Opslag til denne artikel

Emneord:Nobels fredspris
Personer:Barack Obama
Organisationer:FN, Nobelkomiteen
Steder:Oslo, USA

OSLO - USA’s præsident, Barack Obama, får Nobels fredspris 2009, fordi han har forbedret det internationale forhandlingsklima og skabt nye internationale visioner.

Det siger den norske Nobelkomité i sin begrundelse for at tildele Obama den fornemme pris og peger især på Obamas bestræbelser på at afskaffe atomvåben og for sine “ekstraordinære” diplomatiske bestræbelser.

- Obama får Nobels fredsprisen for sine visioner om diplomatiske løsninger, samarbejde mellem folk og en verden fri for atomvåben, hedder det i komitéens begrundelse.

Ifølge Nobelkomitéen har Barack Obama som præsident skabt et nyt klima i international politik. Diplomati har igen fået en central rolle med betoning af FN og andre internationale organisationer.

Den norske Nobelkomité mener, at USA med Obama i spidsen spiller en mere konstruktiv rolle i international politik og i forhold til de klimaudfordringer, verden står overfor. Demokrati og menneskerettigheder er blevet styrket.

- Det er sjældent, at en person, ligesom Obama, i den grad har fanget verdens opmærksomhed og tændt et håb blandt verdens folk om en bedre fremtid, skriver Nobelkomiteen.

Læs Nobelpris-komiteens begrundelse her: http://www.information.dk/206756