Opslag til denne artikel

Emneord:boligpolitik, ghettoisering, oppositionen
Personer:Inger Støjberg
Steder:Danmark

S og SF’s omdiskuterede ghettoplan indeholder ikke et eneste forslag til, hvordan partierne vil få ghettobeboerne i arbejde. Det beviser, at planen ikke er andet end tomme overskrifter, mener beskæftigelsesminister Inger Støjberg (V):

»Der er reelt ingen arbejdsmarkedstiltag i deres plan, og derfor forholder de sig slet ikke til, hvordan mennesker, der bor i ghettoerne, skal integreres. De slår sig kun op på, at de vil stramme retspolitikken, og det vidner om et alt for snævert syn på ghettoer. Derfor må jeg bare sige: Det er en falliterklæring.«

Den syv sider lange ghettoplan fra S-SF fik meget opmærksomhed for sine tiltag om mere politi og overvågning, da den blev lanceret forud for regeringens egen ghettostrategi. Men de to planer er vidt forskellige i ambitionsniveau, mener Inger Støjberg, der fremhæver regeringens plan som langt mere omfattende og helhedsorienteret.

»Vi ønsker virkelig at bringe ghettoerne tilbage til samfundet og gøre modborgere til medborgere. Hos oppositionen rækker opfindsomheden ikke til andet end at sende noget mere politi derud, så de kan hive ghettobeboerne i fængsel,« siger hun.

Bedste redskab

Regeringens egne beskæftigelsestiltag rettet mod ghettoer tæller blandt andet en pulje til oprettelse af jobcenterafdelinger i ghettoerne og en stramning af kontanthjælpsreglerne.

»Den bedste vej til vellykket integration går gennem arbejdsmarkedet. Det at have et arbejde er det samme som at blive en del af det danske samfund,« lyder det fra Støjberg, som er harm over, at begge regeringens forslag er blevet kritiseret, når nu S-SF tilsyneladende ikke har nogle forslag selv.

SF afviser kritik

SF’s politiske ordfører Astrid Krag er uforstående over for kritikken.

»Der er en meget enkelt grund til, at vi ikke har nogen tiltag på beskæftigelsesområdet i vores ghettoplan. Det skyldes, at den ghettoplan, som vi har sendt ud, er en del af den fælles integrationspolitik, vi har lagt frem sammen med Socialdemokraterne for to år siden. Her er der også noget om beskæftigelse,« siger hun og forklarer, at ghettoplanen bygger på »hovedpunkter. Og vi kan ikke folde alle de 14 hovedpunkter ud i vores ghettoplan. Så ville det blive et værk på flere hundrede sider. Derfor har vi valgt at prioritere og udfolde de ting, som er mest aktuelle her og nu.«

Fattigdomsplan

Socialdemokraternes socialordfører Mette Frederiksen har derimod en anden forklaring på, hvorfor de ikke har beskæftigelsesområdet med i deres ghettoplan.

»Få dage efter, vi fremlagde vores ghettostrategi, fremlagde vi vores 10-punktsplan mod fattigdom, hvor disse ting indgår,« siger hun og henviser til, at »der indgår bl.a. forslag om job±patruljer i de udsatte boligområder.«

Astrid Krag påpeger, at Inger Støjberg burde feje for egen dør og se på årsagen til ghettoproblemerne, før hun langer ud efter oppositionen:

»Det er næsten komisk, at den kritik kommer fra en minister i den borgerlige regering, som har haft magten i ni år. Det er kun fordi, man i de år ikke har ført en tilstrækkelig bolig-, social-, beskæftigelses- og uddannelsespolitik, at vi står med disse problemer i ghettoerne,« siger hun.