Det er svimlende beløb, som unddrages skattebetaling i Danmark. Et tusind milliarder kroner placeres i skattelylande og forsvinder ud af de danske myndigheders søgelys. Skulle det lykkes for Skat og minister Troels Lund Poulsen at lægge hånd på blot en del af pengene, ja, så er mange problemer løst - efterlønsalderen kan ligefrem sænkes, eller topskatten fjernes, eller skoleklasserne kan få to lærere og hver elev en computer, eller en bro kan bygges til Bornholm. Men så enkelt er det desværre ikke. Ganske vist er ministeren chokeret over omfanget af transaktioner til lande som Bahamas, Cayman Island og De Britiske Jomfruøer, hvilket i sig selv er en smule foruroligende, men han mener også, at langt de fleste pengeoverførsler er fuldt legale.

Deri tager Troels Lund Poulsen måske nok desværre fejl. Man kan for eksempel spørge sig selv: Hvorfor skulle disse velhavere placere sine penge så eksotiske steder, hvis de havde helt reelle hensigter. Nej, Venstres skatteminister må hellere indstille sig på, at det grundet omfanget og lemfældigheden i skatteopkrævningen tegner til at blive en af de største skatteskandaler nogensinde herhjemme. Skat er nu gået i gang med at kulegrave overførslerne og udskrive ekstraskat i det omfang, det er muligt. Om den bliver betalt, eller det hele smuldrer i juridiske slagsmål, er uvist, og om skatteministeren kunne have opdaget de skjulte formuer tidligere, vil der blive spekuleret i længe endnu.

Tilbage står et samfund som nidkært vogter over, om der bliver begået socialt bedrageri for nogle få hundrede kroner, som løfter dyner og jagter sort arbejde og illegalt importerede cola-flasker og meget andet, mens en hel gruppe i samfundet i årtier har kunnet undgå skattebetaling, fordi man elegant har kunnet dirigere pengene uden om myndighederne. Det er ikke nok at sige ‘hovsa’, hr. skatteminister. I en verden, hvor kapitalen flyder frit, må kampen for fuld åbenhed have højeste prioritet.