Sparsommelighed er tidens store tema, så Alt Over 17 har taget konsekvensen og inivterer læserne på billig storbyferie flere steder i Europa, med shopping hos de fineste skræddere og små, lette aftendrinks.
Nu er det at rejse med fly på shoppingferie jo ikke i sig selv nogen sparsommelig fornøjelse, så vi har tilladt os at fortolke præmisserne en smule: Udvælg Dem en vestvendt plads i læ; en altan, terasse eller blot vindueskarm er fint. Planlæg en aften uden aftaler, og placér Dem så medbringende stoppetøj og Deres hullede sokker og bukser. Tænd for en plade med passende harmløs og ambient musik, og gå på shopping med nål og tråd. Hvis De ikke har noget hullet tøj, som skal stoppes, kan De jo eventuelt brodere nye mønstre på det, De har i forvejen, og på denne måde vedligeholde illusionen om forbrug. Læn dem tilbage, og nyd så et par kølige cocktails i Europas spændende storbyer.
Milano
Første stop på turen er Milano. Modens hovedby, hjemsted for La Scala-operaen, Silvio Berlusconi og mindst to kedsommelige fodboldhold - og for Campari. Campari er en mellemting mellem en bitter og en likør, en markant smagende krydret og sød hedvin, som har en karakteristisk rød farve, da den er farvet med karmin. Den har et helt umuligt ry som noget usædvanlig pomadelapset klister, og er derfor næsten ukendt for alle under 60. Det kan drikkes rent, men det kan sjældent anbefales, da den meget særegne og let beske smag hurtigt bliver dominerende. Det er meget lettere at elske når det serveres som cocktail; på klassisk manér blandet op med danskvand og isterninger, eller i lidt mere opfindsomme varianter. En spændende kombination er med mousserende rosévin, som er endnu en italiensk specialitet med et mildest talt blakket ry, men vores glimrende vinanmelder her i spalten har for noget tid tilbage anmeldt flere gode af slagsen. Bland to dele vin til en del Campari, og tilsæt et par syltede kirsebær, serveret i et højt glas med en appelsinskive på kanten. Det behøver ikke hverken rystes eller røres kraftigt, hvis blot vinen hældes i til sidst; så klarer kulsyren resten. Hvis man ønsker en mindre stærk cocktail, kan vinen erstattes med Schweppes Russian Soda. Nyd den med et sugerør, og hvis stemningen stadig ikke er ægte italiensk, kan De jo eventuelt tage sko på uden sokker - dem skulle de jo alligevel stoppe - og gestikulere vildt efter naboerne.
London
Fra modens Milano iler vi videre til London, i Cæsars fodspor. Her i den varme øls hjemland brygger de en helt særlig bitter som også er ganske ukendt i Danmark, Pimm’s no. 1. Den findes i flere numre, men det er den originale, som er den klart mest kendte. Det er en frisk og citruskrydret alkoholsvag bitter lavet på gin, som i sin tid blev serveret som en ‘helsetonic’ på østersbarer i Oliver Twists London, dengang østers var en overflodsspise til pøblen. Den meget frugtagtige og citrusfriske smag skiller den fra mange andre bitters, men den er stadig ganske krydret, og er bedst serveret blandet op. Den kan naturligvis med fordel serveres til østers, men så går ret meget af sparekonceptet naturligvis fløjten. Den kan derimod fint serveres som en champagnecocktail, i et champagneglas med is, to dele sød eller halvsød mousserende hvidvin og en del Pimm’s, hvilket er den traditionelle cocktail ved traditionsrige engelske arrangementer som Wimbledon og Henley Regatta. Ønsker man en lidt friskere drink, kan anbefales Pimm’s Cup. Fyld is i et stort glas, fyld på med 1 del limonade, to dele Pimm’s og tre dele 7-up, og læg i toppen en lang skive agurkeskræl. Det er meget vigtigt at agurken er økologisk og helt frisk, da skrællen ellers kan smage af tran.
På dette tidspunkt bør stemningen af patineret Saville Row-butik have indfundet sig, og man skal vare sig for ikke at brodere argyle-tern i det førnævnte stoppe- og lappetøj.
God tur!
Pimm’s no. 1, 25 procent vol, 139 kr. for 70 cl. hos www.vildmedvin.dk
Campari Bitter, 25 procent vol, 99 kr. for 70 cl. hos Frederiksberg Vinimport på Godthåbsvej, Kbh.







Kommentarer