De private apoteker fik en ny storkunde i 2007, da kommunerne overtog misbrugsbehandlingen. Før den tid stod de offentlige sygehusapoteker for indkøb af medicin til de godt 14.000 stofmisbrugere, der er på afvæning med medikamenter som blandt andet metadon og buprenorphin, og det gjorde det væsentligt billigere at købe medicin.
Efter kommunalreformen fik kommunerne imidlertid besked på, at medicinindkøbene nu skulle foregå hos de private apoteker. Ordren kom direkte fra daværende sundhedsminister, Lars Løkke Rasmussen (V).
Og denne ordre har gjort misbrugsbehandlingen væsentligt dyrere for kommunerne, forklarer Rafai Al-Atia, misbrugskonsulent i Kommunernes Landsforening (KL):
»Det er betydeligt billigere at købe medicin på de offentlige sygehusapoteker. Derfor har vi været uforstående overfor, hvorfor ministeren ville have os til at købe medicin til en højere pris på de private apoteker. Det kan virke som substitution af de private apoteker,« siger Rafai Al-Atia.
Borgmester Tove Larsen (S), der er formand for KL’s Social- og Sundhedsudvalg, mener heller ikke, der er meget logik i beslutningen om at købe dyrere medicin hos de private apoteker:
»Det er klart, at når vi ikke kan få den billigste medicin på grund af den her beslutning, så kommer det til at virke som om, at regeringen har et ønske om at privatisere bare for privatiseringens skyld.«
Mindre til misbrugerne
Kommunernes misbrugsbehandling kan godt mærke, at der er mindre at gøre med på grund af de øgede medicinudgifter, fortæller leder af Center for Misbrug i Fredericia, Niels Danstrup:
»Det er en grotesk affære, som har betydet, at vores udgifter til medicin er eksploderet. Selv om vi er blevet kompenseret, så er der mindre at gøre med i forhold til behandling af misbrugerne. Og jeg kan da godt blive indigneret over, at vi skal vælge den dyreste løsning, bare fordi den er privat, for det går jo i sidste ende ud over klienterne.«
Fem mio. om året
Kommunerne er blevet kompenseret for den ekstra udgift, men langt fra nok til at dække de øgede medicinudgifter til misbrugsbehandling, mener Rafai Al-Atia.
Han anslår, at kommunerne bruger cirka fem millioner mere om året på medicinindkøb til misbrugsbehandling
Det har ikke været muligt at få en forklaring fra tidligere sundhedsminister Lars Løkke Rasmussen eller den nuværende Jakob Axel Nielsen (K) på, hvorfor misbrugscentrene blev nødt til at vælge den dyreste løsning.
I et svar til Kommunernes Landsforening skriver daværende sundhedsminister Lars Løkke Rasmussen …
… imidlertid, at det ikke har »været regeringens hensigt at udvide sygehusapotekernes leveranceadgang«.
Socialdemokraternes sundhedsordfører, Sophie Hæstorp Andersen, kalder det et mærkværdigt udsagn:
»Regeringen har jo gjort det modsatte af at udvide de offentlige sygehusapotekers leveranceadgang. Med den her beslutning har de udvidet markedet for de private apoteker og mindsket de offentlige apotekers. Men det må være i borgernes interesse, at vi får mest muligt for pengene, så hvorfor ikke lade kommunerne indkøbe medicin dér, hvor det er billigst. Det er jo hul i hovedet, at den ene offentlige myndighed, som udfører behandling af mennesker og har ansat læger til det, ikke kan handle med den anden offentlige myndighed, hvis medicinen er billigst dér.«
Ressortproblem
Venstres sundhedsordfører, Birgitte Josefsen, er enig i, at det er problematisk, at misbrugsbehandlingen er blevet dyrere, fordi kommunerne er tvunget til at indkøbe medicin hos de private apoteker.
At det skulle være udtryk for privatisering for privatiseringens skyld, mener hun dog ikke:
»Regeringen har ingen interesse i at støtte de private apoteker, som nok ville klare sig udmærket, uden at kommunerne købte metadon hos dem,« siger Birgitte Josefsen og fortsætter:
»Men der er ikke nogen logik i, at kommunerne skal købe dyrere medicin hos private apoteker. Når det alligevel sker, så skyldes det, at misbrugsbehandlingen af narkomaner er blevet delt op mellem social- og sundhedsområdet. Og det skaber problemer,« siger Birgit Josefsen, der sammen med socialordfører Ellen Trane Nørby har rejst problemet over for den nuværende sundhedsminister.







Kommentarer
“Lars Løkke gav ordre til køb af dyrere metadon fra private”
På journalisthøjskolen lærer man at ”mand bider hund” er en nyhed, hvorimod det trivielle ”hund bider mand” ikke er det. At Lars Løkke Rasmussen også har fiflet med priserne på metadon, må helt sikkert kunne kategoriseres som en nyhed af typen ”hund bider mand”…
Det er nu alligevel rart at vide hvor forræderisk det slæng er imod landet i privatiseringens tjeneste.
Befolkningen’s svar: Zzzzzzzzzzzzz…….
Hvis det her blev indført i 2007, undrer det mig, at det først kommer frem nu. Hvorfor er der ikke nogen i KL, der har råbt op før?
Tja der er jo ikke noget nyt i det her, privatlsering handler først og fremmest om kammerateri. Der er ikke tale om at vi som borgere skal have hverken billligere eller bedre service for vore skattekroner.
Det først og fremmest blevet dyrere og ringere. Men vennerne tjener kassen.
Men sådan er det altid når ideologi overtager sund fornuft. Befolkningen svarer ikke nej, de tror squ ikke på at det kan lade sig gøre! Og Løkke er jo god til det med fadbamser og fest, det er jo lidt mere interessant.
