»Det er det, vi går til valg på - og det er det, vi vil gennemføre efter valget«. Sådan har budskabet lydt igen og igen fra Helle Thorning-Schmidt (S) og Villy Søvndal (SF), siden de i efteråret præsenterede deres fælles skatteudspil, Fair Forandring.
Men de skal ikke regne med bare at få udspillet gennemført. Det siger politisk ordfører Johanne Schmidt-Nielsen fra Enhedslisten, der i meningsmålingerne lige nu står til at skulle lægge afgørende stemmer til for at få S og SF’s skatteplan gennemført.
»Et af de krav, vi har, er at give de ledige bedre betingelser - f.eks. ved at ændre på ydelserne. Det er et afgørende punkt for os i forhold til Fair Forandring,« siger hun.
Dermed tegner S og SF’s skatteplan til at blive mødt om ikke med ændringsforslag, så i hvert fald supplerende udgifter, hvis rød blok indfrier ambitionerne til næste valg.
Og det er ikke de eneste krav, Enhedslisten har til en ny S-ledet regerings politik. I modsætning til den midtersøgende Poul Nyrup Rasmussens (S) regeringer i 90’erne, vil en valgsejr til S og SF ved næste valg være et klart mandat til at søge mod venstre, mener Johanne Schmidt-Nielsen.
Klar til finanslov
»Hvis de er klar til at føre en helt grundlæggende ny politik, hvor vi får knækket ulighedskurven, får sat et stop for privatiseringer og udliciteringer og får stoppet forringelserne i velfærden, så er vi også være klar til at stemme for en finanslov,« siger hun.
Dét ville i givet fald være historisk. Enhedslisten har aldrig stemt for en finanslov tidligere - og dét skal partiets græsrødder tage stilling til, når de afholder landsmøde i næste uge.
»Vi vil sende et helt klart signal til S og SF og deres græsrødder om, at en socialdemokratisk regering har muligheden for at føre politik med et rødt flertal,« siger Johanne Schmidt-Nielsen.
Og dén melding bekræfter fuldstændig, hvad regeringspartierne hele tiden har sagt om en ny S-SF-regering, mener Venstres politiske ordfører Peter Christensen:
»Der er ingen tvivl om, at Enhedslisten vil stå i en position til at gøre en sådan rød regering meget rød. Det vil både gælde udlændingepolitikken og skattepolitikken og vil være med til at gøre det dyrere at være dansker«.
Meldingen fra Enhedslisten kommer dagen efter, at de Radikale forgæves afkrævede S og SF et løfte om ikke at ville samarbejde med Dansk Folkeparti, hvis R ikke også var med.
»Det viser, at der ikke er et stabilt alternativ til regeringen. Det håber jeg også, at danskerne gør sig klart. På en række områder vil de ikke ane, hvilken politik en rød regering vil føre,« siger Peter Christensen.
S vil ikke pille ved planen
Socialdemokraternes politiske ordfører Henrik Sass Larsen mener, at Venstre vil »se med misundelse« på »et fremragende godt og spændstigt samarbejde« efter en valgsejr til oppositionen. Han vil ikke afvise Enhedslistens krav på forhånd.
»Men jeg vil heller ikke give nogle tilsagn. Med de ting, Enhedslisten kommer med, og det de traditionelt har stået for, er der masser af sympatiske forslag, som vi sagtens kan tale sammen om. Men der findes forskellige måder at finansiere det på. Vi har sagt meget klart, at vi ikke kommer til at åbne et stort skattecirkus. De ting, vi har fremlagt, til at finansiere over skatterne, ligger fast for S og SF’s vedkommende,« siger Henrik Sass Larsen.







Kommentarer
Ang. Ledige:
Skidt da med ydelserne. Snarere burde man sætte en stopper for den mistænkeliggørelse og klapjagt ledige og sygemeldte udsættes for. Dér er det virkelige problem.
»Det er det, vi går til valg på - og det er det, vi vil gennemføre efter valget. Sådan har budskabet lydt igen og igen fra Helle Thorning-Schmidt (S) og Villy Søvndal (SF), siden de i efteråret præsenterede deres fælles skatteudspil, Fair Forandring.«
Underforstået hvis Enhedslisten og De Radikale ikke makker ret, så laver S og SF da bare en rødbrun alliance med Dansk Folkeparti. Det bør man tænke grundigt over, når man næste gang står i stemmeboksen.
