Onsdag den 21. juli klokken 13:59 udsendte Dansk Folkparti en pressemeddelelse. Her kunne det - under overskriften »DF sørger over dræbt soldat« - blandt andet læses:

»Dansk Folkepartis medlem af gruppeledelsen, Søren Espersen, udtrykker dyb sorg ved meddelelsen om, at en dansk soldat har mistet livet ved en eksplosion i Helmand-provinsen…«.

Ikke kun Espersen, men hele DF’s ledelse er i dyb sorg, fremgik det tilmed. For de nøjes ikke med blot at være berørte, kede af det, triste, bedrøvede eller bare føle med de efterladte. Pia, Tulle, & Peter og Søren er i »dyb sorg«! Og man må antage at ledelsen fremover hensættes i samme tilstand, hver gang en soldat må lade livet.

Der er nemlig tale om en skærpelse af partiets følelsesudladninger. Sidst en dansk soldat døde, kunne man den 13. juni konstatere, at Pia Kjærsgaards tanker kun gik »til den dræbte soldats pårørende«. Den 8. januar gjorde det dog partiformanden »uendeligt ondt«.

Hvad gør de fremover?

Men denne gang er hele ledelsen altså i ‘dyb sorg’, og dermed har partiet sat overliggeren ganske højt for fremtidige dødsfald. De er så at sige nødt til at gå i dyb sorg, hver gang en dansk soldat dør fremover.

Og det virkelig tragiske er, at det desværre sker relativt oftere og stadigt hyppigere for danske soldater end for andre landes tropper.

Dertil kommer, at dyb sorg almindeligvis kun rammer, når en nærtstående dør eller bliver udsat for en alvorlig ulykke. Fra denne dybe sorg og op til at være lidt mellemfornøjet er der naturligvis en uendelig mængde gråtoner af sorg og tristesse; men den dybe sorg er den mest lammende og uafrystelige det danske sprog byder på.

I følge Gyldendals Encyklopædi er almindeligt forekommende sorgreaktioner: nedtrykthed eller depression, sænket aktivitetsniveau eller omvendt rastløs overaktivitet, længsel efter den afdøde, angst, især i form af separationsangst, skyld, vrede, vantro, følelse af fremmedhed, koncentrationsproblemer, suk og gråd, fornemmelse af den afdødes tilstedeværelse i rummet, søgen efter den afdøde i omgivelserne (…) Endelig kan de legemlige reaktioner omfatte appetitforstyrrelser, nedsat seksuel interesse, søvnproblemer og træthed, ligesom der kan forekomme hjertebanken, skælven og hovedpine.

Klæbrig valgkamp

Det ser altså skidt ud for DF’s ledelse, da tilstanden ikke alene kan vare ved i lange perioder. Man må fremover forvente at partiets ledelse vil være ukampdygtig, hver gang en dansk soldat mister livet.

Når man betænker, at DF er det eneste bolværk mellem på den ene side tusinder af nuttede kæledyr og deres danske ejere og på den anden side 1,8 milliarder muslimer, klimaforkæmpere og andre uhyggelige væsener, da er der grund til dyb bekymring.

Til august har DF sommergruppemøde. Det er her al politisk kraft og snilde skal mobiliseres i forhold til en lang og hård valgkamp. Hvis ikke det lykkes at høste frugterne af denne indsats, risikerer Danmark et regeringsskifte.

Det er en meget alvorlig sag. Medmindre da DF har rørt en dansk soldats død, hans familie og venners ægte sorg og en gang nationalistisk føleri sammen og smurt det ud over deres > pressemeddelelsen i ekstra tykke lag med henblik på at kapre stemmer i sommervarmen.

Men den form for kynisme ser man heldigvis yderst sjældent i dansk politik, og det er næsten umuligt at forestille sig, at DF’s ledelse kunne finde på noget så smagløst blot for at skaffe lidt medvind i meningsmålingerne.

Desværre lader det nationen tilbage med en regering, hvis trofaste støtteparti sikkert stadig er lammet af sorg og forventeligt fremover kan blive sat ud af det politiske spil, hver gang tragedien rammer en dansk soldat.

Denne artikel er anbefalet af: