del stemmer hos vælgere, som ellers stemmer republikansk.

Mens Hillary gør sig klar til at kaste håndklædet i ringen, og Obama leder efter en egnet andenviolin, har republikanernes præsidentkandidat, John McCain, langet en udfordring ud til Obama-lejren.

McCain foreslår 10 dueller mellem de to på rådhuse rundt om i USA forud for valget i november. Obamas folk har sagt, at de indtil videre lige vil tygge på invitationen.
/ritzau/AP

Relaterede artikler


Man skal være registreret bruger for at skrive kommentarer på information.dk. Som registreret bruger får du også mulighed for at tilmelde dig nyhedsbreve m.m. Tilmeld dig her

Kommentarer

Et eller andet sted er det da lidt ærgeligt at det ikke blev Hillary som vandt nomineringen. Tænk hvis hun blev USA´s præsident. Kunne være sjovt at følge reaktionerne fra mange muslimske lande. Så skulle de pludselig møde en kvinde med magt bagved, og overveje om det alligevel ikke er en god ide at trykke en kvinde i hånden.

Men okay; tror jeg holder med Obama nu. Han er da ihvertfald et nyt indslag og bare det at han er en del yngre end McCain borger for kvaliteten. Aner ikke hvad Obama vil gøre ved USA´s og verdens problemer, men han har da længere tid at leve i end McCain og det bør påvirke hans tanker og handlemåde.





Et udpluk af ugens bedste

  • Sanserne, sundheden og hospitalsmiljøet

    Et psykiatrisk sundhedshus i Helsingør sætter tidssvarende fysisk dagsorden. For omgivelserne har betydning for helbredelsen, så nærmiljøet er vigtigt i planlægningen af om- og tilbygninger, fremgår det af en bog om Sansernes Hospital
  • Spil er ikke længere underholdning - det er ved at blive alvor

    Computerspillet har overhalet filmen og musikken som det medie, der på mange måder bedst tilfredsstiller det moderne menneskes behov. Og med de rige muligheder for at være medproducent i de stigende både fysiske og psykiske udfoldelser, spillet indeholder, har vi muligvis kun set toppen af isbjerget
  • Dame i dårligt selskab

    Regeringsdeltagelsen ruinerer Rønns ry og rygte
  • guidetilgroenlivsstil.jpg

    Og lige pludselig handlede det hele om CO2

    Først var det atomkraft, så var det syreregn, så forsvandt ozonlaget, og nu handler alt om CO2. Så blev atomkraft godt alligevel, økologi var lige pludselig ude, og alt det med at købe lokalt blev en løgn. For forskerne kræver det kæmpe analyser at finde ud af den rigtige måde at handle på. For alle os andre er det noget rod
  • Nu kan kvinden også være et skvat

    En række kvindelige forfattere har lagt fløjshandskerne og offerrollen væk og beskriver skyggesiden af de kvindelige dyder. Velkommen til antiheltinden og kvinden som skvat
  • ff20080904-211444-pic-76299106.jpg

    'EF-Domstolens rolle kan godt tones ned'

    I forbindelse med balladen om Danmarks udlændingeregler, er EF-Domstolen blevet beskyldt for at politisere. Men sådan er domstolens rolle defineret, siger professor Jørgen Grønnegaard Christensen, der dog mener, at det godt kunne være anderledes