Skip to Content
Tirsdag 14. februar 2012

Er Tønder-sagen noget for os?

Er Tønder-sagen interessant for Information som avis? Baggrunden for det spørgsmål er Thomas Elholms analyse bagest i dagens avis. Analysen belyser om dommen i Tønder-sagen er for streng eller mild? Hvorfor har vi lige den historie i dag og ikke tidligere? Vi har ikke som sådan dækket den sag tidligere og nogle vil nok mene, at den analyse har ligget og lagret lidt vel længe, men er dog meget principiel og samler glimrende op på sagen. Er det den måde, vi som avis skal dække en så ‘interessant’ sag som Tønder-sagen på - det diskuterede vi længe på dagens redaktionsmøde. I samme avis afslutter Malene Wichmann sin interview-serie med nye stemmer i dansk litteratur. Jeg synes, at den serie har været meget vellykket. De tre interviewede forfatter forholder sig på meget forskellig måde til det at optræde i en sammenhæng som nydansker, der skriver på dansk. Der bliver sagt mange tankevækkende ting i den serie.
Man skal være registreret bruger for at deltage i debatten på netavisen og blogs på information.dk. Du tilmelder dig her

Kommentarer

Man skal være registreret bruger for at skrive kommentarer på information.dk. Som registreret bruger får du også mulighed for at tilmelde dig nyhedsbreve m.m. Tilmeld dig her
siger:

Jeg synes faktisk ikke at den såkaldte Tønder-sag hører hjemme i Information som nyhedsdækning - andet end som en kort rapport. Er der derimod aspekter af sagen som har almen og eksemplarisk betydning tænker jeg at det er oplagt at behandle dem.

Når forskellige medier har, ja, svælget, i den sag, har jeg ofte følt det som når jeg oplever folk stimle sammen til et trafikuheld. Der er simpelthen så mange ofre og så meget makabert indhold i den sag til at den ikke egner sig til at blive indgående beskrevet - i hvert fald på den måde det er sket.

Der er altså forskel på “nice to know” og “need to know”.