Det er næsten symbolsk, at Ruslands præsident, Dimitrij Medvedev, kunne stå i Tyskland og åbne for gashanerne til den rørledning, som forbinder Rusland og Vesteuropa direkte og forgrener sig ud i de enkelte lande. For begivenheden kom samtidig med, at Rusland efter 18 års tovtrækkerier får ja til medlemskab af Verdenshandelsorganisationen, WTO.
Siden 2008 med krigen mellem Rusland og Georgien, har Georgien blokeret for Ruslands medlemskab. Det har det lille land i Kaukasus kunnet gøre, fordi optagelse af et nyt land kræver enstemmighed blandt alle 153 nuværende medlemmer.
Gennembruddet kom, da Georgien og Rusland forleden — under hårdt pres fra bl.a. USA og med Schweiz som mægler — indgik en kompromisaftale om kontrol med handlen mellem Rusland og de to tidligere georgiske republikker Abkhasien og Sydossetien. Georgien anser fortsat de to lande, der løsrev sig med Ruslands hjælp og er anerkendt af Rusland som selvstændige, som georgisk område.
Frugtbart kompromis
Den nye aftale, som både den georgiske og den russiske udenrigsminister har accepteret, mellem Moskva og Tbilisi betyder, at al russisk handel med de to lande for fremtiden bliver kontrolleret af schweiziske kontrollører.
Georgien ønsker først og fremmest at sikre, at Moskva ikke leverer våben til de to republikker. Det betyder også, at handlen mellem Georgien og Rusland så småt genoptages, så russerne igen kan se frem til at nyde gode georgiske vine, men vigtigst er, at Georgien ikke længere nedlægger veto imod Ruslands medlemskab af WTO.
På et møde i Schweiz i dag og i morgen i WTO’s arbejdsgruppe for Ruslands optagelse ventes organisationens og Ruslands topforhandlere at underskrive den endelige vedtagelse, som så skal godkendes af WTO’s ministerkonference i december og derefter ratificeres af det russiske parlament. Begge dele er, skriver dagbladet The Moscow Times, rene formaliteter efter Georgiens accept af aftalen.
Lang vej til WTO
Ruslands vej til WTO har været lang og besværlig, hvor der er blevet stillet mange krav til Moskva om en række strukturelle ændringer af den russiske økonomi og bekæmpelse af korruption. Så mange, at daværende præsident Putin i 2006 på det nærmeste var ved at opgive og i stedet satse på en toldunion med andre tidligere sovjetrepublikker.
Under præsident Medvedev kom der imidlertid ny energi i forhandlingerne, kun krigen mod Georgien og Ruslands efterfølgende anerkendelse af de to nye stater gav knas i maskineriet.
Der er imidlertid meget at hente ved Ruslands optagelse for både udlandet, især Vesten, og for Rusland selv. Vesten er stærkt interesseret i det voksende russiske marked, som det bliver nemmere og sikrere at få adgang til, når WTO’s krav bliver opfyldt i Rusland. For Rusland er der både prestige, økonomiske fordele, investeringer og støtte til moderniseringen af landet at hente.
Fordel for alle
En russisk kommentator Fjodor Lukjanov, der er chefredaktør for den russiske version af Global Affairs Journal, skriver i en kommentar til nyhedsbureauet RIA Novosti:
»Vesten er interesseret i det russiske marked, og udenlandske medspillere vil få flere redskaber til at beskytte deres interesser og få indflydelse på beslutninger i Moskva, hvis Rusland er medlem af WTO«.
Men det er ifølge Lukjanov Rusland, som vil få mest ud af det:
»Det vil sætte gang i konkurrencen i Rusland, samtidig med at russiske erhvervsvirksomheder vil få adgang til nye redskaber til at beskytte deres interesser på udenlandske markeder,« fortsætter han.
