Overskriften er hentet fra en graffiti, som en af Informations læsere citerer på websidens debat om gadespektaklet forleden i det københavnske Hyskenstræde på selveste den Store Bededag. Uden at læseren dog på nogen måde bruger graffitien som forsvar for spektaklet. Tværtimod har dets vold mod husmure, forretningsvinduer og biler kun gavnet dem, der ønsker at forsvare den etablerede kapitalisme. Hvilket kan være rigtigt nok, men har dog som en sikkert utilsigtet “gevinst” medført denne Ritzau-‘konstatering’:

Fremtrædende Venstrepolitikere strides nu indbyrdes om at placere ansvaret for weekendens hærværk i København.”

Disse Venstre-politikere er ikke alene fremtrædende, de er også kvinder. Den ene er en vis Karen Jespersen, tidligere venstresocialist, den anden er Venstres nuværende kultur- og fritidsborgmester i København, Pia Allerslev.

Deres strid udspringer af, at uanset hvor kedelig kapitalismen ellers måtte være, har Pia Allerslev og hendes kommunale administration faktisk godkendt og med 20.000 kroner støttet det arrangement, som imod arrangørernes vilje endte med “Hyskenstræde-revolutionen.”

Således udtaler Karen Jespersen: “Problemet ligger både hos de embedsmænd, der har givet tilladelsen, men også hos Pia Allerslev, der ikke går meget mere politisk ind i det her. Pia Allerslev og hendes forvaltning har været utrolig naive. Når man direkte inviterer graffitimalere med til en festival, bør alle alarmklokker ringe.”

Til gengæld beskylder Pia Allerslev - ifølge Ritzau - Karen Jespersen for at slå politisk plat på sagen:

Det kan godt være, at Karen Jespersen synes, at jeg er naiv. Jeg er bare glad for, at jeg ikke er lige så kynisk som hende. Karen Jespersen kender hverken til vores behandling af ansøgningen eller retningslinjerne. Den ansøgning er behandlet helt efter reglerne af mig og mine embedsmænd, men vi kan jo ikke gardere os imod, at arrangørerne svigter vores tillid ved at invitere nogle folk, de ikke kan styre.”

Hvilket trods alt da sikkert fryder nogle gamle venstresocialister, som nu har Venstres egen københavnske borgmesters ord for, at deres i dag frafaldne partikammerat slår politisk plat og i øvrigt er kynisk. Onde- eller er det gode? - tunger vil for resten vide, at Karen Jespersen har åbnet sit nye slagsmål for at finde et påskud til at forlade Venstre for at søge optagelse i Dansk Folkeparti.

Balancepunktet

Nævnte gamle venstresocialister, i det omfang de stadig er venstresocialister, sammen med tidligere medlemmer af Danmarks Kommunistiske Parti og Socialistisk Arbejderparti samt en hel del unge, der hverken har været VS’ere eller DKP’ere eller SA’ere, endsige 68’ere, er nu at finde i Enhedslisten. Der også gjorde sig bemærket i den Store Bededags weekend ved et andet sted i København at holde årsmøde og fejre sit 20-års jubilæum. Også det parti finder capitalism boring, men også det er underlagt vilkåret, at kun på kapitalistisk grund kan kapitalismen afskaffes. Bortset fra et par enkelte pletter på kortet findes i dag intet andet grundlag hele Jorden rundt.

Det har mange følgevirkninger. En af dem er netop, at der ikke skal megen fejlslagen voldelig som ikke-voldelig virksomhed til, før folk tværtimod drives i armene på kapitalismen af skræk og rædsel for det nye eller simpelthen mister interessen, fordi alternativet forekommer for abstrakt og utopisk.

Når enhver opposition til kapitalismen for tiden står over for et forrygende flertal, har den derfor ikke andet at gøre end optimalt at udnytte det vægtstangsprincip, der sikrer også mindretal indflydelse: Komme så langt ud på sin side, at det vejer den modsatte sides kompakte majoritet op så meget som muligt. Men sandelig undgå at komme så langt ud - at der ikke længere er nogen vægtstang under oppositionen overhovedet! Ikke blot på midten, men også yderst ude handler det om balancegang.

Hvor balancepunktet for en mindretalsopposition lige er finde på det enkelte sted i det enkelte øjeblik, er til uophørlig diskussion. Hvad referaterne fra Enhedslistens jubilæum bærer levende vidnesbyrd om. Hvilket i sig selv er et godt tegn.

Nedsat forbrug

For det er på høje tid at finde en anden måde at indrette sig på, end den velstand under ubegrænset, eksponentiel økonomisk vækst i forbrug af naturen i dens materialitet, der i dag truer planter og dyr, herunder dyrearten mennesket. Og som kapitalismen ikke i sig selv er et modstykke til. Ganske vist har det meste af den virkeliggjorte socialisme, historien har opvist og opviser, heller ikke været noget alternativ, og ganske vist udelukker kapitalismen strengt taget ikke en vækst, der slet ikke har med øget materielt forbrug at gøre. Bare den kan få lov at akkumulere grænseløst i dollar, yen, euro og kroner, er den tilfreds. Men det er just det gale ved den. Skal grøn vækst være andet end et stort svindelnummer, handler det i så fald om en vækst med nedsat forbrug af de materielle naturgoder. Den vækstfrihed står kapitalismen på ingen måde inde for.

Derfor er den kedelig.