Opslag til denne artikel

Emneord:Koranen, ligestilling, religion, ytringsfrihed
Organisationer:EU, Folketinget, Kristeligt Dagblad
Steder:Danmark, Europa, Frankrig

Der har lige været en ufatteligt stor burkadebat i Danmark. Men også i Frankrig. Begge steder er debatten foreløbig endt i fejlslagne forsøg på politiske tiltag. I Danmark, fordi religionsfriheden er grundlovssikret, men også fordi der ikke er et skel mellem stat og religion. Er man fri i sin religion, er man vel fri til at dyrke hvilken som helst og over det hele? Burkaforbudet endte da også i en farce i Folketinget tirsdag, hvor selv forslagsstillerne ved nærmere eftertanke stemte nej.

De har det lidt lettere med at formulere grænser i Frankrig. Siden revolutionen har de tænkt den dér igennem med, at den verdslige stat kan kræve religiøse kendemærker holdt uden for i det mindste de offentlige institutioner. Der hænger således ikke skilderier af et verdenskendt torturoffer på væggene i franske klasseværelser. Der undervises heller ikke i lidelseshistorie. Så de har lidt mere grund at placere et forbud på. Lykkes det, får vi vel burkaer med persienner eller rullegardin at se på gaderne i Frankrig, så molevitten kan hives op og ned, når man står af og på busser, eller går ind og ud af skoler, hospitaler eller lufthavne. Min søn, opvokset i en parisisk forstad, foreslår, at identiteten kan ordnes med stregkode. Hvorfor har vi ikke stregkode på alle sammen? Det er jo ikke, fordi man kan se folk, at man ved, hvem de er. Der kan være så meget, ikke kun under burkaen, men under huden. Skønt hvid hud synes at være legitimation i sig selv.

Men der er ærlig talt god grund til at være forvirret over de debatter, der har fundet sted, på tværs af partier og holdninger. I Frankrig blev burkaforbudet fremlagt af en kommunist og fulgt op af højreregeringspartiet, der ikke skulle have noget af, at le Pen og datter fandt endnu en sprække at hælde vælgere i. Socialisterne besluttede sig så for at være imod, fordi de ellers ville have været for. Her til lands bragte Kristeligt Dagblad et billede af burkaklædte skikkelser med en billedtekst, der forklarede, at muslimske kvinder demonstrerede for deres ret til at bære burka. Ser man godt efter, kan man konstatere, at det er det stik modsatte, der foregår. På det røde banner står der Ni putes, ni soumises (hverken ludder eller underkastet) en forening af muslimske kvinder fra forstæderne, der demonstrerer for et forbud.

Ligestilling

Er De forvirret? Det er der god grund til.

Feminister er også vildt uenige om burkaen. De søstersolidariske, muteret til altermondialister eller postkolonialistiske feminister, mener, at disse kvinder må føre egen ligestillingskamp. Eller at tilsløringen under visse former faktisk kan ses som en helt anden form for frihedskamp, frihed for mænds blikke, frihed fra objektgørelse.

Andre feminister kæmper for en universalistisk lighed, som dette kønstegn helt sikkert taler stik imod. Med mindre måske, at mændene også dækker sig til? Så kunne vi måske omsider få gang i ligestilling, især hvis alle fik Darth Vader-modificerede stemmer, så ingen kunne gøre forskel overhovedet.

Andre igen som i øvrigt ellers aldrig har travlt med at være feminister, når det kommer til ligestilling på arbejdsmarkedet for eksempel bliver pludselig grebet af ligestillingspatos. Nu skal de sørme redde kvinder, især dem bag et slør, der symboliserer noget så skrækkeligt, som at de er mænds ejendom. Hermed opfordres disse riddere til personligt at dukke op andre steder, hvor der er betydeligt flere damer at redde. Læg sværdet og spørg de to tildækkede i Danmark, om de lider af undertrykkelse. Lige disse skulle det være betydeligt lettere både at finde og redde, end det er at holde øje med det betydeligt større antal kvinder, ofte med polititilhold, der hver dag tæves og med jævne mellemrum slås ihjel, fordi deres mænd, i øvrigt helt uden belæg fra Gud, mener, at de er deres ejendom.

Fortolkning af Gud

For der er jo også det med Gud. I Frankrig slog de officielle muslimske overhoveder fast, at der ikke står i Koranen, at man skal dække sig helt til. Ergo skal man ikke dække sig til, konkluderede burkamodstanderne. Højst mærkeligt i en katolsk tradition, der altid har foretaget imponerende videregående fortolkninger af Biblens tekster. Det er lige kommet frem, at den populære afdøde polske pave Paul II var flagellant. Cølibat må også sige at være en temmelig udvidet tekstfortolkning. De, der bærer burka eller niqab i Europa, har såmænd ofte gang i den slags dybtgående religiøse projekter, hvor underkastelse er et udbredt fænomen, fælles for mange religioner. Der er betydelig forskel på kvinder, der fra det ydre, altså samfundet og loven, tvinges til sløring, og så de der frivilligt tager sløret på. Har vi overhovedet plads længere til denne forskel ? En subtil forskel på undertrykkelse og underkastelse, som har med noget meget sakrosankt for ikke at sige helligt i vore samfund at gøre, nemlig frihed.

Men også friheden er en svær én. En kendt dansk kommentator mener således, at burkaen burde forbydes, fordi den er symbol på de allerværste regimer, de islamistiske, som er at sammenligne med kommunisme, fascisme og nazisme. Samme kommentator er en af vor nations stolteste forsvarere for ytringsfrihed. Man må tegne Muhammed med bombe i turbanen og demonstrere med kronraget hoved og hagekors, det er alt sammen udtryk for den ukrænkelige ytringsfrihed. Men hvis burkaen bæres som symbol på noget afskyeligt, hvorfor er det så lige her, at ytringsfriheden stopper?

Foreløbig løber alle de nationaldemagogiske, europæiske burkaforbud sandsynligvis panden mod den europæiske menneskerettighedsdomstol, der holder religionsfriheden i hævd. For godt et år siden viste et forskningsprogram Veil (Vaulues, Equality and differences in Liberal democraties) finansieret af EU til at afkode slørdebatten i otte europæiske lande da også, at disse debatter først og fremmest bruges til at udgrænse den nationale identitet. Det er typisk for identiteter, der skal finde sig selv ved en sådan spejling , at de straks vender om i paranoia. Nu vender og drejer de store europæiske folk sig altså foran et spejl, der består af en ultraminoritær, ultrareligiøs gruppe kvinder og føler sig truet.

Vi har en erfaring midt i Europas hjerte, der hed balkanisering, og som endte grueligt galt. Det her er burkanisering. Og hvis det var mig, de stod og gloede på, tror jeg nok, jeg ville gå hen og gemme mig. Under et slør.

Denne artikel er anbefalet af: