»Kom til en debat om mobning, mødresnak, lækker mad, kaffe/te og kage. Tag dit barn med, vi sørger for børnepasning. Vi glæder os meget til at se dig!«
Sådan inviterede Holbergskolen i Københavns nordvestkvarter elevernes mødre til ‘mødrekaffe’ i aftes.
Et initiativ, som skolen havde sat i verden for at skabe netværk mellem mødre til elever med anden etnisk baggrund såvel som etnisk danske elever, og hvor fællesspisning og samtale skulle nedbryde sproglige barrierer og kulturelle forskelle. Men før kvinderne kan sætte sig til bordet onsdag aften, satte de gode intentioner i stedet en heftig diskussion om diskrimination og religiøs ekstremisme i gang.
»Fædre ingen adgang til skolemøde,« lyder overskriften på forsiden af onsdagens udgave af Berlingske Tidende. Ifølge avisen har skolen forvist mændene fra et skolemøde om mobning. Angiveligt for at nå ud til kvinder, der ellers ikke må komme for deres muslimske mænd, hvis der er andre mænd til stede. Skolens beslutning ryster politikerne, fordi det bringer både ligestillingen og integrationen er i fare.
»Det er en fuldstændig tosset beslutning. Vi skal ikke ofre ligestillingen og fædrenes ret til at deltage i deres børns skoleliv af hensyn til nogle forstokkede, religiøse opfattelser,« siger SF’s formand Villy Søvndal til avisen, mens Dansk Folkeparti kræver, at undervisningsministeren får åbnet mødet for mændene, og partiets gruppeformand på Københavns Rådhus, Carl Christian Ebbesen, truer skoleleder Søren Ellesøe med fyring. Det afviser undervisningsminister Bertel Haarder (V) imidlertid, selvom han i sine mere end 15 år som undervisningsminister aldrig har hørt om noget »så horribelt«.
På Københavns Rådhus træder børne- og ungdomsborgmester Anne Vang(S) ud af koret af oprørte politikere og bakker Søren Ellesøe op, hvilket medfører en kontant skideballe fra partitoppen på Christiansborg.
»Jeg vil overhovedet ikke være med til at bombe årtiers ligestillingskamp tilbage for at føje disse mænd, så de vil lade deres koner komme til et møde,« lyder svadaen fra partiets integrationsordfører Henrik Dam Kristensen til berlingske.dk.
Men så tog fagfolkene til genmæle. På TV 2/News sagde formanden for Danmarks Lærerforening, Anders Bondo Christensen i ophedet debat med Naser Khader (K):
»Du kunne gøre dig den ulejlighed i stedet for at fare ud med al jeres populistiske fis og så prøve at sætte jer ind i, hvad det drejer sig om.«
Netværk
Også på Holbergskolen bliver al virakken mødt med stor undren. Det er integrationskonsulent Senka Besic, der har arrangeret ‘Mødrekaffen’ i samarbejde med kommunens integrationsprojekt ‘Bydelsmødre’.
»Det kan være grænseoverskridende for mange at komme til almindelige møder, når man ikke kan sproget eller ikke ved, hvad der forventes af én. Derfor er det godt med ekstra tilbud,« fortæller hun.
Mødet er altså ikke et forældremøde eller et skolemøde om mobning. Det er først og fremmest et integrationsarrangement, der skal fremme dialogen mellem mødrene, og det erstatter ikke skolens normale møder for forældrene. Mobning er på programmet for onsdagens arrangement, fordi mødrene selv har valgt det.
»Blågård Skole har haft mødrekaffe i mange år, og der er også fædregrupper på Nørrebro. Derfor har vi tænkt, at det her kunne være et godt projekt. Stille og roligt, hvor kvinderne efter flere gange får mod på at sige noget i diskussionerne,« siger Besic. Det er netop afgørende at nå ud til kvinderne, forklarer Rikke Skovfoged, der er projektleder for ‘Projekt Bydelsmødre’.
»Når man ud til kvinderne, når man også ud til manden og børnene. Det har været gængs politik i rigtig mange integrationsprojekter.«
Delte meninger
Både skolens ledelse og skolebestyrelse bakker projektet op. Godt nok har man modtaget en enkelt klage fra en far, der gerne ville være med til mødet. Også Farkhondeh Goshtasebi synes, det er en dårlig idé. Hun har to piger, der går på skolen og er med sin iranske baggrund én af de kvinder, tilbuddet henvender sig til.
»Som udlænding i Danmark synes jeg, at vi skal acceptere danske værdier. Integration er en gensidig proces, og alle skal kunne være med i et offentligt arrangement,« forklarer hun.
Andre mødre på skolen synes til gengæld, at caféaftenen er en rigtig god idé.
»Det er hyggeligt at tale med kvinderne, fordi kvinderne opdrager børnene og kan snakke om de samme ting. Normalt er der en væg mellem os og danskerne, og nu er der en mulighed for at lære dem at kende,« fortæller Zohra El Maimoune, der er mor til flere børn på skolen. Skolebestyrelsens formand Britt Vorgod Pedersen understreger også, at man aldrig ville udelukke mænd fra skolens almindelige møder, men at arrangementer rettet mod enkelte grupper kun kommer fællesskabet til gode.
Markerer sig sjældent
»Min egen oplevelse som forælder er, at mødrene med anden etnisk baggrund ikke er dem, der markerer sig mest på forældremøderne eller har det største fremmøde,« siger hun og tilføjer:
»Jeg får selv meget ud af at snakke med kvinder med andet etnisk baggrund og høre om deres syn på børneopdragelse og skoleliv.«
Senka Becis er enig.
