Det psykiske arbejdsmiljø på landets museer er flere steder så dårligt, at mange ansatte bukker under med sygdom og stress. Information kunne i torsdags fortælle, hvordan landets største fagforening for museumsansatte, Dansk Magisterforening, hver måned modtager en til to sygemeldinger fra medlemmer, der ikke længere kan holde ud at gå på arbejde.

Organisationen Danske Museer kender alt til problemerne med de dårlige arbejdsvilkår i branchen og peger på et øget behov for at professionalisere bestyrelsesarbejdet og den daglige ledelse.

»Der stilles stadig større krav til moderne museumsdrift. Arbejdsopgaverne er blevet større, driftsbevillingerne er under pres og lovgivningsstoffet er blevet mere kompliceret. Og selv om vi heldigvis stadig har rigtig mange velfungerende museer i Danmark, så ser vi desværre også adskillige eksempler på, hvordan manglende ledelse er med til at forværre det psykiske arbejdsmiljø flere steder,« siger direktør i Organisationen Danske Museer Nils M. Jensen.

Af samme grund har organisationen, som et led i en bred vifte af efteruddannelser, igangsat en lederuddannelse på diplomniveau, der skal styrke og udvikle museumschefer og mellemledere i det daglige. I øjeblikket er 18 museumsledere tilmeldt den to-årige uddannelse.

»Men vi oplever generelt en stigende efterspørgsel på lederkompetencer - ikke mindst blandt yngre ledere og mellemledere,« siger Nils M. Jensen.

Ingen glade amatører

Og det er ikke kun den daglige ledelse, der har behov for mere uddannelse. Også bestyrelsesmedlemmerne på landets museer trænger til at tilbringe mere tid skolebænken, mener Nils M. Jensen. Efter næste kommunalvalg i november, hvor mange medlemmer rekrutteres til bestyrelsesarbejdet, vil organisationen derfor - i tæt samarbejde med Sammenslutningen af Museumsforeninger i Danmark - begynde at udbyde kurser i bestyrelsesarbejde.

»Vi anerkender, at det at sidde i en museumsbestyrelse kræver stigende kompetencer, og at det er vigtigt med professionelle mod- og medspillere til museernes daglige drift,« siger Nils M. Jensen, der understreger, at dét ikke er det samme som at sige, at museumsverdenen i dag er besat af lalleglade amatører. »Men ser vi på det stigende antal sager om dårlige psykiske arbejdsforhold i branchen, er det åbenlyst, at der stadig er plads til forbedring,« siger han.