I går stod Christiansborg på den anden ende, da integrationsminister Birthe Rønn Hornbech var kaldt i samråd om den seneste EU-dom, som giver ret til familiesammenføring med ægtefæller, som ikke har haft lovligt ophold. Både regeringspartierne og Socialdemokraterne har udtalt sig særdeles skeptisk over for dommen, og nu bakker også de radikale op om, at man undersøger lovgrundlaget:
"Det er fint at se nærmere på dommen. For vi har heller ikke nogen interesse i, at nogen uden for de europæiske lande kan tro, at her er en adgang til illegal indvandring. Vores ønske om en effektiv udlændingepolitik handler netop om, at den skal være med til at sætte foden ned over for illegal indvandring, tvangsægteskaber, proformaægteskaber, fup og svindel. Vi har ingen interesse i at understøtte det. Derfor er det fint at undersøge det, men det skal bare ikke pustes op til at være noget kæmpestort. Det er et lillebitte hjørne," siger den radikale leder, Margrethe Vestager.
Samme toner har lydt fra statsministeren og integrationsministeren, som også har slået til lyd for, at dommen kan komme i konflikt med EU's bestræbelser på at bekæmpe menneskehandel og illegal indvandring.
Derfor er det ifølge Vestager oplagt, at et bredt politisk flertal nu forsøger at opnå fælles forståelse af, hvordan man kan skrue en ny udlændingelovgivning sammen.
"Når nu sæsonen begynder for alvor, bør vi se på, hvad der samler os. For vi er jo enige om en lang række målsætninger om at forhindre tvang og illegal indvandring," siger hun.
Margrethe Vestager peger desuden på, at udlændingepolitikken og ikke mindst integrationsindsatsen skal sammentænkes med en lang række andre områder, som f.eks. boligpolitik.
"En af grundene til, at det ville være rart med en meget bred politisk konsensus på det her område, er, at nogle af de meget langsigtede ting skal laves om."
- Du lægger op til en ny og 'effektiv' udlændingepolitik, hvad lægger du i det begreb?
"Først og fremmest en politik, der er lovlig. Vi skal finde en politik, hvor danske og europæiske regler spiller sammen. Og en sådan lovgivning må give danske statsborgere samme rettigheder som andre EU-statsborgere. Derudover har vi ingen interesse i at understøtte, at folk kan komme her uden et lovligt formål. Danmark har ikke brug for at sende det signal, at her er åbne grænser. Hele indsatsen mod tvangsægteskaber og proformaægteskaber skal være en del af det, og samtidig skal vi formå at tiltrække mere arbejdskraft udefra," siger hun og tilføjer:
"Nogle siger, at det ikke kan lade sig gøre. Men så vidt jeg ved, er det få ting, som kun har én løsning - sudoku og sådan noget."
Men selv om de radikale nu bakker op om en undersøgelse af den seneste dom, så bliver den ifølge Vestager af regeringen brugt som afledningsmanøvre fra det centrale:
"Nemlig at der er noget helt, helt galt i den måde, borgerne bliver vejledt om deres rettigheder på."
Det store bedrag
Og Ombudsmanden er da også gået ind i den sag, som ifølge Vestager er det afgørende; at man har undladt at gøre borgerne opmærksomme på de rettigheder, som opholdsdirektivet og reglerne om fri bevægelighed sikrer alle EU-statsborgere. Og det er ifølge Vestager udtryk for 'alle tiders store bedrag', når regeringen har forsøgt at lade som om, at udlændingepolitikken er et rent dansk anliggende.
"Regeringen har vidst, at EU-retten gav borgerne langt mere rimelige rettigheder, end den danske udlændingepolitik gjorde. Alligevel har man gjort sig meget stor ulejlighed med at lave et nyt forbehold i stedet for retsforbeholdet. Det har man gjort med henvisning til nødvendigheden af at kunne opretholde udlændingelovgivningen. Men regeringen har vidst, at det nye forbehold ikke ændrede sagens genstand," siger hun.