»I aften er den ene halvdel af kvinderne nydanskere og den anden halvdel etniske danske. Der begynder integrationen virkelig at tage fart«
Hele dagen har journalister kimet skolen ned, og de store landsdækkende dagblade følger historien tæt på deres netudgaver. Mens fordømmelser af skolen dominerede mediebilledet i begyndelsen af dagen, breder der sig efterhånden et mere nuanceret billede af historien.
Københavns overborgmester Frank Jensen (S) melder ud, at han bakker Anne Vang op, og at mødet er et kaffemøde, der skal bringe forældrene ind i skole-hjem-samarbejdet. Og SF’s bagland på Nørrebro raser over Villy Søvndals kontante udmeldinger.
Skolebestyrelsesformanden Britt Vorgod Pedersen mener, at Holbergskolen er endt som gidsel i en større værdipolitisk debat.
»Man bliver simpelthen nødt til at forholde sig til, hvordan virkeligheden er. Politikerne ser slet ikke målet og kører det hele op i en meget populistisk debat.«







Kommentarer
Det sørgelige for vores folkestyre er, at befolkningen faktisk klarer sig bedre uden politikernes konstante indblanding i vores daglige tilværelse.
Jeg synes vi skal bede Søvndal, Kjærsgaard, og de andre indstiftere af had og intolerance mellem befolkningsgrupperne, at tage sig nogle fadøl, en pakke pibetobak og måske en pornofilm til at slappe af med. Gerne på skatteborgernes regning; bare spørg Lars Løkke hvordan I klarer det der med fakturaen.
Men lad for helvede være med at blande jer i vores liv.
Denne kommentar er anbefalet af:
Det at kun kvinder bliver inviteret med til et skolemøde om derers børns opførsel er der i og for sig intet galt med. Men når man tager baggrunden for den type arrangemnet i betragtning leder tankerne uværgeligt hen på apartheid. Det er jo det som er så trist; at man føler sig nødsaget til at underlægge sig et sådant kulturmønster
Man kommer jo ikke uden om at det er diskriminering af de kvinder, som gerne vil have kontakt til alle de andre forældre. Velintegrerede og veluddannelse invandrerkvinder er lige pludselig henvist til et specialmøde, hvor der ikke må komme mænd. Det er adskillelses politik så det vil noget. Og en stigmatisering af kvinder så det vil noget. Men typisk så snart det er Islam så er det i orden. Havde det være Jehovas vidner, så skulle I have set venstrefløjen på barrikaderne, men med det modsatte fortegn. Det næste bliver vel møder hvor jøder ikke må deltage!
Denne kommentar er anbefalet af:
Niklas Monrad :
Ja baggrunden for begrænsningen af deltagerne er forsvundet i skrigeriet.
Men måske samles det meget godt i sætningen:
“Man bliver simpelthen nødt til at forholde sig til, hvordan virkeligheden er.”.
Det giver blot et problem når det viser sig at fædre ikke kun er imod at deres koner skal omgås mænd, men også ikke-muslimer.
Hvad sker der i denne tid? Politikere fra højre og venstre kaster sig lystigt over småsager, de ikke burde bruge kræfter på. Vis i stedet mod og mands/kvindehjerte i forhold til landets virkelige problemer såsom arbejdsløshed, forringelse af velfærd, fattigdom, fyringer af plejepersonale med følgende dårligere forhold for patienter og gamle.
Den nidkærhed der bruges overfor befolkningen, burde vendes indad i egne rækker. Få dog ryddet op i de sager, som der lige nu bruges ufattelig mange kræfter på at lukke ned.
Vis dog en smule tillid til at den pågældende skole ved bedst. Og lad være at puste til had og mistillid. Det har vi så rigeligt af i forvejen.
Tænk, at Villy Søvndal er hoppet på den vogn!
Stor ros til Margrethe Vestager for at holde hovedet koldt.
Denne kommentar er anbefalet af:
http://www.information.dk/223325 –> morgen-kvalme
Den aktuelle beretning om det kønsopdelte forældremøde på Holberg-skolen i København bringer ubetinget minderne frem om det hvide mindretalsstyre i Sydafrika indtil 1991, hvor man krævede ved lov, at hvide og sorte mennesker under ingen omstændigheder måtte gifte sig med hinanden eller have relationer af nogen art med hverandre.
Hele kloden fordømte det som racisme.
Ligeså forbød apartheidstyret i Sydafrika, at hvide og sorte mennesker blandede sig med hinanden i det offentlige rum. Blandt andet på landets banegårde. Her var togperronerne opdelt med en tyk hvid streg, der markerede, at hvide mennesker skulle opholde sig på den ene side af stregen og de sorte borgere på den anden side, og hvis man overtrådte disse regler fik man bødestraf eller fængsel.
Hele kloden fordømte det som apartheid.
I dag oplever danskerne tragisk nok den samme racisme og apartheid fra muslimske forældres side, når de kræver kønsopdeling i blandt andet folkeskolen. Her tænker jeg blandt andet på svømmeundervisningen, hvor muslimer ikke vil have, at deres børn går i bad med etniske danske børn. Eller svømmer i samme bassin som dem. Men danske børns forældre må gerne betale for de ekstraordinære omkostninger ved at leje svømmehallen, og de må også gerne livsforsørge de samme muslimske familier gennem landets overførselsindkomster.
Yderligere virker det helt ude af menneskelige proportioner, når Holberg-skolen indkalder til et møde for at dæmme op for netop muslimske børns løbende mobning af etniske danske skoleelever. Hvorefter man i næste sekvens bøjer hovedet i støvet for muslimske fædre og mødre, der protesterer imod tilstedeværelsen af mandlige danske forældre i klasselokalet, hvis mødrene skal være med.
- Villy Søvndal og Pia Kjærsgaard fører hysterisk værdipolitik i stedet for at koncentrere sig om de konkrete problemer, der er i samfundet. Holberg-skolen har vurderet, at mødrene skal på banen, og at de ikke møder op, hvis der er mænd i lokalet, udtaler den københavnske socialdemokratiske ungdomsborgmester Anne Vang i forlængelse af de to partilederes kritik.