Hvad er det man siger? Brød og skuespil ik og det leverer regeringen jo i rigt mål.
Er der ikke tale om en gammel nyhed, som kan genbruges her i agurketiden, og som går på at man ikke vil lade kommuner og regioner gå sammen om en slagkraftig indkøbsforening på medicinområdet, så små priser kan presses igennem?
Og som har en del at gøre med det i 1600-tallet indførte apotekermonopol, der først at fremmest skal sikre eksistensen af apoteker også i udkantsområderne.
Regionerne er i sig selv så store at de kan presse priserne.
Viser det ikke at Strukturreformen var en fejlreform med at lade regionerne kun beholde sygehusdelen – for øvrigt den del de gamle amter blev mest kritiseret for – og så sprede de andre af de gamle amters områder ud på 98 enheder . Nu ses at udover tab af viden og rutiner til løsning af de forskellige opgaver nu også direkte betyder tab af skatteyderpenge.
Birgitte Josefsen:
»Regeringen har ingen interesse i at støtte de private apoteker, som nok ville klare sig udmærket, uden at kommunerne købte metadon hos dem,«
Det er næsten for morsomt når en politiker fra partiet Venstre bedyrer, at de skam ikke har nogen interesse i at støtte det private sundhedsvæsen…
Ja helt ærligt.. “det private skal nok klare sig” … jowjow. Når man subsidierer det fra offentlig side så klarer de sig da helt fint.
Per Erik Rønne, det er faktisk interessant med apotekerloven, fordi online-salg i vidt omfang vil kunne både skærpe konkurrencen på landsplan og unødvendiggøre apoteker i hver lille flække.
Er det ikke ubegribeligt, at sådan en ordre fra sundhedsminitsteren i 2007 først nu kommer til offentlighedens kendskab? Hvorfor har de ansatte i sundhedssektoren ikke råbt op med det samme? De må jo have taget sig til hovedet - men altså valgt ikke at orientere pressen? Kanske de risikerede lidt modvind fra direktionsgangen, men her til lands fyrer vi jo ikke folk eller sender dem til Sibirien for at bruge deres ytringsfrihed. Må vi bede om en smule civilcourage!!!
Dorte.
Jeg ser også nedlæggelse af amterne som den helt store fadæse.
Meget unik viden bliver syltet ind i kommunal administration, hvor der ikke er penge til at man kan opretholde det faglige niveau eller kræve de fornødne tiltag.
En skandal som viser sig om føje år, hvor landskaberne er helt dominerede at menneskabt industri og hvor naturen er noget man opretholde nationalparker for at vise frem.
Undtaget de indhegnede skove og andet, hvor pengemafian kan øve skydefærdigheder på indhegnede dyr uden flugtmuligheder.
Jeg græmmes.
Fnidder, fnadder eller halvfordøjet gylp i Information!
Jeg troede, at Information var en seriøs avis. Hvis jeg var censor på en af journalisthøjskolen, ville jeg have dumpe forfatteren af denne artikel.
Sådan som lovgivningen er skruet sammen, så kan sygehusapoteker levere lægemidler til kan levere lægemidler og andre varer til regionens egne sygehuse og tilknyttede behandlingsinstitutioner m.v., Ministeren for sundhed og forebyggelse kan derudover tillade et sygehusapotek levere lægemidler og andre varer til statsinstitutioner og til Grønlands hjemmestyre.
Lovgivningen betyder modsætningsvis, at sygehusapoteker ikke kan levere lægemidler - herunder metadon- til andre. Den betyder endvidere, at sundhedsministeren er afskåret fra at tillade levering af lægemidler til kommunale institutioner. Denne afgrænsning er fastsat ved lov. Det betyder, at et flertal i Folketinget har stemt derfor.
Det principielle spørgsmål, som Information ganske og aldeles synes at overse, er, om det bør være muligt for alle skatteyderfinansierede institutioner at købe lægemidler til de pågældende institutioners klienter på de skatteyderfinansierede sygehusapoteker. Lad os se en seriøst researchet artikel om for - og bagdele ved en sådan ordning!!
N. C. Sauer.
- Nej, Niels Christian, det er ikke spor mærkeligt at det først når frem til debatten, med et par års forsinkelse. Tværtimod.
Der ligger et stadigt pres på DR fra partiernes side, om at få politikkerne ind og blive menneskelig-gjorte i underholdnings-programmerne. Tænk på den halløj som en statsministerfrues metamorfose til dansemus, bidrog med til det polittiske klima. Det havde Berluccuoni ikke kunne gøre meget bedre.
Det der sker, er slet og ret, at implementeringen af minimalstaten kører helt efter planen.
Tak Mogens Bjørnbak-Hansen for det indlæg.
Dette problem var netop oppe i forhandlingerne om Strukturreformen, hvor flere fra oppositionen havde problemet oppe. Men regeringen havde jo flertallet hjemme med DFs stemmer.
Om det var omfanget af love i forbindelse med vedtagelsen af Strukturreformen, at medierne ikke orkede at omtale indholdet og konsekvenserne af Strukturreformen kan jeg ikke overskue, men ærgerligt at debatterne først dukker op nu.
Den virkelige skandale her er ikke prisen på Metadon men det forhold at man overhovedet bruger dette særdeles GIFTIGE stof i “behandling” af narkomaner .
( med “giftigt” menes at stoffet er yderst skadeligt, selv
ved korrekt dosering. Hvis man virkelig bekymrede sig om narkomanerne gav man dem rigtige morfin-præparater idet disse, sammenlignet med Metadon og ved korrekt dosering, ikke er giftige.)