"Aflysningen af afstemningen om EU-forbeholdene viser noget om viljen til at kaste EU på bålet for at kunne opretholde forestilling om, at der skal være et bestemt flertal i Danmark, for at vi kan opretholde en retstilstand, som i realiteten giver danskere meget dårligere rettigheder end andre mennesker," siger Margrethe Vestager.
Og selv om Fogh nu har fået radikal opbakning til at granske grundlaget for den seneste dom, drejer det sig grundlæggende om rettigheder og ikke om regler, som 'kan fikses'.
"Det er en afledningsmanøvre fra den store diskussion om, at EU sikrer borgerne nogle rettigheder, som de ikke er blevet gjort opmærksom på."
Bumser med en hammer
Vestager opfordrer desuden til, at afdramatisere udlændingeområdet og samles om regler, der er mere hensigtsmæssige.
"Vi radikale kan ikke levere diskrimination, det siger sig selv. Men jeg tror godt, man kan sætte sig ned og se på det nuværende regelværk og se på de rettigheder, som EU giver borgerne, og så finde en mere effektiv måde at gøre det på. For ligesom det må være en menneskeret at gifte sig og bo i sit fædreland, ligeså er det en menneskeret at blive fri for tvang."
- Så man kan overholde loven og alligevel lave en særlig dansk indsats på området?
"Ja, for op igennem 90'erne medvirkede R til en lang række ting, f.eks. krav om passende bolig. Vi satte turbo på dansk-undervisningen, og der blev stillet økonomiske krav."
Disse initiativer blev taget over for tredjelandes borgere, understreger Vestager, som gentager, at 24-års-regel og tilknytningskrav alene stiller danske statsborgere ringere end andre EU-borgere.
"Og de regler svarer til at fjerne bumser i panden med en hammer. Der er ingen sikkerhed for at det virker, men det ser dramatisk ud."
Påstanden om, at Danmark bliver udlændingemagnet, hvis man lemper på kravene, giver Margrethe Vestager ikke meget for.
"Magnetisme forudsætter, at man har noget, der er meget anderledes - en form for ubalance. Og hvis vi får regler, som ligner de andres, så må det alt andet lige bare jævne sig."



Oluf Larsen, Korsbæk Huse, Velfærd starter ved 200 Kg
13. august, 2008 #
Fjerne bumser med en hammer, hvad så med bylder i røven, hold da kæft fantasien fejler sgu ikke noget, det er søreme store tanker der bliver tænkt i Den Radikale folketingsgruppe!
"Påstanden om, at Danmark bliver udlændingemagnet, hvis man lemper på kravene, giver Margrethe Vestager ikke meget for."
Surprise, surprise!
"Magnetisme forudsætter, at man har noget, der er meget anderledes - en form for ubalance. Og hvis vi får regler, som ligner de andres, så må det alt andet lige bare jævne sig."
Man kan så blot undre sig over, at søgningen til fx. de tidligere østlande eller Baltikum er væsentlig lavere end til Skandinavien, det skulle vel ikke have noget at gøre med økonomi?
Esben Nybæk
13. august, 2008 #
Jeg elsker Vestager, hun lægger aldrig skjul på at en stemme på R er en stemme på flere indvandrere til Danmark.
R.H. Ristinge
13. august, 2008 #
Godt radikalt initiativ, der er stadig muligheder i at arbejde på at isolere tåberne i dansk politik fra politisk indflydelse
H Berg
13. august, 2008 #
Illegal indvandring har jo ikke noget med sagen at gøre, man kan lave love indtil vi drukner i dem. Dem der smugler sig ind i landet ved f.eks at rejse fra nord afrike til spanien, og derfra videre op igenem EU hvor de evt. ender i DK, de skider sku på om vi har 24års regl eller ej, de kommer sku bare, det er 'illegal invandring'. Hvis jeg gifter mig med en russer skal jeg sku ha ret til at bo i DK ligesågodt som hvis jeg havde giftet mig med en dansk kvinde, helt ærligt,.. man kan sku da ikke sende folk i eksil.