Ønsker man at racisterne i Dansk Folkeparti skal fortsætte med at fastsætte den danske retspolitik og udlændingepolitik, nu blot med Helle og Villy i ministerbilerne?
En stemme på Villy og Helle er en stemme på Dansk Folkepartis politik.
En AOF regering vil helt sikkert være et surt bekendtskab, men i lyset af de udmeldinger der kommer fra EL og RV, har S+SF ikke andre steder at orientere sig hen, end bredt i folketingssalen.
Så får EL, RV og DF alle den indflydelse, der tilkommer dem.
@Per Thomsen
Bliver du aldrig træt af at synge den samme sang hele tiden?
Får du aldrig lyst til at nuancere dit synspunkt bare en smule? Alt, hvad der ligger til højre for Enhedslisten er fremmedhad og et kapitalistisk møghelvede. Come on.
Hold nu op med det, der pjat, om muligheden for en AOF-regering. Venstrefløjen har stået udenfor indflydelse i så mange år, at hvis SF, S, De Radikal eog Ø, kan skabe et flertal, så bliver det også brugt. De skal nok komme til enighed. Hvor der er vilje er der vej.
Både Villy og Helle har allerede sagt at en regering med Dansk Folkeparti ikke er en mulighed, så den med at være klar i mælet, den holder jo ikke.
I tilfælde af at landets næste regering bliver en AOF konstellation, kan Per Thomsen i det mindste se frem til at modtage en flaske god champagne, qua et væddemål undertegnede har været så letsindig at indgå.
Desværre ser det ud til, at Per havde ret. Banen er kridtet op til en S+SF regering der vil arbejde med alle andre, også DF.
Måske ville det have været mere passende, hvis væddemålet i stedet havde galt en flaske bitter? ;-)
Jeg vil sådan set gerne give en flaske vin, skulle AOF blive tilfældet.
At de vil arbejde med Dansk Folkeparti(i nogle små tilfælde, og i hvert fald ikke værdidebatten), betyder jo at ikke at de kommer i regering eller kommer til at være støtteparti for oppositionen,
Det ville være politisk selvmord af S of SF og vende De Radikale og Enhedslisten ryggen. Og det er den ene mulighed, da DF vil foretrække at støtte en borgerlig regering og fordi at venstrefløjen naturligvis kommer til enighed. Man har stået ud i kulde i næsten et årti og man er næppe interesseret at fryse ihjel.
Man giver dermod R og Ø noget de kan være tilfredse med, og så er det, det. De har ingen andre steder at gå hen.
»Der er ingen tvivl om, at Enhedslisten vil stå i en position til at gøre en sådan rød regering meget rød. Det vil både gælde udlændingepolitikken og skattepolitikken og vil være med til at gøre det bedre at være dansker«.
Hørt! ;)
Hehe. Den var faktisk meget god.
Jan Madsen:
»@Per Thomsen. Bliver du aldrig træt af at synge den samme sang hele tiden?«
Nej da, jeg har jo lige vundet en flaske champagne qua min musikalitet.
Dette uden at jeg naturligvis kan måle mig med den små popsild Anita Bay Bundegaard, der stilrent og formfuldendt crooner følgende i dagens udgave af Politiken:
»S og SF spiller på to heste
Man har kunnet undre sig over, hvordan S og SF har forestillet sig, at de radikale ville sælge deres udlændingepolitik og store dele af deres reformpolitik uden at få noget igen.
De må have haft noget at true med. Ud over den falske præmis, at oppositionen ikke kan vinde regeringsmagten uden at være enige om alting på forhånd. Men hvad?
Svaret kom i går, da S og SF prompte afviste at give en garanti for ikke at indgå politiske aftaler alene med DF. Hermed står det klart, at S og SF spiller på to heste. Kan man ikke få flertal med R, kan man få det med DF.«
http://politiken.dk/debat/signatur/article966642.ece
“»Der er ingen tvivl om, at Enhedslisten vil stå i en position til at gøre en sådan rød regering meget rød. Det vil både gælde udlændingepolitikken og skattepolitikken og vil være med til at gøre det dyrere at være dansker«.”