Anne Vang siger videre til medierne:
- Det er dagens realitet for skolelederne, for det er dem, som kender forældrene og børnene. Folketinget kender tilsyneladende ikke meget til virkeligheden på folkeskolerne, siger denne folkevalgt politiker, der med sin accept for alvor har åbnet op for racisme og apartheid i skolerne, fordi hun ikke har evnen til at opretholde nogle ufravigelige regler om ligestilling og retfærdighed i folkeskolen, uanset børnenes etniske og religiøse baggrund.
Hvis en gruppe danske forældre havde nægtet at være i samme klasselokale på Holberg-skolen som muslimske fædre og mødre, fordi man ikke kan lide deres religion og påklædning eller andet, ville den samme skoleleder omgående have ”trådt i karakter”, og bortvist samtlige etniske danske børn og deres forældre under henvisning til, at man ikke vil acceptere racisme og apartheid mod en etnisk mindretalsgruppe som muslimer.
Og med accept fra politikere som Anne Vang.
Kort sammenfattet går hele sagen ud på, at en inkompetent og konfliktsky leder af Holberg-skolen med flere, ikke tør sætte grænser på grund af den afskyelige politiske korrekthed og berøringsangst, der er opstået gennem de sidste 30 år på grund af adskillige muslimske familier, der fastholder deres patriarkalske stammekulturer fra hjemlandet og insisterer på, at alle vi etniske kristne danskere skal indordne os under det.
Landets muslimske forældre påpeger hele tiden, at vi danskere har en menneskelig pligt til at udvise mangfoldighed og tolerance over for deres islamiske skikke. Men disse to fine begreber gælder bare ikke den anden vej, fordi alt for mange muslimske familier herhjemme slet ikke vil have noget som helst at gøre med os etniske danskere, hvilket overborgmester Frank Jensen og ungdomsborgmester Anne Vang ikke kan eller vil forstå.
Disse politikere tillader bare uhæmmet, at muslimske familier skal have lov til at leve i deres egen sociale, kulturelle og religiøse hverdag. Uden egentlige sociale og menneskelige relationer til den samme etniske kristne befolkning, der fra dag èt af deres ankomst til Danmark som påståede flygtninge, har livsforsørget deres tilværelse gennem den af Folketinget til enhver tid eksisterende velfærds- og integrationspolitik.
En dansk far må altså ikke være i samme klasselokale som en muslimsk mor, fordi en muslimsk far ikke vil have, at hans kone skal være i samme rum. Danskerens tilstedeværelse besudler tilsyneladende hans religiøse ære. Men den samme muslimske familiefar har ingen problemer med, at lade sin familie livsforsørge hver eneste måned af den samme etniske danske fars arbejdsindsats på arbejdsmarkedet, så der kommer penge i statskassen til overførselsindkomster.
Alt for mange uddannelsesledere er ganske enkelt ikke deres opgave voksen med hensyn til at udøve lighed og retfærdighed i skolen, og derfor burde de snarest muligt finde sig et andet job. Enhver snak om succesrig integration kan puttes ned i skraldespanden, hvis eksemplet med Holberg-skolen nu skal danne præcedens i landets øvrige folkeskoler, og lærerne kan ganske enkelt ikke være deres handlinger bekendt.
Desværre er mange af de politiske magthavere nok ligeglade med indgriben al den stund, at deres egne børn er sendt over i de private skoler, hvor man omgående ville bortvise et muslimsk ægtepar og deres børn, hvis de krævede, at en dansk far ikke måtte være til stede under et forældremøde. Men det sker bare ikke i ”den rummelige folkeskole”, hvor islamisk racisme og apartheid for alvor er slået igennem, takket være blandt andre overborgmester Frank Jensen i København.
Hvorfor finder vi os i det?
Denne kommentar er anbefalet af:
Jeg forstår ikke hvorfor kvindefællesskaber som dette skulle være stigmatiserende for kvinder? Noget jeg dog finder stigmatiserende, er reklamer som den for Carlsberg, der forherliger mandefællesskaber, og proklamerer at kvinder ikke forstår sig på fodbold. Kønsopdeling i det sociale liv er også udbredt blandt danskerne, i form af “tøseaftner”, “drengeaftner”, mødregrupper arrangeret af jordmødre, ol. Jeg vil tro, at det er mere stigmatiserende at politikere og andre udtaler sig om emner de ikke har sat sig ordentlig ind i.
Denne kommentar er anbefalet af:
Jeg synes Henrik Dam Kristensen og Villy Søvndal har sagt de fornuftige ord i denne sag.
Danmark ville blive et andet og fremmed land, hvis vi skal til at droppe lighedsidealerne og moralnormerne for at “leve op til” nogle formørkede middelalderlige religiøse fanatikeres ønsker.
Hvis folk ikke kan lide de danske moral normer, så kunne de måske overveje enten at tage til et andet sted, eller at blive væk fra de arrangementer ( svømmeundervisning m v) som generer dem ?.
Iøvrigt, så er der en masse indvandrere med muslimsk baggrund, som overhovedet ikke ser problemer i at leve i Danmark og samtidig at være troenede muslimer. ( Jeg har gode eksempler i min omgangskreds.)
Denne kommentar er anbefalet af:
Tænk hvis alle de rigtige meninger satte deres børn i den lokale folkeskole, så behøvede vi i langt mindre grad dette tilbagevendende opgør om hvem der er mest menneskekærlig. Så ville skolen i langt højere grad afspejle hele befolkningningen. Som det er nu lader man de fattige danskere om at møde de fattige indvandrere, mens de venlige og imødekommende har sat deres afkom i en dejlig og rigtig god privatskole.
Når Holbergskolen forsøger at gøre, som den gør er det naturligvis, fordi den radikalt er ved at ændre sig. Før var det en stort set en skole med ene danske børn fra det parcelhusområde den ligger i, nemlig Emdrup. Her har været en massiv forældreinteresse og opbakning til skolen. En skole, der lå flot i karaktergennemsnit og en attraktiv skole for beboerne i området. Nu trænger NV-børnene sig på og skolen er ved at skifte karakter. Det er i det lys skolens initiativ skal ses. Desværre må jeg skuffe skolens sympatiske forsvarere, for når skolen i løbet af de næste 4-5 år kommer op på 40% indvandrere, så dropper alle de resursestærke danske børn ud, familierne med de rigtige meninger sætter deres børn i privatskolen, og de små børnehavebørn i området er med garanti ved at blive skrevet op til privatskolerne allerede nu. Når vi kommer over 50% begynder også de resursestærke indvandrerfamilier at sætte deres børn i privatskolen.
Hvis de stærke familier satte ind på at støtte den lokale skole, ville de også støtte integrationen, men det er de færreste der tør gøre det. Uheldigvis er det også ofte dem, der verbalt synes, at vi skal være søde og rare mod de ny danskere, der ofte ikke tør sætte deres barn i spil. Det lader man de andre om, mens man forbander alle racisterne. Det er denne dobbeltmoral der i øjeblikket gør at de københavnske skoler mister elever til de private skoler. På Nørrebro hvor de borgerlige partier og DF ikke får 25 % af stemmerne sender nu 75% af de etniske danskere deres børn i privatskole. Det er ubekvemt at tale om, for det er jo en privatsag .
Men her ligger en væsentlig årsag til misèren, som Lars Olsen for længst har påpeget: De veluddannede
med de menneskekærlige meninger og adskillige billedværker af Jacob Holst, sætter intet på spil for at integrationen skal lykkes. De snakker og forarges. Og spiser kage mens det der mangler er brød. Og dejen vil de ikke levere.
Der findes heldigvis mange hæderlige undtagelser. Hatten af for dem.
Denne kommentar er anbefalet af:
Jens Peter Hansen:
“mens de venlige og imødekommende har sat deres afkom i en dejlig og rigtig god privatskole”
… hvor der i øvrigt ofte også findes børn af venlige, imødekommende, ambitiøse og velfungerende ikke-danske forældre. Det er formodentligt ukorrekt, at tale om en etnisk forskel - det er måske snarere en social, kulturel eller økonomisk forskel, hvor de velfungerende forældre sikrer at deres børn går på velfungerende skoler, med andre ligeledes velfungerende børn?
Denne kommentar er anbefalet af:
Det er da helt fint med et initiativ for at få kvinderne
til at blive synlige. Men hvad nu hvis de ikke måtte gå til møder med jøder, var det så også okay at holde et jødefrit møde, og skulle vi så også lade det passere som et godt projekt?
” Bertel Haarder (V) imidlertid, selvom han i sine mere end 15 år som undervisningsminister aldrig har hørt om noget »så horribelt«. ”
En klarere demonstration af, at han ikke aner, hvad der foregår, skal man vist lede længe efter. “Så horribelt” er det der er foregået i andre skole igennem flere år … og han har ikke hørt om det !!!
En nar !
Denne kommentar er anbefalet af:
Heinrich, du kan da ikke have læst min tekst, for jeg skriver jo også: Når vi når 50% så sender også de resursestærke indvandrerfamilier deres børn i privatskolen. Og så er det jo dejligt at kunne sige at det er en økonomisk, social forskel og kulturel forskel. Er det ikke netop den kulturelle forskel og til en vis grad også den sociale forskel de rare forældre ikke ønsker deres lille Victor skal udsættes for.
Jeg arbejder selv i en skole, som ikke helt er væltet endnu, fordi der faktisk findes resursestærke forældre af alle etniske afskygninger der tør sætte deres barn i den lokale. Det betyder alt, nej næsten alt at en klasse har stærke elever med stærke forældre og naturligvis stærke lærere. Jeg kender ingen der ønsker en skolekultur der domineres af vold, mobning, trusler, sexisme, ligegyldighed og larm.
Det mærkværdige er at den ene undersøgelse efter den anden fra flinke og forstående phd-studerende fra universiteterne fortæller at folkeskolen ikke anerkender især indvandrerdrengenes behov for selvhævdelse og respekt. Lige nøjagtig det de veltilpassede flygter fra. Forældre som skulle være med til at give en skole en rolig dagligdag, har ligesom dig fundet en rar privatskole med rare børn i alle afskygninger ( og er de ikke rare får vi dem igen, det ved jeg). Du og mange andre holder jer til soppebassinet. Vi andre må uden jeres hjælp klare os på det dybe. Holbergskolen står nu med et problem. Inspektøren forsøger at løse det. Hatten af for ham. Men desværre er det min erfaring at der er en næsten uafvendelig tendens til at de resursestærke er på vej væk. Man står og snøfter på sidelinien og hytter sig og sine. Forståeligt, ja, men også patetisk.
Det tager generationer for en befolkning at tænke ens.
Det kunne jo være, at de muslimske kvinder fik øjnene op for det alternativ til deres mænds åndsformørkelse, som det giver at komme ud blandt andre kvinder.
Det kunne jo være at moderen i en stille stund derhjemme, hvor faderen er ude, hiver deres egne pigebørn til side og beder dem om at love, at de vil søge et anderledes liv end deres egen mor fik.
Desværre tror jeg ikke Pia Kjærsgaard forstår sig på den slags pragmatik.
Er selvfølgelig risikoen for at det ikke virker, men så er det da blevet forsøgt.
