Opslag til denne artikel

Emneord:homoseksualitet, islam, kriminalitet, kultur , medier, muslimer, ytringsfrihed
Organisationer:Dansk Folkeparti
Steder:København

Unge kvinder med både tørklæde, sort niqab og løsthængende langt hår fylder halvdelen af Korsgadehallen.

I den anden side sidder et lidt større antal mænd. De fleste i 20’erne, men også en god håndfuld store drenge finder sig til rette på stolerækkerne omkring scenen, hvor den amerikanske imam Sheik Khalid Yasin skal holde foredrag.

Sheik Khalid Yasin er tidligere bandemedlem fra Harlem, New York, men er i dag troende og prædikende muslim. Og det er blandt andet derfor det private initiativ Viden om Islam (VIOMIS), der arbejder for at udbrede information om islam og forhindre bandekriminalitet, har inviteret imamen. Men Sheik Khalid Yasins udtalelser til udenlandske medier omkring homoseksualitet og ligestilling mellem kønnene, fik igår flere politikere og medier til at stille spørgsmål ved, om imamen er noget særlig godt forbillede for danske muslimer.

Talsmand for VIOMIS, Kamran Ahmed, mener, at udtalelserne er imamens personlige holdninger:

»Vi har inviteret ham for at få de unge væk fra gaden og ud af kriminaliteten,« siger Kamran Ahmed, der ikke mener, at imamens holdninger vil smitte af på de unge.

»Det vigtigste er, at han kan tale deres sprog, og det giver de unge mere lyst til at høre på ham,« siger Kamran Ahmed.

Ok at ytre skøre ting

To af de unge muslimske kvinder, der er mødt op, er dog milevidt fra bandemiljøet. Hanane Elghioane, der er ingeniørstuderende og fra Valby og veninden Hajar Auday, der læser medicin og bor i Gentofte, er kommet, fordi Khalid Yasin tilbyder dem et andet syn på islam som afroamerikaner. »Det, der er interessant, er hans møde med udfordringerne i den vestlige verden som muslim,« siger Hanane Elghioane. De tager begge afstand fra de mere rabiate holdninger, som imamen angiveligt har.

»Han må godt ytre sine skøre meninger. Ligesom jeg også sagtens kan høre på Dansk Folkeparti. Hvis man er uenig, så kan man jo argumentere imod dem i stedet for at gå amok. Det er da vigtig at vide, hvad andre mener, ellers kan man jo ikke forholde sig til noget,« siger Hajar Auday.

En 24-årig mandlig studerende fra Nørrebro, der har en fortid i det kriminelle miljø, mener mest Khalid Yasins ‘rabiate’ holdninger kommer fra medierne.

»Det burde da være rigtig godt for danskerne, hvis han kan få nogle unge ud af banderne,« siger den 24-årige, der ikke ønsker sit navn frem.

Hjerte til hjerte

Imam Sheik Khalid Yasin byder velkommen på arabisk og engelsk. Han stopper for at tysse på folk, der småsnakker bagest i den helt fyldte sportshal. Et hollandsk tv-hold følger den lille rødskæggede herre med kalot, der starter med at fortælle, at det her er en fundamental snak fra hjerte til hjerte, men ikke en fundamentalisk snak.

»Det her er en snak, jeg har haft med mine egne børn og mine homeboys. Det er en snak, der er relevant for, hvad der foregår i gaderne. Det er ikke en tale til moskeen, men en terapeutisk tale, som skal starte en heling bagefter. Og den er ikke kun rettet til unge muslimer, unge danskere vil også kunne bruge den,« starter Khalid Yasin.

Specielt henvendt til pressen siger imamen: »Lyt godt efter, for det er tydeligt, at I ikke læser for godt.«

Imamen vil ikke undskylde for, at han er troende muslim eller undskylde de muslimske unge, der havner i kriminalitet:

»At være ung og muslim i en verden, hvor islam dæmoniseres, er ikke let, og det virker ikke fair, når muslimer bliver kaldt for terrorister, fanatikere etc.«

Men en ting er forståelse, en anden ting er accept. Men den ene uretfærdige handling retfærdiggør ikke, at man begår en mere.

»Den moralske karakter går tabt, når man tyer til vold,« forklarer sheiken og fortsætter: »

»Den utimative test på islam er vores opførsel.«

Han kalder det for battle of behavior og slutter med en opfordring:

»Tag tid til at se på dig selv og forstå dit samfund, og tænk ud af boksen i forhold til kultur, dine venner og familie. Tænk på samfundet og verden. Så vil I unge muslimer begynde at tage de rigtige beslutninger. For bare ét dårligt valg kan ødelægge et helt liv.«