Og det kommer fra den regering der har tabt flest penge siden depressionen i 30’erne, den mand er jo en omvandrene joke.
@Per Thomsen
“Hermed står det klart, at S og SF spiller på to heste. Kan man ikke få flertal med R, kan man få det med DF.«”
Jeg synes ikke det står klart. Det ville være, som tidligere skrev, politisk selvmord. Det vil koste ufattelig meget trovædighed for S og og SF. Tabt troværdighed vel og mærke. De har sagt at en regering med DF, ikke er en mulighed.
Men derfor kan man godt lave en politisk aftale om dyrevelfærd fx.
Jeg er enig i at S, SF er nogle populistiske møgdukker, ligesom V og K er det. Men du tager ikke forbehold for, at rigtig mange mennesker på venstrefløjen for alt i verden vil have at Dansk Folkeparti udenfor for indflydelse, hvad angår udlændinge-politiken.
S og SF skruer jo bare bissen på for at skaffe vælgerne nok. Inderst inde er de meget på linje med De Radikale.
Per Thomsen:
“jeg har jo lige vundet en flaske champagne”
Du har i hvert fald en solid føring…
Sig til hvis du foretrækker Rød Aalborg i stedet — så må vi lige se på hvor mange flasker sprit der går på en boblevand ;-)
Jan skriver,
S og SF skruer jo bare bissen på for at skaffe vælgerne nok.
Man kan ikke have andet end foragt tilovers for en politisk strategi, der sigter på at marginalisere og udstøde en sårbar minoritet, og appelere til had og frygt for fremmede i almindelighed. At prisen for at komme til magten er at skippe solidariteten med dette samfunds allersvageste grupper er fuldstændig uacceptabelt.
Inderst inde er de meget på linje med De Radikale.
Det er desværre ikke længere korrekt. SF har omarbejdet deres politiske opfattelse af indvandrere i Danmark, og abonnerer nu på en såkaldt “realistisk” holdning til udlændingepolitikken, som de mener udspringer af “folkets legitime bekymring” for indvandring.
Rune Engelbreth har flere læseværdige og omfattende analyser af “det nye SF” på sin blog hos Politiken, se f.eks. her:
http://blog.politiken.dk/engelbreth/2008/07/13/ast…
http://blog.politiken.dk/engelbreth/2008/07/15/ast…
Det nye SF er resultatet af “designer-politik”, en total omstilling foretaget v.hj.a. fokusgrupper, sociologiske analyser osv., udført af SFs nye kadre af magthunde med scient. pol. baggrund. Folk der vil magten med alle midler, hvilket afspejler sig i deres slogan: “vi er ikke vagthunde, men magthunde.”
@Morten
Jeg har aldrig sagt at det var en god ting. Din anden opstilling holder jo kun, hvis der ikke er taktik i det, hvilket der selvfølgelig er.
S, SF, V og K er til salg for alt. Målet helliger i den grad midlet.
Det er beklagevis dansk poliitik i en nøddeskal. Og de er ligeglade med dem som godt kan se det, fordi de ikke er letpårvirkelige og derfor ikke de vælgere man skal flytte for at vinde et valg.
Og pak Rune væk. Han er alt for entydig til min smag.
Og lad venligst være med at gøre invandrere til ofre. Det er arrogant, og jeg er overbevist om de ikke vil finde det fedt.
I øvrigt interessant at R i denne weekend har sendt løjtnanterne i byen med den meget direkte besked at S-SFs dobbeltspil er uacceptabelt hvis R skal kunne støtte — eller deltage i — en kommende regering. I går var Morten Østergaard ude, og i dag er det Anita Bay Bundegaard (tidligere radikal minister for udviklingsbistand, nuværende kulturredaktør på Politiken):
http://politiken.dk/debat/signatur/article966642.ece
Se også Mogensens blog:
http://blog.politiken.dk/mogensen/2010/05/07/de-ra…
Hvorrfor er min kommentar om at Mogensen er en politisk nulbon blevet fjernet?
Går grænsen virkelig der? Jesus.