Det der irriterer mig mest ved hele initiativet “kvinde kaffeklub”,er, at kvinder og mænd har kæmpet for lige fordeling af ansvaret for fællesbørn.
Både jeg og mit barns far regnede med, at det var i ligestillingens tegn vi skulle opdrage vores datter, hvor det ikke betød meget hvem af os, der tog til forældremøder osv.
Ingen af os regnede med, at vi pludselig skulle kønsopdeles - det var der jo en masse progressive mennesker, der havde afskaffet før vi fik vores datter!
Jeg vil på ingen måder tilslutte mig hykleriet og kalde det integration af kvinder fra en anden etnisk baggrund end dansk.
Dertil er omkostningerne for høje.
Hvor er problemet?
I debatten om integration af muslimer fremføres det ofte, at kvinderne er undertrykte. Det er der sikkert noget om.
Men hvorfor så disse protester over for et initiativ, der kan støtte de muslimske kvinder? Er det ikke netop en oplagt måde at behandle undertrykkelse på: at styrke den undertryktes position?
Indlæg ovenfor trækker tråde til apartheid og undertrykkelse af jøder. Så vender man da argumentationen helt på hovedet. Så var folk, der kæmpede for sorte sydafrikaneres rettigheder, racister? Og folk, som hjalp forfulgte jøder, antisemitter?
Nogle siger, at stormen i indvandrerdebatten er ved at stilne af? Med reaktioner som de aktuelle - fra partitoppe på begge sider af den politiske midte - virker den længere ude af proportioner end nogensinde.
Mvh. Rasmus
Denne kommentar er anbefalet af:
Rasmus Hansen
Helt enig. De kommentarer er så pinlige, stupide og forvrøvlede at de egentligt ikke fortjener nogen kommentar. Ideen med mødet var/er helt rigtigt og der er brug for meget mere af slagsen.
Denne kommentar er anbefalet af:
Mest af alt burde politikerne styre deres trang til at lave postyr og true med lov og forbud, når lokale kræfter udøver initiativ for at løse lokale problemer.
Set isoleret er jeg da ikke fantastisk vild med at skille mødre og fædre fra hinanden i nogen sammenhænge, men jeg nærer umådeligt meget større modvilje mod, at Christiansborgpolitikere i et væk skal blande sig og true med vold, magt og lovgivning, hver gang nogen ude i landet forsøger at tænke selv. Hold så op med den forbistrede detailstyring, den er ved at kvæle landet!
Denne kommentar er anbefalet af:
Jens Peter Hansen:
“Heinrich, du kan da ikke have læst min tekst”
Ikke særligt grundigt, må jeg medgive, efter at have læst den igen, i et mere adstadigt tempo. Beklager.
Mine egne børn har gået i privatskole i Danmark, men har tidligere gået i offentlige skoler i udlandet (bl.a. en international skole, med børn fra alverdens lande). At de ikke skulle gå i dansk folkeskole, er mest af alt en kritik af den danske folkeskole, og i mindre grad et ønske om at finde et fællesskab med elever og deres forældre, som man ønsker at lige.
I mit og mines tilfælde, har det ikke handlet om etnicitet, velbjergethed eller lignende, men om holdninger om internationalt udsyn, faglighed, engagement hos alle deltage, fravær af mobning og i den dur. Andre tilvælger privatskoler af andre årsager, der er knapt så sofistikere, og formodentlig bunder i, at man gerne vil være fri for nogen.
Du har ret i, at det handlemønster sagtens kan ses som dybt patetisk. Det er at sørge for sig selv, og være ligeglad med andre.
Det er dog også en realistisk approach, til at sikre ens børn bedre skolegang. Skal den danske folkeskole løftes op i verdensklasseniveau, hvor den burde høre hjemme, skal der investeres enorme ressourcer i projektet, over en lang årrække. Et projekt, der desværre ikke lader til at være politisk opbakning til.
* som man ønsker at ligne
Rasmus Hansen,
Man styrker ikke de undertrykte (kvinderne) ved at accepterer undertrykkernes (mandlige ægtefællers) præmis om, at deres kvinder ikke må deltage i fora med mænd.
Men situationen kalder på pragmatisme på trods af principperne, men man skal gøre sig klart, at det netop er et brud på de helt basale kønsligestillingsprincipper, at et køn formenes adgang alene på grund af sit køn til et møde på en offentlig institution om et fælles også fælles forældreproblem på vedkommende institution.
Kan du komme i tanke om lignende kønsdiskriminerende tilfælde uden, der ikke har været reageret på?
Det er vel meget almindeligt i alle kulturer, at når mænd alene mødes, kvinder og mænd mødes og kvinder alene mødes så er adfærden, indholdet og kommunikationen forskellig.
Det kan udnyttes til mange konstruktive ting. Jeg har fx årligt en drengetur, hvor jeg er sammen med en masse mandlige venner og har et samvær som ikke ville være det samme, hvis vi tog kvinder med.
I min datters skoleklasse samles pigerne og drengene nogen gange, hver for sig og hver gang er der kommet noget nyt og spændende ud af det.
I ingen af de to nævnte eksempler er der tale om diskrimination eller undertrykkelse.
Hvis man havde indkaldt til et mødremøde, hvor alene etnisk danske kvinder skulle deltage ville der heller ikke have været en kæft, der havde gøet ad det. Tvært imod havde man nok rost initiativet for at give kvinder rum og plads til at kommunikere med hinanden på kvindelige præmisser.
Nu er der imidlertid kvinder af anden etnisk baggrund involveret og så må pop-ikonet Villy og andre hadske politikere, der ikke ønsker integration jo straks ud af stalden og fordømme det. Man risikerer jo at få en konstruktiv dialog, der kunne give resultater, der undergraver den ønskede dæmonisering af indvandrere i Danmark…
Det er ondt og usmageligt…
Denne kommentar er anbefalet af:
OK, SLAP LIGE AF ET ØJEBLIK!
Er vi enige om at hele dette initiativ ikke er til for at erstatte de normale forældremøder, men for at styrke forholdet mellem skole og hjem?
Denne debat handler lige pludseligt om alt andet end det oprindelige formål. Ligestilling og racisme?
Hallo, vi taler om et tilbud til en kaffeklub, hvor mødre kan mødes på tværs, få indblik i dagligdagen hos andre og skabe dialog på tværs af kulturer - er det ikke integration?
Her har mødre med anden etnisk baggrund mulighed for at mødes med danske mødre, tale sammen og forstå hinanden og hinandens kultur. Her er der mulighed for at mødes i et fora, hvor skulle disse familier ellers møde hinanden og skabe dialog?
Synes at det er latterligt at disse populistiske debatter fylder så meget i mediebilledet, når man har tusindevis af andre ting at tænke på.
Det er perfekt for VKO at gå ind i denne debat, få at fjerne fokus fra andre fiaskoer, som sundhedsvæsenet, COP15 og jeg ved ikke hvad. Villy skuffer ved at blive fristet til at hoppe med på vognen, det gavner kun højrefløjen at denne debat findes.
@ Rasmus Hansen, du har sgu fat i noget…
Denne kommentar er anbefalet af:
Kanal 6. Danmarks første TV Kanal for mænd! Bør på grund af sin diskriminerende udanske profil straks lukkes ude fra Danmark. For da hede hule ..
Vi er nået til et punkt i den politiske profilering, hvor propagandaen i 30ernes Tyskland slet ikke kan være med.
Villy Søvndal fisker efter stemmer i DF-pølen og stanken breder sig..
Denne kommentar er anbefalet af:
Ja, det ender vel med at Pia og Villy også snart stiller forslag om at man SKAL tage sin kone med på bordel.
Denne kommentar er anbefalet af:
Forleden spurgte Cecilie Frøkær et tv-panel bestående af Anders Brejnholt, Nikolaj Steen og Kim Bodnia om et eller andet mandespørgsmål, hvorefter Anders Brejnholt og gutterne gav sig til at debattere emnet indbyrdes. Da værtinden forsøgt at rykke for svaret, blev hun i første omgang affærdiget med et: Hvem har lukket dig ind i skurvognen? Bare for at sige at nogle gange er det nødvendigt at skabe autentiske rammer, hvis der skal opstå en troværdig dialog. Efterfølgende blev hun så lukket ind i varmen og fik sit svar.
Denne kommentar er anbefalet af:
»Når man ud til kvinderne, når man også ud til manden og børnene. Det har været gængs politik i rigtig mange integrationsprojekter.« (citat fra artiklen)
Og netop derfor havde vi en Danmark en indsamling til bl.a. Afrikas kvinder - med nøjagtigt de samme argumenter…
Mon ikke politikerne reagerer så stærkt på det her, fordi de ganske udmærket godt ved, at det stadig i mindst 80-90% af de danske hjem er sådan, at der MOR, der står for børne-opdragelsen…
Uanset deres idealer om, hvordan det bør være…
Desuden er det jo hverken et forældremøde eller et skolemøde eller et skole-hjem-møde. Det er et tilbud om kaffe, hvor mødre kan mødes og tale om erfaringer på tværs af nå ja, generationer og etniske skel. Måske ligefrem noget meget typisk dansk: en slags basis-gruppe….
Denne kommentar er anbefalet af:
Siden jeg gik i anden klasse har jeg lidt under at jeg altid har været forement adgang til pigernes omklædningsrum.
Jeg har heller aldrig haft adgang til dametoiletterne, og er således blevet voldsomt diskrimineret bare fordi jeg tilfældigvis står oprejst når jeg lader mit vand.
Der har også altid været adgang forbudt på ølejre for kvinder og sådan er det efterhånden hele vejen igennem i det danske samfund.
Hvor længe skal vi finde os i denne snigislamisering?!
Denne kommentar er anbefalet af:
Skal vi SÅ lige gentage hvad Søren Ellesøe sagde til Berlingeren i forgårs:
“SP: Hvorfor er mødet kun for mødre.
»Det er for at give indvandrerkvinder mulighed for at være til stede under de vilkår, som de må deltage i. Det er ikke et forsøg på at separere nogle, men mere at give en gruppe den sikkerhed, at det er kvinder, der er til stede.«
SP: Men hvorfor må fædrene ikke komme med.
»Der er indvandrerkvinder, hvis mænd ikke mener, at kvinderne må deltage, hvis der er andre mænd til stede.«
Hvis dét er forklaringen - og ikke alt det efterrationaliserende fnidder, der er blevet fremført efter, at fækalierne ramte propellen - så er det ganske enkelt et knæfald for mørkemændene.
Og helt ærligt - når der nu er fælles forældremyndighed, når fædrene i årtier har været med til forældremøderne - skal skolen fgm. ikke bestemme, hvem der skal være med til forældremøderne.
Utroligt, som så mange kan efterrationalisere og finde alle mulige undskyldninger for, hvorfor det er i orden, at gå tilbage til Estrup-tidens kønsroller.
Cafe-mødet er blevet afholdt efter de, af integrationsministeriet, afstukne rammer. Det er et regeringstiltag.
Ganske som venteliste-garantien var.
Gad vide om de nu begynder at fyre lærer og skoleledere for rent faktisk at gøre som regeringen har krævet.
Denne kommentar er anbefalet af:
Henrik Jensen,
“Og helt ærligt - når der nu er fælles forældremyndighed, når fædrene i årtier har været med til forældremøderne - skal skolen fgm. ikke bestemme, hvem der skal være med til forældremøderne.”
