Osama bin Ladens foretrukne søn Omar forlod for nylig sin fars hule til fordel for Damaskus’ diskoteker. Duften af frihed vinder næsten altid over islamisk fanatisme. Tre millioner mennesker forlod Talebans puritanske helvede i Afghanistan til fordel for friere lande, mens kun nogle få tusinde fanatikere rejste den modsatte vej. Osama kan ikke engang inspirere sine egne børn. Men ifølge Omar bin Laden scorer hans far point på et område, og vi giver ham ret.

»Min far blev så glad,« siger Omar om den dag, George W. Bush blev valgt: »Han havde brug for en præsident, der ville angribe, bruge penge og ødelægge sit eget land.«

Osama ville have, at USA og Europa skulle gøre hans historie om verden sand. Han sagde, at vores lande var fast besluttede på at udplyndre muslimske lande, og at enhver tale om de borgerlige frihedsrettigheder og demokrati var en hyklerisk facade. De jihadister, jeg har interviewet sagde, at de blev flere og flere for hver bemærkning fra Bush. Det var ligesom at forsøge at slukke en brand med en flammekaster.

Sidste uges afsløringer om, hvordan CIA og britiske myndigheder har udleveret en formodet jihadist til torturbødler i Pakistan, lyder måske umiddelbart som et levn fra Bush-årene. Barack Obama blev valgt, fordi han ville trække os ud af denne fælde, men i praksis er han ved at trække os yderligere ind i den. Han optrapper krigen i Afghanistan og fører nu også krig i et andet muslimsk land. CIA og hyrede lejesoldater opererer nu i Pakistan, hvor ubemandede dronefly kaster bomber, og hemmelige agenter anholder mistænkte. Ofrene er især civile. Vi har måske ikke bemærket det, men det har den muslimske verden: Tjek Al-Jazeera.

Guantánamo som motiv

Obama førte valgkamp på et inspirerende løfte om at stoppe Bushs kidnapninger og lukke de hemmelige fængsler, der gør USA »mindre sikker«, fordi en eventuel sikkerhedsgevinst ved at sende en mistænkt jihadist til Guantanamo - sammen med snesevis af uskyldige - blev opvejet af det store antal unge mænd, som blev omvendt til jihadismens vanvid ved at se deres brødre forsvinde ind i et stort militært maskineri. Efter det mislykkede angreb i Detroit, påpegede Obama, at attentatmanden angav Guantánamo som sit motiv.

Men en række af nye afsløringer viser, at Obama opretholder hemmelige fængsler, hvor folk tilbageholdes på ubestemt tid uden sigtelse, og han vil endda udvide antallet. Journalisten Anand Gopal, som bor i Kabul, har skrevet en bemærkelsesværdig artikel i The Nation. Hans historie begynder i den afghanske landsby Zaiwalat den 19. november 2009, kl 3.15 om natten. En deling amerikanske soldater sprængte sig ind i et hus i deres søgen efter Habib ur-Rahman, en ung regeringsansat edb-programmør, som ifølge amerikanernes efterretninger var medlem af Taleban. Hans to fætre kom ud for at se, hvad der skete, og de blev skudt. Mens husets børn skreg, blev Habib skubbet ind i en helikopter og fløjet væk. Han er ikke blevet set siden. Det er ikke usædvanligt i Afghanistan. I denne landsby med 300 indbyggere har amerikanerne i de seneste to år fået 16 mænd til at ‘forsvinde’ og dræbt 10 under natlige razziaer. Lokalbefolkningen mener, at folk er simpelthen gør gamle klanfejder op ved at fortælle amerikanerne, at deres rivaler er jihadister. Habibs fætter Qarar, der arbejder for den afghanske regering, siger: »Før gik jeg på tv og sagde, at folk burde støtte regeringen og de udenlandske tropper. Men jeg tog fejl. Hvorfor skulle man gøre det?«

Tortur i et abebur

Obama har beordret, at CIA’s hemmelige fængsler skal lukkes, men ikke dem, der drives af Joint Special Operations. De opretholderen række fængsler, hvoraf Bagram Air Base er det mest berygtede. En af de få udenforstående, som har været inde i den tidligere sovjetiske lufthangar, er den militære anklager Stuart Couch:

»Jeg har besøgt Guantanamo flere gange, og efter min mening får Bagram Guantanamo til at ligne et dejligt hotel. Fangerne kunne tilsyneladende ikke bevæge sig, men sad for det meste i rækker på gulvet. Der lugtede som et abebur i zoologisk have.«

Vi ved, at mindst to uskyldige unge mænd blev tortureret til døde i Bagram. Der Spiegel har dokumenteret, hvordan nogle indsatte blev »voldtaget med kæppe eller truet med analsex«.

Løsladte fangers beretninger tyder på, at de værste overgreb blev stoppet i Bush-regeringens sidste par år, og Obama har angiveligt forbudt tortur, men det er ikke til at sige. Vi ved, at Obama har tilladt brugen af årelang isolationsfængsling, som ofte driver folk til vanvid. Røde Kors har fået lov til at besøge udvalgte fanger, men rapporterne er fortrolige.

Kun få forbedringer

Tina Foster er advokat for tre mænd, som blev bortført af amerikanske styrker i Thailand, Pakistan og Dubai og sendt til Bagram, hvor de nu har været tilbageholdt i syv år uden sigtelse. Der har været »chokerende få forbedringer« under Obama, siger hun: »Folk tilbageholdeles stadig på ubegrænset tid uden sigtelse. Det er i strid med alt, hvad vi står for. Jeg har interviewet snesevis af børn, der var tilbageholdt i Bagram, nogle af dem blot 10 år gamle.«

Nu bliver Bagram udvidet, så det kan rumme fem gange så mange fanger, som Guantanamo. Som Obama advarede i sin tid: Det skaber større fare. Matthew Alexander, forhørslederen i Irak der opsporede Abu Musab al-Zarqawi, siger:

»Jeg hørte igen og igen, at de tilfangetagne sagde, at Abu Ghraib og Guantanamo var de vigtigste årsager til, at de var kommet til Irak for at kæmpe. Vi har mistet hundredvis, hvis ikke tusindvis af amerikanske liv på grund af vores politik.«

Den øgede risiko spreder sig til London og Bali. Jeg er modstander af denne politik, fordi jeg ønsker at være i sikkerhed og væmmes ved jihadisme. Når Obama lyder som Bush, kan man i det fjerne høre Osama bin Laden le og byde en samling friske rekrutter velkommen.

The Independent og Information

Oversat af Mads Frese