ZARAGOZA - Miljøministeren stod inde i et rør og solede sig i interessen for de danske miljøtiltag. Over for en spansk journalist slyngede han om sig med ord som bæredygtighed og vindmøller.

Cylinderen var en af fem, som hænger ned fra loftet på den danske stand på EXPO i Spanien, der har vand som tema. De er tre meter høje, en moderne, minimalistisk løsning, og hver især har de en fortælling om vand og miljø. Man skal bukke sig for at komme ind i dem.

Svend Auken ville nok blive gram i hu, hvis han havde set det, for var Troels Lund Poulsen ikke i fuld gang med at score gevinsten fra Aukens miljøpolitik? Altså gik jeg ind i røret og stillede et par spørgsmål til Traktor-Troels, og efter at han igen havde forklaret de unikke løsninger, dansk teknologi kan tilbyde verden, sagde jeg “Svend Auken.” Det havde den forventede virkning. Han slog åndeligt talt syv kors for sig.

Jamen, kunne man ikke få det indtryk, at den borgerlige regering i starten ikke var specielt interesseret i miljøpolitik?” spurgte jeg.

Næh, det mener jeg bestemt ikke,” svarede han. “men det var nødvendigt at tage et opgør med Svend Aukens politik, som ikke nødvendigvis gik ud på at gavne miljøet.”

- Hvordan det?

Den havde en lang række forkerte knopskydningseffekter, men det som står tilbage er et bredt flertal i Folketinget om teknologiske løsninger, som vi har udviklet på tværs af regeringerne. Vi har været gode til at skabe arbejdspladser på vindområdet, men ved en langt hårdere satsning kan vi få de gode resultater kapitaliseret og mere benefit.”

Ki-Moon og Dylan

- Hvad mener du med forkerte knopskydninger?

Jo, man støttede jo en lang række økologiske projekter, som ikke havde nogen gang på jorden. Der var for mange puljer, som ikke tjente miljørigtige formål. Men hør … jeg vil ikke gå polemisk ind i detaljerne her,” sluttede miljøministeren, der også stillede op ved et pressemøde, hvor der dog kun var en enkelt spansk journalist, som stillede spørgsmål. Ministeren var flankeret af den spanske Vestachef i Middelhavslandene, som p.t. sælger kilometervis af vindmøller.

I en artikel i den lokale avis, Heraldo de Aragon, betegnes Danmark som vandets Silicon Valley, og H.C. Andersen, der engang skrev henført om en verdensudstilling, nævnes. Anledningen er, at det onsdag var Danmarks dag på udstillingen. Hele to departementschefer ankom sammen med ministeren, og vor ambassadør fra Madrid var også kommet op til Zaragoza. Ban Ki-Moon, Dario og Bob Dylan ventes også.

Viva Espana!

Vi, min ledsager fra Erhvervs- og Byggestyrelsen og jeg, var blevet indlogeret hos Dolores og Placido, som er de lykkelige ejere af en dalmatinerhund - og en lejlighed, som de kan leje ud, når alle hoteller er optaget. Placido udtales med tryk på første stavelse, lagde de vægt på. På vej ud til EXPO så vi et billboard, hvor bryggeriet Anbar, lokkede med, at vandudstillingen kun varede 93 dage, mens man kan få cerveza, øl, 365 dage om året.

Ved en fejl havde jeg tilmeldt 15 medarbejdere fra Information, fordi jeg ikke forstod det spanske i ansøgningsskemaet til akkrediteringen, men den hoppede de heldigvis ikke på. Vi var kun en.

Vores spanske EXPO-guide fortalte, at det væltede ind med folk, 70.000 på hverdage, 120-130.000 på weekenddage. De havde også interesseret sig for fodbold, og 16.000 mennesker råbte Viva Espana foran en storskærm, da Spanien slog Tyskland.

Selv jeg var malet i hovedet med de spanske farver,” sagde guide-inden, som havde haft travlt med at modtage kongelige fra Holland og præsidenten fra Mexico.