Du skal fgm. læse hvad Karsten Aaen har skrevet:
“Desuden er det jo hverken et forældremøde eller et skolemøde eller et skole-hjem-møde. Det er et tilbud om kaffe, hvor mødre kan mødes og tale om erfaringer på tværs af nå ja, generationer og etniske skel.”
Denne kommentar er anbefalet af:
Pia K. stiller sikkert snart krav om at der ikke må drikkes kaffe med mindre de kaffedrikkende udgør et repræsentativt udsnit af befolkningen.
Gad vide hvad de gør i logerne så?
Og hvad gør vi der ikke drikker kaffe?
Denne kommentar er anbefalet af:
Da jeg var på barsel i sommeren 2009, holdt min lille søn og jeg til i Fars Legestue på Nørrebro.
Der måtte mødre ikke komme.
Alt imens ungerne kravlede rundt på tæppet og legede, fik man mulighed for at dele erfaringer med andre fædre, og snakke om problematikker der specifikt vedrører mænd og deres forhold til deres barn. Det får man ellers ikke så meget mulighed for i de andre såkaldte “kønsneutrale” legestuer, hvor kvinderne i praksis udgør et totalt overvældende flertal.
Betyder det så, at jeg og arrangørerne bag Fars Legestue “bombede årtiers ligestillingskamp tilbage”? At vi kæmpede imod “lige fordeling af ansvaret for fællesbørn”? At vi føjede “formørkede middelalderlige religiøse fanatikere”?
Næh.
Hvorfor kunne kvinder så ikke på lige vis få lov til at holde mødrekaffe?
Mon mine selvgode medborgere ville være lige så hurtige til at komme med deres opbragte fordømmelse, hvis Holbergskolen befandt sig i dejlige Ikast og mødrekaffe kun blev besøgt af gode, “ægte danske” mødre.
Denne kommentar er anbefalet af:
Nu er de da blevet sindsyge. (altså politikerne) jeg kan forstå at dansk folkeparti råber ud i mørket, det gør de hver gang mennesker vil noget andet end dem. men de andre opføre sig efterhånden som lemminger, fordi de tror det er vejen til magten. hvis det man står for på vejen til magten, er blevet ligegyldig. er det efterhånden til at kaste op over. Jeg har tidligere sat min lid til venstrefløjens fornuft og anstændighed. det ender med der ikke er nogen at stemme på. hvis man holder fast i et ønske om at mennesker skal behandles værdigt.
Denne kommentar er anbefalet af:
.”Det er ganske vist!”
som HC skrev så fremsynet,
.”En lille fjer kan nok blive til 5 høns!” ~~*~~
I TV2s nyheder klokken 19 kunne vi høre en usædvanlig klar Özlem Cekic undsige Villy Søvndals populisme i forbindelse med balladen om møderne på Holbergskolen.
Hvilken enorm befrielse endelig at opleve en folketingspolitiker fra folkesocialisterne med mod og mandshjerte til at sige den store rorgænger midt i mod:
Özlem Cekic for President!
Denne kommentar er anbefalet af:
når man hører at ingen muslimske friskoler har kønsopdelte forældremøder får man tanken at det er skoleledere som fører partipolitik i deres job.
At folkeskolen implementerer shariabaserede værdier i højere grad end muslimske friskoler siger det hele.
En skole holder en kaffeaften for mødre. Det er en supplement til de almindelige forældremøder, og meningen er at involvere familier, der ellers har dårlig kontakt til skolen. Til gavn for børnene og formentlig til gavn for integrationen.
Hvad er problemet?
Jeg fatter simpelthen ikke, at dette er en sag som folketingspolitikere overhovedet stikker sin snuden i. Holbergskolens praktiske arbejde bliver gidsel i en hovedløs signalpolitik.
Og Villy Søvndal har tilsyneladende glemt alt om kvindelejre og mandegrupper. Men det lyder selvfølgelig også ubehageligt folkesocialistisk.
Denne kommentar er anbefalet af:
peter jensen, som sædvanlig våser du! Det er selvfølgelig mere nødvendigt i en folkeskole at skabe et forum, hvor folk kan finde sammen og diskutere problemstillinger.
Det fremstilles ofte, som om de stakkels muslimske kvinder holdes fanget i det, der formodes at have afløst haremmet; men man må gå ud fra, at langt størstedelen af dem indtager en rolle i familielivet, som de selv betragter som væsentlig og anerkendelsesværdig.
Denne kommentar er anbefalet af:
Tro det eller ej, Søren Pind har tænkt sig om og indrømmer at have taget fejl.
http://sorenpind.blogs.berlingske.dk/2010/02/05/ef…
Burde give stof til eftertanke, også hos andre.
Denne kommentar er anbefalet af:
@Morten Kjeldgaard
HØRT!
Som udgangspunkt er jeg ikke den vilde fortaler for separatisme, men jeg anerkender at det kan hjælpe visse kvinder til at træde ud af tavsheden og markere sig i debatten, og det skal man fanden i helvede støtte dem op i i stedet for at pisse på skoleledernes progressive arbejde og mod!
Politikerne på Christiansborg har ingen som helst føling med virkeligheden, og et af de seneste eksempler på dette de senere år har været den fuldstændig horrible håndtering af hashpolitikken og chikanen mod Christiania, der blot medførte at salget blev spredt ud i hele byen og at vi i dag har jævnlige bandeopgør i byens gader om narkomarkedet i stedet for fred og stabilitet. Og CA er jo som bekendt stadig junkfrit…
Denne kommentar er anbefalet af:
“Grunden til, at vi ikke har kvinder i vores bestyrelse, er, at vores koner bliver sure, hvis vi ser på fremmede damer!”
