Danske Regioners formand Bent Hansen (S) formåede ikke at gøre alle regioner tilfredse, da aftalen om fordelingen af regionernes økonomi for 2010 lå fast lørdag. I Hovedstaden langer Vibeke Storm Rasmussen (S) ud efter aftalen og Bent Hansen.
»De andre regioner bliver ved med at hævde, at det er så lykkeligt alt sammen. Men jeg har svært ved at se, hvad det er, der er så lykkeligt for Hovedstaden,« siger Vibeke Storm Rasmussen, der efter egne beregninger står til en besparelse på mindst 300 millioner kroner.
»Jeg ved ikke, hvordan de andre regioners tal ser ud, men hvis man er så begejstret, som man er, så må de andre jo have nogle andre tal, end vi har.«
Ifølge Vibeke Storm Rasmussen burde Hovedstaden være prioriteret højere, fordi det sociale område vejer væsentligt tungere i hovedstaden end i resten af landet.
»Den meget tunge psykiatri er meget markant hos os - også med narkomaner o.lign. Byen er meget hårdt ramt,« siger Vibeke Storm Rasmussen, der også påpeger, at det vil blive meget svært at få hospitaler i verdensklasse, med de store besparelser.
Allerede medregnet
Bent Hansen mener ikke, at Region Hovedstaden på nogen måde er blevet snydt.
»Med den måde, vi fordeler pengene, der får hovedstaden jo mere. Den større sociale byrde er allerede indregnet i den måde, vi fordeler de statslige penge på i bloktilskuddet. Det, at der ikke er taget hensyn til det, det er altså ikke rigtigt,« siger han og pointerer, at Hovedstaden i forhold til Region Midtjylland, hvor der kun er 300.000 indbyggere færre, får 3,2 milliarder mere i bloktilskud.
»At hun i Hovedstaden skal spare 300 millioner kroner svarer meget godt til det, som vi i Region Midtjylland skal spare.«
Bent Hansen pointerede i en pressemeddelelse kort efter, at aftalen var i hus, at han var tilfreds, men Vibeke Storm Rasmussen var ikke imponeret.
Ikke et show
»Bent Hansen er jo altid glad for de aftaler. Han er jo hovedspiller og har besluttet sig for, at han aldrig taber noget som helst. Sådan har jeg det ikke. Det gælder ikke om at gå ind og lave et show,« siger Vibeke Storm Rasmussen om Bent Hansens indsats med at få aftalen i hus.
»Jeg havde jo gerne set, at der var enighed fra regionsrådsformændene hele vejen rundt,« siger Bent Hansen og påpeger, at han også forsøgte at tilgodese hovedstaden ved at afsætte 200 millioner til enestuer i psykiatrien.
»De penge falder i region hovedstaden. Der er foretaget en skævdeling der. Og det er der andre regioner, der ikke er tilfredse med … men sådan er det jo. Der er forskellige dele, der peger i forskellige retninger. Der er ikke noget nyt i den her aftale, som ændrer balancen i regionerne,« understreger Bent Hansen.
Sovet i timen
Hos Venstre er man tilfreds med aftalen og afviser blankt kritikken fra Vibeke Storm Rasmussen.
»Det kunne tyde på at hun har sovet i timen,« siger kommunalordfører Erling Bonnesen (V).
»Alt i alt tyder det jo på at hun ikke har fået lavet sit hjemmearbejde ordentligt i forhold til sin egen organisation. Jeg glæder mig over, at hendes egen organisation har indgået en aftale, og den aftale mener jeg er afbalanceret for hele landet,« siger Erling Bonnesen, der ikke mener, at hendes krav om flere penge til Hovedstaden er rimeligt.
»Det er jo ikke kun Hovedstaden, der har problemer,« siger han.
På grund af finanskrisen har finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) forudsagt, at Danmark næste år vil have et underskud på godt 60 milliarder kroner.
Forudsigelsen har betydet en meget stram aftale med regionerne. Aftalen blev indgået lørdag.
Bl.a. bliver der kun afsat 40 milliarder mod de forventede 100 milliarder kroner til nye sygehuse.
Kilde: Danske Regioner.dk







Kommentarer