Stor ståhej for ingenting? For to uger siden meldte de Radikale ud, at de ved et regeringsskifte ikke blot vil modarbejde 24-årsreglen og tilknytningskravet, men nu også går efter at »afskaffe syvårsreglen.«
Der findes ikke sådan en regel, men alligevel udtalte R-formand Margrethe Vestager til Politiken, at »vi synes ikke, det er særlig genialt, at kvinder, der får læsterlige bank i deres ægteskab, og så vælger at forlade det, de bliver udvist, hvis ikke de har været her i syv år.«
Der er indtil flere urigtige oplysninger i den udmelding. For det første har der siden 1996 gjalt en dispensation for voldsramte kvinder, som betyder, at hvis de har opholdt sig lovligt i Danmark i to år og kan sandsynliggøre, at deres ægteskab er ophørt på grund af vold, så kan de ansøge om at videreføre deres opholdstilladelse uafhængigt af manden.
85 procent af ansøgerne fra 2007-2009 fik tilladelse, og de fleste afslag skete, fordi kvinderne kun havde været i Danmark i få måneder, oplyser Udlændingeservice. Kvinder i voldelige forhold er således omfattet af en særskilt regel, der ikke nævner noget om syv år. De syv år refererer derimod til almindelige opholdsregler, hvor det tidligere var sådan, at der skulle gå syv år, før det var muligt at opnå permanent ophold.
De regler er imidlertid blevet ændret før sommerferien som en del af den udlændingeaftale, regeringen indgik med DF i foråret - en aftale, der affødte megen kritik fra oppositionen.
I dag er det sådan, at udlændinge allerede efter fire års lovligt ophold i Danmark, kan opnå permanent ophold, hvis de overholder kravene i det nye pointsystem.
SF i oprør
De Radikales fejlagtige udmelding førte til, at Politiken skrev om, hvordan oppositionen var i nyt ‘udlændingeopgør’, fordi S og SF ikke var villige til at fravige deres nu to år gamle udlændingepagt, som ikke står til at lempe. Og ikke nok med det, så førte de Radikales opråb også til intern furore i SF.
Politiken »har talt med en række af SF’s folketingsmedlemmer. De erklærer sig på alle punkter enige med De Radikale, der i sidste uge blandt andet foreslog at fjerne syvårsreglen,« lød den opfølgende historie, som røg Danmark rundt via Ritzau, og som SF-formand Søvndal også måtte forholde sig til på partiets sommergruppepressemøde i tirsdags. Men reglen findes altså ikke.
Værre med pointsystem
Enhedslistens politiske ordfører, Johanne Schmidt-Nielsen, undrede sig, da hun så historien i Politiken, for hun har før sommerferien stillet spørgsmål til Ligestillingsministeriet om, hvilke konsekvenser regelændringerne har for de omfattede kvinder.
Nu er de nemlig ikke bedre stillet efter syv år, men kan i princippet vente for evigt, før de kan få uafhængigt ophold, mener Johanne Schmidt-Nielsen:
»Det undrer mig, at de Radikale stiller krav om at afskaffe reglen, når den ikke eksisterer. Det er meget værre nu med pointsystemet. Jeg bliver lidt bekymret over, at den øvrige opposition tilsyneladende ikke har opfattet det. Udmeldingen viser, at der både inden og uden for Christiansborg er behov for fokus på det her.«
I Dansk Folkeparti antyder udlændingeordfører, Martin Henriksen, at »en fejl kan ske for selv den bedste,« men at det måske ikke kun handler om misforståelser, men også om, at de Radikale »ser en interesse i at fremmane og profilere sig på et usandt billede af en ond og menneskefjendsk udlændingepolitik.« R-formanden, Margrethe Vestager beklager fejludmeldingen, men er enig med Enhedslisten i, at der fortsat er et problem, og at det blot er blevet værre med det nye system.







Kommentarer
Det siger noget om samfundet.
Prøv at Google med: Tina Enghoffs Uzma Ahmed Andresens.
Der findes åbenbart en 7-års regel, der har ført til en dansk kunstudstilling der hedder SYV.
Se evt. http://mags.datagraf.dk/detkongeligebibliotek/1/13
Det faktum kan man da godt vælge at se helt bort fra, hvis man synes det ok at manipulere som en anden journalistisk spindemide, der fordrejer virkeligheden med ord.
Se evt. http://spademanns.wikia.com/wiki/Spindemide
Går den, så går den jo…
Men, det er lidt morsomt at vide, at den nye syv års regel, som LA foreslår skal gælde for indvandrere om adgang til sygesikring, formodentlig vil blive bekæmpet med næb og kløer fra radikal side, fordi den den er ret asocial overfor nye i Danmark:
“Vi vil styrke demokratiet, så alle har lige ret til og mulighed for at øve indflydelse”, står der jo i de radikales principprogram her, i afsnittet om Mennesker og fællesskab:
http://www.radikale.dk/cms/vis.aspx?id=7204
Hvis ikke det radikale venstre kæmper mod den nye foreslåede 7 års regel med næb og kløer, så går det radikale venstre mod deres eget princip-program, igen, og taber vælgere, igen.
Det går jo helt galt med vælgertilslutningen, når DRV går mod sine principper ved at gå ind for krig i Afghanistan, og det gør DRV på trods af ordene i principprogrammet:
“Den danske Afghanistan-strategi bakkes op af regeringen, samt af Socialdemokratiet, Det Radikale Venstre, Dansk Folkeparti og Liberal Alliance”.
Fra http://www.fmn.dk/temaer/afghanistan/IndsatseniAfg…
Det er ret meget i strid mod dette citat fra DRVs side med principprogrammet, hvor der under afsnittet Menneske og fællesskab står:
“Vi vil hævde rets- og ikkevoldsprincippet, såvel mellem mennesker som mellem regioner og stater”.
http://www.radikale.dk/cms/vis.aspx?id=7204
Det koster nogle vælgere at gå mod sine principper.
DRV har måttet sande at det forholder sig sådan, det vil LA helt sikkert også komme til at opleve “når vindene vender”.