Hverken Hells Angels, Bandidos eller Hizb ut-Tahrir har et erklæret formål, som overtræder den danske lovgivning. Det har den forening, som kalder sig Komitéen for Skjulte Flygtninge til gengæld. På foreningens hjemmeside står der, at formålet med den nydannede forening er at ‘samle penge ind til de irakiske flygtninge, som lever under jorden i Danmark’. Derfor kræver regeringen og Dansk Folkeparti nu, at foreningen skal forbydes af domstolene. Og det er ikke umuligt, fastslår professor i strafferet ved Aarhus Universitet Gorm Toftegaard Nielsen.

Han peger på, at det tidligere ikke har været muligt at forbyde Hells Angels og Bandidos, fordi de to foreninger blandt andet ikke har en klar formålserklæring, som overtræder loven.

»Forskellen mellem forsøget på at forbyde Hells Angels og det nuværende ønske om at forbyde Støttekomitéen for Skjulte Flygtninge kan være, at man nemmere kan bevise, at støttekomitéens formål er strafbart,« siger han.

I forlængelse af regeringens og Dansk Folkepartis krav om at foreningerne skal forbydes, forventer Gorm Toftegaard Nielsen, at Rigsadvokaten vil gå i gang med en grundig undersøgelse af foreningen.

»Det er ikke udelukket, at der kan komme et forbud. Men det vil være op til en nærmere undersøgelse,« siger han.

Demokratisk problem

Indtil videre er det dog kun Justitsministeriet, der er gået ind i sagen. Det er sket efter, at Venstres integrationsordfører Karsten Lauritzen har bedt ministeriet om at se nærmere på de to foreninger.

»Vi har et demokratisk problem i Danmark, når vi har en forening som Kirkeasyl og i særdeleshed den nystiftede støtteforening, som har i deres formålsparagraf at bryde loven. Det er vi nødt til at gøre noget ved,« siger han og tilføjer, at Justitsministeriet også skal gøre det klart, hvilke konsekvenser det har, hvis man støtter eller er aktiv i en forening, som har til formål at begå ulovligheder.

Karsten Lauritzens reaktion kommer efter en weekend, hvor to dagblade har brugt spalteplads på et portræt af Kirkeasyl. Venstres ordfører mener, at Kirkeasyl i den forbindelse slap alt for let af sted med at skabe et glansbillede af sig selv.

»De fører sig frem som en ny politisk bevægelse, som folk bare skal melde sig ind i. Men jeg synes, det er vigtigt at gøre klart for folk, at formålet ikke er lave almindelige demokratiske foreningsaktiviteter, men at begå ulovligheder,« siger han.

Selv om formålet med Kirkeasyl ikke umiddelbart strider mod lovgivningen, mener Karsten Lauritsen alligevel, der er grund til at være særlig opmærksom på foreningen.

»Kirkeasyl er en gråzone, som jeg gerne vil have afklaret. De siger selv, at de har stiftet den nye forening for at skille tingene ad. Kirkeasyl skal altså være dem, der laver legale aktiviteter, mens støtteforeningen skal være dem, der laver illegale aktiviteter. I den opsplitning ligger der en erkendelse af, at man har lavet noget, der er ulovligt i Kirkeasyl,« siger han.

Udemokratisk krav

Socialdemokraternes integrationsordfører Henrik Dam Kristensen forstår ikke, hvorfor Venstre blander sig i, om bestemte foreninger skal forbydes.

»Hvis der er tale om en forening, som direkte opfordrer til ulovligheder på deres hjemmeside, så går jeg ud fra, at politiet kommer og banker på døren og undersøger det nærmere,« siger han.

Henrik Dam Kristensen tilføjer, at han er uenig med Kirkeasyl på en række punkter, men at han ikke vil forbyde foreningen af den grund.

»Det forekommer mig mærkeligt og på grænsen til at være udemokratisk at ville forbyde det,« siger han.

Dansk Folkepartis social-ordfører Martin Henriksen kan derimod godt forstå, at Venstre vil have Justitsministeriet til at undersøge de to foreninger.

»De har været involveret i ting, som er alvorlige eller opfordret til at gøre ulovlige ting, så jeg vurderer, at der er belæg for, at man kan forbyde dem«.