Kirsten Pedersen, der er fra Hanstholm, havde også set fodbold i sit hjem lidt uden for Zaragoza. Hun og hendes mand flyttede herned for 20 år siden og driver en forretning for import og distribution af fisk fra ikke mindst Norge. Hun var imponeret over, at man på rekordtid havde fået en EXPO-by med mange pavilloner op at stå på noget nær en bar mark. Hun, der havde meldt sig som frivillig til danskerpavillonen, spillede selv klubfodbold oppe i Thy engang. Sejren knytter de spanske landsdele sammen, Baskerland, Andalusien, Catalonien, bekræftede hun.

- Er konflikterne mellem de nævnte provinser og resten af Spanien ikke overdrevne?

Næh, det tror jeg ikke,” sagde hun, “men det er noget, vi hopper let og elegant hen over her.”

Min ledsager fra byggestyrelsen mener, at Danmarks sejr i EM 1992 havde stor betydning. Jo, for huspriserne har været støt stigende lige siden …

Zaragoza er i øvrigt opkaldt efter Cæsar Augustus, idet romerne såvel som maurerne har hersket over Aragonien i fordums tider.

Svedagtigt travlt

Man kunne gå sig træt på udstillingsområdet. Vi kiggede inden for i den svenske pavillon, hvor der var opstillet høje birkestammer, og hvor en planche forklarede, at de svenske mænd gør rent to timer om ugen i hjemmet, hvorfor de er at regne for de mest ligestillede mænd i verden. Uden for den japanske var køen for lang for os og ligeledes uden for Uruguays, hvor de serverede store steaks. Elegante thai-kvinder i lange, blå silkekjoler helt op til halsen tog imod ved siden af den vietnamesiske. Overalt handlede det om vandsituationen i pågældende land og eksempler på, hvad man gjorde ved den. Den colombianske var enormt velbesøgt, fordi man udskænkede gratis kaffe og diverterede med tango på et højt plan. Om det så var Vatikanet, havde det en stand, som fortalte om vievand, om Gud, der skabte havene, og om Jesus, der skabte vand om til vin.

Var man rejst ned for at dyrke kritik, fejedes den bort af sol og vind og flinke mennesker, men hvis jeg skulle rådgive, ville jeg skrive medsponsor Michael Laudrup med kæmpe bogstaver over den danske stand samt uddele gratis isvand. Man blev nemlig så pokkers tørstig af at gå rundt i 30 graders varme og se på vandudstilling. Det ville have skabt kødannelse hos os.

Hotdog fra grunden

I køkkenet på den danske stand var der svedagtig travlhed. Man havde ikke inviteret smarte kokkedrenge, men medlemmer af en fagforening med 8.000 medlemmer, Kost- og Ernæringsforbundet, et helt usædvanligt fagforeningsinitiativ. Konceptet er dansk hverdagsmad med henblik på alt fra børneinstitutioner og hospitaler til plejehjem og sportsfolk, så det kan blive mere spændende. Samtidig får medlemmerne nogle erfaringer, som de kan bruge i deres arbejde senere, en slags efteruddannelse.

Man opererer med fire ‘persona’, fiktive personer, fortæller Mary-Ann Sørensen, der er Mad- og Måltidschef i Jammerbugt Kommune. Hugo på 80 vil helst have det hele serveret, mens andre gerne vil prøve noget nyt og derfor lærer at bygge deres egen kartoffelmad eller hotdog op fra grunden - ved hjælp af en ‘pixibog’ med transparente sider, der viser hvordan. En kok fra Madeleines Madteater er også inde over.

Størst interesse har der været for danske kager og trifli.

Blandt de mange besøgende har været de spanske levnedsmiddelkontrollører, som endda er kommet flere gange. De har helt andre regler end vi har i Danmark, men køkkenfolkene bruger hellere ordet udfordring end problem om dem.

Om erfaringerne med tilberedning af maden siger forbundsformand Ghita Parry:

Vi skal helt ind til stammen og ryste træet, rent fagligt, så vores medlemmer kan begynde at tænke anderledes end i de vante baner. Derefter skal ‘bølgen’ rulle gennem de fem regioner, når vi kommer hjem til Danmark. Bare det at have fokus på, at en fedtemad kan smage anderledes, er en begyndelse.”

Vi får en smagsprøve med Læsøsalt på. Meget delikat. Det med at tælle kalorier er ikke primært her.

Grundfos-pumperne

En af dem, der er tættest på stammen, når det gælder vandløsninger, er direktør Kim Klastrup fra Grundfos i Bjerringbro, som er verdens største på sit felt, og som har sin egen stand. Hvad kan Grundfos?

Vi sørger for at tilvejebringe vand og tage os af spildevandet,” forklarer han.

Hvis naturen ikke kan klare det selv, hjælper vi til. Der er vand nok i verden - ikke så meget, hvor der er mest brug for det, men rigeligt, hvor der kun bor få mennesker. Øvelsen består i at flytte det de rigtige steder hen samt at økonomisere med det. Eller finde andre løsninger.”

- Hvori kan de bestå?

F.eks. i at lave havvand om til ferskvand. Maldiverne, som kun har havvand, har således et vandværk med et kæmpestort Grundfosanlæg. Kuwait har samme problem og mange andre. Men løsningen er ikke bæredygtig, da den kræver megen energi. En anden løsning er rensning af overfladevand fra søer og åer. Fremtiden er nok flere og flere decentrale vandforsyningsløsninger, så man kan genbruge i stedet for at distribuere over lange afstande.”

Kim Klastrup siger, at landbruget står for 70 procent af verdens vandforbrug. Hver gang vi spiser en burger, har vi brugt 2.800 liter vand, og der går 15.000 liter til et kilo oksekød på tallerkenerne. Der er grund til at bekymre sig om både mængder, om vandkvalitet og de større regnmængder f.eks. er det kommunale kloaksystem i Danmark ikke justeret til de mængder, der kan ventes.

Tyvstjæler

Grundfos, der fremstiller pumper, har lige haft besøg af tre grupper af potentielle kunder fra Australien, som man har taget sig pænt af. Kim Klastrup fortæller også, at der rundt om i verden er firmaer, der forsøger at kopiere dele af pumperne, blandt andet i Kina, hvor man så prøver at stoppe dem ved hjælp af lokale advokater. Man forsøger også at lade logoer ligne det danske firmas så meget, at kunderne tror, det er Grundfos-pumper, når de ser emballagen.

Overborgmester Ritt Bjerregaard har også sendt en lille delegation til Spanien. Hun tumler med planer om at lægge billet ind, så en stor EXPO kan blive Københavns i 2020. I så fald kan den også bruges til at udvikle hele området ved Nordhavn. Man overvejer et tema med bæredygtighed i tætte, urbane områder med mange butikker og byejendomme, fortæller Michael Corlin fra Økonomiforvaltningen, og pressekonsulent Lise Krogsgaard har især studeret hele set-up’et og rammerne for EXPO i Zaragoza. Om København lægger billet ind, endsige får entreprisen er endnu for tidligt at sige. Næste gang står Shanghai for tur.

Fakta

EXPO 2008

De store verdensudstillinger har regelmæssigt fundet sted siden midten af 1800-tallet og har i nogle tilfælde efterladt blivende arkitektur som Eiffeltårnet i Paris og Atomium i Bruxelles.

De største afholdes nu hvert femte år, idet der midt i perioden er en mindre. En sådan er EXPO 2008 i spanske Zaragoza.

Den irakiske arkitekt Zaha Hadid, har tegnet vartegnet, en bro over floden Ebro. Hun er i Danmark kendt for sin tilbygning til kunstmuseet Ordrupgård.