Farlig freestyle

Som om det ikke var nok, gæsteoptræder L.O.C. også på Pede B's andet album. Undergrundsrapperen er altså en mand på vej op. På lørdag i KB-Hallen kan han vinde MC's Fight Night for tredje gang og dermed blive den mest vindende freestyler i historien, og med Stadig Beskidt leverer han et godkendt album.

Men potentialet rækker længere. Pede B mangler den nødvendighed i sin levering, som smadrer igennem live. Hans skarpe øjeblikke er der ellers endnu flere af end på 2006-debuten, og titelnummeret holder hundrede, ligesom emner om eksempelvis hurtig berømmelse og venner i uføre forløses flot. At københavnerdrengen mestrer blærerappen mere naturligt end narrativerne, står klart med det samme.

På et nummer som 'Højt At Falde' er det, som om den gode Peter Bigaard i virkeligheden freestyler og har trukket emnet karma, hvorefter han elegant plaprer løs om et par relevante trosretninger. Gang på gang vender han dog tilbage til udgangspunktet, og fortællingen mister retning. I stedet vinder Pede B tid med linier som "Så hvor vil jeg hen med det?/Lad mig fortælle dig det". Jeg savner nok, at det hurtige hoved vover at smide improvisationskasketten og prøver sig af på nyt territorium. Med andre fortælleskabeloner og farligere akkompagnementer end de repeterende molfigurer, som er hørt nok så mangt en gang.

Pede B: 'Stadig Beskidt' (Cipher Zone/Runforcover). Er udkommet.


Man skal være registreret bruger for at skrive kommentarer på information.dk. Som registreret bruger får du også mulighed for at tilmelde dig nyhedsbreve m.m. Tilmeld dig her