Helle Gammelgaard skriver i sit indlæg i Information 19. juli om kvaliteten på beskæftigelsesområdet, at der mangler optimale rammer for sagsbehandlere til at yde jobsøgende vejledning.
Til det må jeg sige til Helle Gammelgaard, at problemet med A-kasserne og jobcentrenes sagsbehandlere ikke er, at de mangler ‘optimale rammer’ i forhold til at yde vejledning. Der er nemlig ikke grænser for den vejledning, man får og de tilskud, staten yder til kurser, aktivering mm. Problemet med mange af jobcentrenes og a-kassernes sagsbehandlere er, at de korrumperer hele systemet indefra ved at modarbejde beskæftigelsesstrategien via deres holdninger og udtalelser. Det viser f.eks. Helle Gammelgaards citat fra en sagsbehandler på jobcentret, der svarer på, om Helle Gammelgaard stadig skal sende fire ansøgninger om ugen, selvom hun har fået job. “Det er jo det, ministeren vil have,” svarer sagsbehandleren.
Målløs
Det er bare et ud af mange eksempler på, hvordan systemet bliver modarbejdet af sagsbehandlere og ledige, der dyrker retorikken om, at det nogle andres skyld i stedet for at fokusere på rimeligheden i, at man ikke bare holder skatteborgerbetalt ferie.
Det udgør et kæmpe problem for Claus Hjort, når hans egne ansatte på jobcentrene hverken bakker op om ledelsen eller den strategi, der er vedtaget for beskæftigelsesområdet.
Der er behov for, at jobcentrene og a-kasserne accepterer reglerne og retter en konstruktiv kritik indadtil, i stedet for at bruge de obligatoriske møder for arbejdsledige på at modarbejde strategien og regeringen. Jeg efterlyser en holdningsændring både blandt sagsbehandlere og ledige. Når sagsbehandlerne synes, det er synd for os, at vi skal sende fire ansøgninger om ugen, så skal man huske på, at det er fuldtidsarbejde at være ledig, og at den lediges arbejde består i at sende ansøgninger og på anden vis at være opsøgende over for at finde arbejde. Før den nuværende beskæftigelsesstrategi blev indført, var det faktisk sådan, at Magistrenes A-kasse kun krævede, at man sendte fire ansøgninger om måneden!
Jeg var målløs, da jeg hørte det. Så kan jeg godt forstå, at der er behov for en gevaldig opstrammer. Fire ansøgninger om ugen er faktisk ikke for meget at forlange af os arbejdsledige. Vi har - trods alt - ikke andet at lave.







Kommentarer