Dorte Sørensen
13. august, 2008 #
Hvorfor skal danske statsborger sættes ringere end andre EU-borger?
Hvorfor ikke se danske statsborgers valg af en udenlands ægtefælde som positivt for Danmark. Eller mener Fogh Rasmussen aligevel ikke noget med sin megen tale om at skaffe flere hænder til det danske arbejdsmarkede.
Er det ikke en alvorlig sag, når offentlige myndigheder giver fejlagtige og mangelfulde oplysninger, som Udlændingeservice er afsløret i at gøre.
Det er ynkeligt af regeringen, at de nu forsøger at tører disse fejlagtige og mangelfulde oplysninger af på EF-domstolen, der bare dømmer efter et direktiv regeringen og Folketinget selv har godkendt.
Hvorfor ikke følge Vestagers tilbud om at se de danske udlændingeregler efter så de ikke er i modstrid med de øvrige EU-landes og så de danske statsborger ,der finder en livsledsager i udlandet kan bosætte sig i Danmark og dermed være med til at udvikle og skabe vækst i Danmark.
Vesselbo (V) har også været ud og sige, at de danske regler ikke hindrede tvangsægteskaber og derfor kun generede en lille gruppe danske statsborgere, der havde fundet en udlænding de gerne ville være sammen med. Han forslog på linje med Vestager også at se reglerne kritisk efter.
Jeg håber at selv Fogh Rasmussen kan se fornuften i forslaget.
Robert H
13. august, 2008 #
Juraen i sagen er kompleks i den forstand, at man skal være istand til at flytte rundt på ganske mange brikker på en og samme gang for at spotte de steder, hvor der er "fortolkningsfelter". (Det nytter ikke bare at læse papirerne igennem 1 gang - der skal arbejdes med dem ).Dertil kommer at få en oversigt over hvilke andre EU-lande, der evt vil kunne være med på en klargørelse/revision af EU-reglerne.
Uanset ens politiske sym- eller antipatier, så mener jeg , at en objektiv klinisk analyse vil vise, at der i Danmark er solidt flertal for en stærk udlændingepolitik , og at der også er et (knapt så stort) flertal, der ikke ønske r at kritiserer Udlændingestyrelsens administration i synderlig grad.
I et demokrati er det flertallets holdninger, der dikterer politikken - sådan er det bare.
Peter Brix
13. august, 2008 #
For dem, der ønsker et komplet indvandringsstop (jf. de første kommentarer i denne tråd), hvorfor finder I jer ikke bare en ø et sted, og slår jer ned i Biedermeiersk Neverland? Det er jo dybt latterligt at høre på, at det skal betyde enden på Danmark, at vi følger lovgivning vi rent faktisk selv har været medvirkende til at skabe! Samtidig er det jo decideret foruroligende, at man på så arrogant en måde affejer et forslag om at UNDERSØGE mulighederne; det tydeligtste og mest blatante bevis på højrefløjens totale afvisning af brede flertal og omløb i hovedet. Tak for det.
Peter Brix
13. august, 2008 #
@Janus H: ´"toppen af isbjerget om EU's målsætning af bevidst kulturkonflikt og masseindvandring"...hvor får du den konspirationsteori fra? Du må sateme have gode kilder, eller bare en livlig fantasi.
Hmm...billedet af en over-national, konspirerende fjende...det minder mig pudsigt nok om et eller andet...
Peter Olesen
13. august, 2008 #
Hvor får Peter Brix sin konspirationsteorier fra, og hvem taler om komplet indvandringsstop? Mig bekendt kommer der masser af udlændinge til Danmark hvert eneste år for at studere og arbejde - og sådan skal det da gerne fortsætte.
Peter Brix
13. august, 2008 #
Jf. kommentarerne længere oppe...jeg konspirerer skam ingenting. Jeg er fuldstændig enig i, at både arbejdskraft og studerende skal have fuld bevægelig.
Oluf Larsen, Korsbæk Huse, Velfærd starter ved 200 Kg
13. august, 2008 #
" Jeg er fuldstændig enig i, at både arbejdskraft og studerende skal have fuld bevægelig."
Ja så er muslimerne vel et eller andet sted ude af billedet!
Peter Brix
13. august, 2008 #
Og så er du jo glad...Skulle nu nok mene, at det snarere udelukkede folk med kropsvægt på 120 kg, men bevars...
Jørgen Mathiasen
13. august, 2008 #
Hvis indtægter fra turisme kan sammenlignes med et etapeløb, så er udbryderne foreløbig kørt fra DK, og det er da muligt, at hovedfeltet længere oppe af bakken skiller sig af med DK, der efterlades i gruppetoen . Signalet fra den danske turistbranche er tydeligt nok, men måske hjælper det ikke, selvom skillinger hører til blandt de bedst forståede emner i kongeriget.
Som nævnt ovenfor kan flertallet i DK i eventyrlig stil bestemme sig for, at landet er undtaget fra tyngdeloven, og når ombudsmandens rapport om Hold-Udlændinge-Væk-Service planmæssigt er blevet afvist, er der kun muligheden for at stemme med fødderne. Ligesom turisterne.
Flemming Nakinge Nielsen
13. august, 2008 #
Det er fantastisk at læse, hvor mange skribenter der udelukkende reagere på den frygt som DF har podet i befolkningen, kunsten at overdrive mestres også af Venstre.
Vist de ærede frygtbærer vil læse hvad Margrethe skriver, og svare på indlægges indhold. Her taler vi om EU´s regler om arbejdskraftens frie bevægelighed, som blev 1 behandlet under Fogs formandsperiode for DK i 2002. med Bentsen ved bordenden.
Der er udelukkende tale om at en dansk statsborger kan gifte sig med en person uden for EU og tage vedkommende med hjem til sit fædreland Danmark.
At gøre de få personer til illegale indvandrer blot fordi de passere den danske grænse efter lovlig ophold i et andet EU land, er retorik og spind når det er værst.
Sågar er der en enkelt skribent der bruger debatten til at lufte sin antimuslimske frygt
Illegal indvandring er ulovlig uanset hvad for regler vi bruger, det er en politisag, som kan stoppes midlertidig ved at vedkommende beder om asyl. så træder flygtningereglerne i kraft. de personer det drejer sig om er folk der arbejder ulovlig i DK. altså uden arbejds og opholdstilladelse.
Der kunne man give nogle bøder og konfiskation af fortjeneste til arbejdsgiverne, evn. fængsel. I stedet for at jage de fugle der søger hen til foderbrættet pga. sult. er det bedre at forbyde og straffe fodring.
P. Lauritzen
13. august, 2008 #
Din fortolkning af dommen passer ikke. Der er tale om, at en EU-borgere, der arbejder i et EU-land, hvor han ikke er statsborger, kan gifte sig med en ikke EU-borger, uden at denne tidligere har opholdt i EU.
I hvert fald så vidt jeg har forstået.
Dvs. at en herboende palæstinenser med dansk statsborgerskab kan flytte til Sverige, arbejde der i tre uger, gifte sig med sin analfabetiske 15-årige kusine og derefter vende tilbage til Danmark. For nu at give et krads eksempel. Det er vel nærmest det, der bringer folks pis i kog.
I. Sundsvald
13. august, 2008 #
Det der kan bringe mit 'blod' i kog er, at en dansk statsborger - uanset herkomst - ikke kan bo med hvem han/hun vil i Danmark
Flemming Nakinge Nielsen
13. august, 2008 #
P Lauritzsen
Dit sprog har en nedsættende toner, som jeg ikke bryder mig om.
Det er ikke anderledes end det har været hele tiden.
Hvor er det at du ser jeg tolker dommen forkert?
Mener du at Danske statsborger, ikke skal have samme rettighedder som resten af EU's borge?
P. Lauritzen
13. august, 2008 #
"Der er udelukkende tale om at en dansk statsborger kan gifte sig med en person uden for EU og tage vedkommende med hjem til sit fædreland Danmark."
Medmindre fortolkningen af dommen udvides, så skal man lige en proforma tur til Sverige og arbejde.
Ja, vi er en del der er modstandere af muslimske tvangsægteskaber. Kvindehusene er fyldte med sporene.
Heinrich R
13. august, 2008 #
P. Lauritzen:
"gifte sig med sin analfabetiske 15-årige kusine"
Ægteskab for personer under 18 år forudsætter myndighederne særlige tilladelse - i Sverige såvel som i Danmark.
P. Lauritzen:
"en herboende palæstinenser med dansk statsborgerskab"
Altså en dansk statsborger? Eller endnu mere mundret, en dansker?
En dansk statsborgerskab, kan gifte sig med hvem de vil. De skal dog også helst være mindst 18 år gamle.
Det er myndighedernes opgave, at forsøge at sikre, at der ikke er tale om f.eks. tvangsægteskaber eller proformaægteskaber. Dette er naturligvis vanskeligt at afgøre, og det er mit indtryk, at myndigheders ansvar i så henseende i vid udstrækning ignoreres.
Nu vil jeg nødigt give DF alt for mange ideer, men jeg fatter ikke, at DF ikke mange år siden, har forsøgt at indføre et sindelagspoliti, f.eks. i det der i dag kaldes udlændigeservice. Hvorfor ikke insistere på en dansk regel om, at ægteskaber der indgås i Danmark, hvor den ene eller begge parter ikke har EU statsborgerskab, skal personen/personerne forudgående interviewes grundigt af myndighederne, for at fastslå, om arrangementer er frivilligt og reelt, og hvis tvivlen er for stor, afvises muligheden for at ægteskabet kan indgås i Danmark.
Hvis samme model blev implementeret i flere andre EU lande, ville det blive stadigt vanskeligere at finde et EU land, hvori tvivlsomme ægteskaber reelt kunne indgås.
Sådanne regler er besværlige, tidkrævende, lidt tilfældige og har begrænset effekt. Men i det mindste, ville sådanne regler være målrettet mod ægteskaber, der indgås af andre årsager end de vi med danske kulturbriller bryder os om. Og altså de kulturbriller øvrige EU medlemslande evt. måtte ønsker at anlægge i deres respektive lande.
Denne model ville også løse den udfordring, at sådanne begrænsninger ikke begrænses til f.eks. 24 år. Den eneste grund til at Danmark har lov til at indføre aldersbestemt grænser over 21 år, skyldes Danmarks retsforbehold (ifht. EU). EU regler betyder, at der ikke må ske aldersbetinget forskelsbehandling for personer over 21 år.
P. Lauritzen
13. august, 2008 #
Ja Heinrich,det er rigtigt, men det ville øge papirnusseriet:-)
I øvrigt mærkeligt, at ingen har hæftet sig ved, at Irland jo også havde indført en lovgivning i modstrid med direktivet, af samme grund som Danmark.
Undskyld, at jeg overdrev, men det fremmer jo som bekendt forståelsen.
Heinrich R
13. august, 2008 #
P. Lauritzen:
"[...] men det ville øge papirnusseriet:-)"
Enig. Og bestemt en god grund til afvise mit forslag ;-)
Intentionen var dog at forsøg på at foreslå en juridisk holdbar og lidt mere konsekvent måde at forsøge at undgå tvangs- og proforma-ægteskaber, i Danmark og EU.
Af princip bryder jeg mig ikke om, at staten skal agere dyneløfter - men som alternativ til 24 års reglerne, er det måske en bedre løsning?
Heinrich R
13. august, 2008 #
P. Lauritzen:
"I øvrigt mærkeligt, at ingen har hæftet sig ved, at Irland jo også havde indført en lovgivning i modstrid med direktivet [...]"
Mon ikke EF domstolen hæftede sig ved det? ;-)
Flemming Nakinge Nielsen
13. august, 2008 #
P Lauritxen
Omkring Sverige?
Det gælder alle EU lande, en del rejser også til Tyskland, (nærhedsprincippet). Det er lige to der er rejst til Spanien for at arbejde i 3 uger. helt officielt bare for at se hvad myndighederne vil gøre ved det
Derfor spørgsmålet du ikke har besvaret!
MENER du at Dansker skal have dårligere vilkår end resten af EU borgerne?
Så frem du vil læse det jeg skrev ordentlig, vil du kunne forstå, at alle andre EU borger Kan gifte sig med hvem de vil, De behøver ikke at bosætte sig i et andre EU land først. Det er diskrimination af danske statsborger fra vores egen regering "folkevalgte".
Hvor er det at du mener jeg tolker EU loven forkert?
Du har helt ret i at overdrivelse fremmer forståelsen, det er også en god undskyldning for, at fylde folk med usanheder, der skaber unødig frygt og utrykhed.
Uha uha - pas på den store bastian kommer og spiser dig!
Flemming Nakinge Nielsen
13. august, 2008 #
P Lauritzen
Lige for at genopfriske din hukommelse er her et sitat fra Margrethes artikkel!
Derudover har vi ingen interesse i at understøtte, at folk kan komme her uden et lovligt formål. Danmark har ikke brug for at sende det signal, at her er åbne grænser. Hele indsatsen mod tvangsægteskaber og proformaægteskaber skal være en del af det, og samtidig skal vi formå at tiltrække mere arbejdskraft udefra," siger hun og tilføjer:
"Nogle siger, at det ikke kan lade sig gøre. Men så vidt jeg ved, er det få ting, som kun har én løsning - sudoku og sådan noget."
Janus H
13. august, 2008 #
Peter Brix
"Du må sateme have gode kilder, eller bare en livlig fantasi."
Eller også fordi jeg er meget belæst, hvad angår kritisk litterartur om EU, bla. The Great Deception - The History of the European Union by Christopher Booker and Richard North.
Et andet bud måtte være Herman Rauschning "Mine samtaler Hitler", hvis politiske ideer om et samlet Europa lå Hitler meget på sinde.
Jeg konsumerer ikke journalisternes og politikernes løgnagtige udtalelser.
Heinrich R
13. august, 2008 #
P. Lauritzen:
"Undskyld, at jeg overdrev, men det fremmer jo som bekendt forståelsen."
Helt nøgternt - plejer overdrivelser ikke at fremme misforståelsen? ;-)
P. Lauritzen
13. august, 2008 #
Flemmin, jeg vidste godt ,at det ikke kun er Sverige, man kan rejse til. Det var, hvad vi plejer at kalde et eksempel. Bruden kan også komme fra Anatolien og behøver ikke være analfabet.
Mette Frost Bylling Pinto
14. august, 2008 #
Det er meget godt med teoretiske og lovmæssige diskussioner, men sagen er, at vi er mange ægtepar, der pg.a. den ene parts fødeland bliver diskrimineret, generet og mistænkeliggjort.
Den vifte af regler vi skal leve op til er urimelig og klart menneskerettighedsstridig!
I fem år er vi blevet behandlet uartigt og langsommeligt og vores to børn skal leve med, at far ikke er accepteret som en positiv samfundsborger, (og kan smides ud hvis mor f.eks. mister arbejdsevnen),blot fordi han er født i Californien!
Det er helt sort!
-Og en virkelighed som er kød og blod for mange!
Flemming Nakinge Nielsen
14. august, 2008 #
P Lauritzen
Du gør mange krumspring for at slippe for, at svare på mit simple spørgsmål.
Derfor spørgsmålet du ikke har besvaret igen!
MENER du at Dansker skal have dårligere vilkår end resten af EU borgerne?
"Bruden kan også komme fra Anatolien og behøver ikke være analfabet."
Hvem skal bestemme hvem M/K skal have børn med? Forældrene, staten, eller M/K.
Danmark et diktatur, hvor staten bestemmer hvem du forelsker dig i og gifter dig med?
Esben Nybæk
14. august, 2008 #
@Mette
**I fem år er vi blevet behandlet uartigt og langsommeligt og vores to børn skal leve med, at far ikke er accepteret som en positiv samfundsborger, (og kan smides ud hvis mor f.eks. mister arbejdsevnen),blot fordi han er født i Californien!
Det er helt sort!**
Du har ret, men du må anerkende, at vi har store og dyre problemer med muslimer og videre at f.eks. de radikale ikke vil være med til at man skelner til nationalitet.
Ingen jeg kender har noget imod at Amerikanere kan komme hertil - faktisk kunne det nok gavne os. De er normalt mindre provinsielle og mere hårdarbejdende end os danskere.
Du rammes personligt lige midt i familielivet. Det er jeg ked af at læse. Jeg synes det er uretfærdigt, at du skal udsættes for sådan en tur i manegen, bare fordi de fleste ikke rigtigt vil indrømme at vi kun har problemer med muslimerne. Det var jo også derfor reglen blev indført; for at beskytte dem mod tvangsægteskaber (det har så vidt jeg ved virket).
At man så ikke skulle kunne beskytte dem, med særregler er trist og jeg tror jeg forstår din frustration. Måske tænker du at det er VKO, det er det ikke. De meget strenge regler er blevet nødvendige fordi: EL, SF, S og R, har valgt at give fanden i hvad du som Dansker gerne vil.
Det går bare ikke. Det kan ikke nytte noget at man invitere hele verden med til festen - det bør du huske når du skal stemme næste gang.
At: EL, SF, S og R - så ikke fatter at det måske er meget smart at lade Amerikanere og produktive mennesker fra vestligekulture komme til Danmark er bare trist, for vi kunne nok trænge til at få noget mere Amerikansk mentalitet her i landet.
Esben Nybæk
14. august, 2008 #
@Flemming:
**MENER du at Dansker skal have dårligere vilkår end resten af EU borgerne?**
Mener du vi skal lukke flere muslimer ind i Danmark? Gider du betale for det? Gider du selv have omgang med dem og integrere dem (fordanske dem?).
Hvis ja, hvad gør du allerede i dag?
Flemming Nakinge Nielsen
14. august, 2008 #
Espen Nybæk
Det er ikke det spørgsmålet drejer sig om.
Men jeg betragter alle mennesker som mennesker. der har det fælles atde alle skal sove spise og på lokum, alle forældre er interesseret i, at deres børn klare sig godt. At DF så har lavet en skrækkampagne, som du er hoppet i, viser meget om din egen manglende politiske viden.
DF har ingen idelogi, i stedet for har de skabt en ydere fjende, at samles om
MENER du at Dansker skal have dårligere vilkår end resten af EU borgerne?
Janus H
14. august, 2008 #
Esben
Det er håbløst at forklare humanisterne om begrænsning fra tredie-verdenslande, der ikke bidrager til ret meget andet end fertilitet, kriminalitet og udluftning af religiøse symboler (hijab og abaya)
Allerede i februar 2008, stillede jeg nogle spørgsmål til en række folketingspartier, hvad de egentlig ville stille op med alle disse problemer istedet for at tørre alle problemer af over på befolkningen, eftersom det er politikerne og juristerne selv der importerer problemerne hertil.
Jeg fik intet svar af venstrefløjen, RV og S, men fik svar af de øvrige folketingspartier, og et specifikt svar af en MF'er fra Det konservative Folkeparti, som ikke rummede megen løsning.
Jeg er kommet dertil, at EU og folketinget kan invitere millioner af muslimer og afrikanere til Danmark, men så er min familie også rejst ud af landet. Lad mig understrege vi har hhv. en langvarig og mellemlang uddannelse, derfor er argumentet om den "lavere" sociale" klasse er mest "racistisk" har jeg megen fidus til.
Derfor gentager jeg, det I ser nu er toppen af isbjerget. Det bliver værrer endnu.
Esben Nybæk
14. august, 2008 #
Et er sikkert, hvis S, SF og R snupper magten så rykker jeg formodentligt også videre. Jeg vil simpelthen ikke betale til det og jeg synes det er så ufatteligt ækelt, at de bare vil give det hele væk. Det er utroligt.
Janus H
15. august, 2008 #
Esben
Jeg har tidligere skrevet jeg er far til en blondine-datter på 4. år, og med denne fortsatte indvanderergalskab fra tredie-lande, gør det mig utryg for hendes videre opvækst. Alene af den grund har vi besluttet os for en privatskole for hendes undervisning, men må indrømme jeg stadig er utryg ved denne massive indvandring til landet.
Uanset hvilke forsikringer jeg får af politikere og medierne har jeg intet tiltro for deres udtaleser.
Gårdmand Bjørn
15. august, 2008 #
@Janus H
Kunne i ikke lave lidt flere, 1 datter er sgu for lidt!
Peter Brix
19. august, 2008 #
@ Janus H
Jeg sætter stor pris på din ekstensive viden om komplottet og konspirationen EU. Hvad jeg sætter mindre pris på er, at du tilsyneladende ikke er klar over (eller vælger at se bort fra), at Herman Rauschnings bog om Hitlers tanker er det pure opspind.
Det er meget muligt, at du ikke konsumerer "journalisternes og politikernes løgnagtige udtalelser", men den tidligere National Socialistiske senatsformand af Danzig, ham har du øjensynlig ikke nogen problemer med - endda hans påviste løgnagtigheder.
Men at du er velbevandret i EU kritisk litteratur kan vel ikke overraske; det er jo almindelig kendt, at man læser litteratur, der aer ens holdninger. Dr. Richard North (en kendt eu-skeptiker og medlem af Bruges Group [en politisk bevægelse for "Independant England] - det lyder som noget DF kunne finde på) og Christopher Booker (en tidligere satiriker og vittighedsforfatter)s værk, kender jeg ikke meget til, det tilstår jeg blankt.
Men hvad angår "konspirationen EU", der vil jeg forholde mig til min gamle universitetslektors ord om, at konspirationer sædvanligvis er skabt af folk med for meget tid eller egne agendaer. Personligt tror jeg ikke en tøddel på, at EU skulle være en bureaukratisk, overnational konspiration. Og selv hvis det var, hvori skulle interessen i "masseindvandring og kulturkonflikt" så bestå? Det er ren nonsens.
Per Vadmand
19. august, 2008 #
Tænk, hvis alle disse anonyme fremmedfrygtere, der hele tiden snakker om at emigrere, gjorde alvor af det - og begyndte med at forlade disse spalter!
ole falstoft
19. august, 2008 #
Jamen hvor vil de dog tage hen? Der er så vidt jeg ved ikke 'muslimfrie' lande
Janus H
21. august, 2008 #
Peter Brix
Min lektor sagde også to ting:
-stol ALDRIG på politikere
-stol ALDRIG på journalister
En tredie ting han også sagde: Religiøse profeter var fyldt med had.
Peter Oldgaard
23. august, 2008 #
**R opfordrer til bred aftale om udlændinge-politik**
En anden ting der kan undre er hvorfor konsensus i sig selv synes at være det primære ønske fra Radikale.
Var det ikke bedre at gå efter den BEDSTE udlændinge-politik?
**Derfor er det ifølge Vestager oplagt, at et bredt politisk flertal nu forsøger at opnå fælles forståelse af, hvordan man kan skrue en ny udlændingelovgivning sammen.**
Hvorfor siger hun ikke bare det hun i virkeligheden mener, at hun gerne vil have flere fremmede her til landet? Det er jo konsekvensen af alt det hun tænker.