Svend W. Jensen;
Jeg er enig i, at man ikke skal acceptere undertrykkerens præmis. Men det synes jeg heller ikke, der er tale om her. Man forholder sig blot konstruktivt til de konsekvenser præmissen har fået for disse kvinder. Og jo, det ER en svær balance, og jo, det strider umiddelbart mod nogle vigtige principper, Men hvis det nu er måden, at få kvinderne i tale på, er det måske ikke det værste tidspunkt at se bort fra dem på. (Her er vi tilsyneladende også enige).
Hvad angår det, at mændene skulle være udelukket alene på grund af deres køn, vil jeg påstå, at udelukkelsen i højere grad er baseret på kulturelle og religiøse overbevisninger. Overbevisninger som her står i vejen for løsningen af nogle konkrete problemer. Men en vigtig pointe er, at det jo tilsyneladende er mændene selv som insisterer på, at der overhovedet skal ske en udelukkelse. Skolen inddrager, som jeg ser det, blot en gruppe, der er forsøgt udelukket. Det skal de ikke bebrejdes.
Du spørger til lignende kønsdiskriminerende tiltag, der ikke reageres på. Tja, mange reagerer på mangt og meget. Men jeg synes, man ser mange eksempler på at mænd og kvinder behandles forskelligt og udelukker hinanden. (Ikke sjældent til stor velsignelse for begge parter) Som andre indlæg har været inde på, eksisterer der jo et væld af forskellige kønsopdelte aktiviteter, så som tøseaftener og herreklubber. Men det er selvfølgelig primært i uformelle og private rammer.
Det, jeg umiddelbart kan komme i tanke om, som ligner mest, er debatten om indførelse af “kvindekvoter” i virksomhedernes bestyrelser. Ikke, at der savnes reaktioner i den debat heller, eller at den stiller mindre krav om at holde tungen lige i munden. For det er, som du selv siger, nogle basale principper, vi piller ved.
I “kvotedebatten” indtager jeg dog samme stilling. I øvrigt i stor uenighed med flere, jeg normalt deler standpunkt med.
Jeg mener, det er legitimt at diskutere kønskvoter. Jo, de vil være diskriminerende til fordel for kvinder. Men det vil de jo kun være, fordi der allerede er en uformel og skjult diskrimination til fordel for mænd. De tal, jeg har hørt refereret, taler i hvert fald deres tydelige sprog. Andelen af kvinder med højere uddannelser har længe været stigende, ligefrem i en grad, så det bliver italesat som et problem. Og med så mange højt kvalificerede kvinder, er der ikke noget “naturligt” i, at så få sidder i bestyrelserne. Her er der ligeledes tale om noget kulturelt betinget. En kultur, som, bevidst eller ubevidst, insisterer på udelukkelse af en gruppe mennesker. En kultur, som harmonerer stadig dårligere med vores ide om et samfund baseret på åbenhed og lige rettigheder, og som det kan være nødvendigt at møde med diskrimination “den anden vej”.
Mvh. Rasmus
Kære Rasmus Hansen,
Der er ikke meget af det, du skriver, vi ikke er enige om og som jeg ikke selv tidligere har tilkendegivet i tråden ”Ingen adgang for fædre til skolemøde”, hvor diskussionen var holdt på et mere principielt plan, så du kunne eventuelt hopper der over og læse, hvad der er skrevet, hvis du orker.
Udgangspunktet dér var, at historien egentlig var en ikke-historie, men med nogle principielle aspekter, der nok var et par overvejelser værd.
Og en af forudsætningerne var, at alle (selvfølgelig) tog afstand fra en kulturel norm, hvor mænd kan påbyde kvinder ikke at deltage i fora, hvor der er (andre) mænd tilstede. Så en diskussion om principper kontra pragmatisme.
Også diskussionen om frivillig kønsadskillelse i diverse ”mande og kvinde fora” blev vendt med en pointering af frivillighed kønsadskillelse versus tvungen adskillelse i en offentlig institution angående den offentlige institutions funktion.
Det, der vel har været den udløsende faktor for en hidsig diskussion, var referatet af skolelederens udtalelser, hvor begrundelsen for, at der kun skulle være kvinder tilstede, var at få kvinder til at deltage, som ellers ikke måtte deltage for deres mænd.
Nu er den begrundelse tilsyneladende ændret, hvilket yderligere understreger , at historien var en ikke-historie, men jeg syntes, at den har givet en vedkommende debat med mange (ikke særligt nuancerede) synspunkter på kønsadskillelse betinget af kulturelle normer eller ej. Mvh.
@peter hansen
du skriver jeg våser!
Og så fortsætter du med at argumentere for møder uden fædre og mandlige lærere med:
“Det er selvfølgelig mere nødvendigt i en folkeskole at skabe et forum, hvor folk kan finde sammen og diskutere problemstillinger.”
Muhahaha, du argumenterer for kønsopdeling med at folk så kan “finde sammen” i et “forum”.
Med “folk” mener du kvinder eller ?
peter jensen:
.”@peter hansen du skriver jeg våser!”
Hansen har fuldkommen ret.
overrasker mig ikke thomsen også går ind for et “samlende forum” hvor fædre og mandlige lærere er udelukket. Muhahaha
Muslimske friskoler klarer øjensynligt integrationen bedre end den danske folkeskole.
Muslimske friskoler har som sagt ingen kønsopdelte forældremøder.
den danske folkeskole imødegår religiøse som ikke ønsker samvær med fremmede mænd og faciliterer møde med adgang forbudt for mænd, mandlige lærere.
Skal forældre som ikke ønkser at møde homosexuelle, jøder eller muslimer også imødegåes med møder specielt for disse grupper og adgang forbudt for de “uønskede” ?
Og hvorfor egentligt ikke når der nu er mandefri møder ?
Folkeskole folkeskole hvor er du?
Her er jeg, her er jeg
Goddag, goddag, goddag
Denne kommentar er anbefalet af: