Det kom bag på de fleste, da Boghandlerforeningens bestyrelse i 2005 smed alle tidligere forbehold over bord og meddelte, at man nu gik ind for helt frie bogpriser. Officielt går bestyrelsen fortsat ind for frie priser, men som Information i går kunne berette, forholder flere medlemmer sig nu skeptisk over for udviklingen. En af Boghandlerforeningens markante medlemmer, direktør for Arnold Busck-kæden Jørn Bach, kalder slet og ret de frie priser for “en fejltagelse”.

Supermarkederne har dumpet priserne, så vi stort set ikke tjener noget på bestsellerne mere,” sagde han i gårsdagens Information og lod forstå, at det ikke kun er synd for boghandlerne. På sigt vil det også gå ud over udvalget af boglader og bøger, og så vil det blive synd for forbrugerne.

Synspunktet vækker sympati blandt forlæggerne, der også mærker priskrigens effekt på bundlinjen. På grund af en dispensationsaftale har de stadig mulighed for at fastsætte priser på 10 procent af deres nyudgivelser fra udgivelsesdatoen og fem måneder frem. Men når aftalen udløber med udgangen af 2010, vil bogpriserne blive givet fuldstændigt fri. Inden da må bogbranchens aktører finde ud af, hvad der så skal ske, mener Forlæggerforeningens formand, Karsten Blauert.

Hvis der ikke er nogen, der tjener penge i branchen, bliver vi nødt til at finde en løsning. Og måske skal vi have politikerne på banen med nogle bedre støtteordninger til litteraturen i Danmark.”

Ingen hjælp

Hverken boghandlere eller forlæggere skal dog regne med megen støtte fra politikerne på Christiansborg.

De frie priser er kommet for at blive,” siger Venstres kulturordfører, Troels Christensen.

Al statistik viser, at de frie priser har fået flere til at læse, fordi bøgerne nu er kommet ud at stå mellem havregryn og kaffeposer i supermarkederne. For mig er et læsende samfund et rigt samfund. Og derfor skal bøgerne også være der, hvor folk er,” siger han.

Dog er han parat til at diskutere en eventuel forlængelse af dispensationsaftalen, hvis det skulle komme på tale.

Vi har oprindelig givet den hensigtserklæring, at de sidste 10 procent også skal liberaliseres. Men hvis boghandlere og forlæggere kommer i samlet flok og beder os om at forlænge dispensationen, så ville det jo være tåbeligt, hvis vi ikke så på den en ekstra gang. Vi er jo ikke sort/hvide,” siger han.

Heller ikke de konservatives politiske ordfører, Henriette Kjær, er parat til at ændre grundlæggende på de frie priser:

Jeg tager det selvfølgelig alvorligt, når branchen bekymrer sig. Men det vil være forkert på nuværende tidspunkt at rulle liberaliseringen tilbage. Som det er i dag, har de frie priser været til gavn for forbrugerne, som har fået billigere bøger og flere steder, hvor de kan købe dem.”

Hun vil dog ikke udelukke, at det kan komme på tale med en eller anden form for politisk assistance.

Vi følger udviklingen tæt. Og hvis vi pludselig hører fra branchen, at det er helt umuligt at producere den smalle litteratur, fordi den ikke kan blive solgt nogle steder, så er det selvfølgelig en problemstilling, vi må gøre noget ved. Vi har jo en kulturpolitisk forpligtelse til at sikre, at der ikke kun er bestsellere, men også digte og smalle bøger på markedet,” siger hun.

Kulturordfører hos socialdemokraterne Mogens Jensen opfordrer kulturminister Carina Christensen (K) til at indkalde forligskredsen af partier til en drøftelse af situationen på bogmarkedet:

Jeg tror, det er nødvendigt, at vi kigger på ordningen en gang til og måske også får en lille gruppe til at finkæmme området i forhold til de nye erfaringer. Vi bliver nødt til at vide, hvor meget af det her, der skyldes strukturelle ændringer, og hvor meget der skyldes finanskrisen. Før kan vi ikke agere politisk,” siger han.

SF’s kulturpolitiske ordfører, Pernille Frahm, foreslår, at man fra politisk hold lader sig inspirere af svenskerne, der har fundet alternative kulturpolitiske knapper at skrue på:

I Sverige har man fjernet bogmomsen, hvilket har betydet et boom i bogsalget. Samtidig giver de særlige tilskud til klassikere, som alle skal kunne have råd til at købe, fordi de er en del af den svenske kulturarv. Noget lignende kunne man godt forestille sig indført i Danmark,” siger hun.

Derimod er det utopisk at forestille sig en tilbagevenden til det gamle fastpris-system, mener hun.

Jeg har stor respekt for folk, der tør indrømme, de har taget fejl, især når de gør det offentligt. Men alle ved, at vi ikke kan spole filmen tilbage. Vi kan ikke genindføre restriktioner på bogpriser, uden at der bliver et ramaskrig. Floden har flydt, og boghandlerne var selv med til at lukke slusen op.”