Lukjanov mener, at medlemskabet af WTO betyder farvel til nogle af de sidste rester af den sovjetiske statsejede og kontrollerede økonomi. Og han tilføjer:
»Det er faktisk symbolsk, at problemet med medlemsskab af WTO bliver løst næsten præcist 20 år efter Sovjetunionens sammenbrud. Den postsovjetiske periode med forsøgene på at håndtere konsekvenserne af sammenbruddet er ved at være forbi«.
Fjer i Medvedevs hat
Ifølge Moscow Times vil Rusland få en række fordele ud af medlemskabet. For eksempel vil de russiske forbrugere få adgang til et større udvalg af varer, og de bliver billigere, fordi importafgifterne langsomt bliver formindsket. Lige nu bliver de fleste udenlandske varer solgt til en pris, der er 30—40 procent højere end de originale priser på grund af høje importfgifter.
Ifølge bladet, der citerer analytikeren Dimitrij Smolin, vil den russiske stålindustri kunne forøge sin eksport til EU betydeligt, fordi de restriktioner og kvoter, der er nu, vil bortfalde. Lige nu må Rusland ‘nøjes’ med at eksportere 3,3 millioner ton stål, men kan sagtens forøge eksporten. For flytrafikken betyder WTO-medlemskab derimod et russisk tab. Lige nu betaler europæiske flyselskaber årligt 420 millioner dollar for at flyve over Rusland til Asien. De afgifter bortfalder næsten ifølge WTO’s regler.
Til gengæld vil de russiske flyselskaber ifølge Ruslands chefforhandler ved WTO, Maksim Medvedkov, få adgang til billigere, nye, vestligt producerede fly og til at hyre piloter i andre lande på mere fordelagtige vilkår. Den store flyproducent Boeing har i øvrigt været en af de mest aktive lobbyister for Ruslands optagelse.
Medvedkov siger endvidere, at Rusland har accepteret »substantielle« nedskæringer i importafgifter på byggematerialer, landbrugsredskaber, udstyr til forskning og sundhedsvæsnet.
Ifølge flere kommentatorer er det især præsident Medvedev, der kan sætte en fjer i hatten med medlemskabet af WTO. Det betyder nemlig en styrkelse af Ruslands muligheder for at gennemføre Medvedevs moderniseringsprogram for landets økonomi og infrastruktur og desuden gøre landet mindre afhængigt af olie- og gaseksport ved i stedet at få gang i andre former for virksomheder og landbruget.
Ønsker afskaffelse af visa
Et program, som også Putin hævder at støtte, og som Medvedev i sin kommende egenskab af ministerpræsident utvivlsomt vil søge at realisere. En unavngiven kommentator ved RIA Novosti skriver:
»Ruslands forventede optagelse i WTO vil hjælpe med at skaffe landet øget vækst og diversificere sin økonomi og sikre bedre adgang til eksportmarkeder«.
Beskeden om Ruslands snarlige medlemskab af WTO er blevet hilst velkommen både af russiske politikere og analytikere og af mange vestlige lande. Således siger en talsmand for det amerikanske udenrigsministerium, at USA er »tilfreds med aftalen mellem Georgien og Rusland, som baner vej for Ruslands optagelse i WTO«.
Ruslands optagelse i WTO er ifølge flere kommentatorer i Rusland en logisk konsekvens af især Medvedevs bestræbelser på at gennemføre en pro-vestlig udenrigspolitik, rykke Rusland nærmere til EU og i det hele taget sikre Ruslands integration i verdenssamfundet.
Og Dimitrij Medvedev har åbenbart ikke tænkt sig at stoppe ved WTO, men vil forsøge at bruge resten af sin præsidentperiode og formentlig også videre som premierminister, på at åbne op for endnu mere samhandel og samvær mellem Rusland og Europa.
Da han forleden var på officielt besøg i Tyskland for at åbne gasrørledningen Nordstream, slog han til lyd for at afskaffe visumpligten og åbne et visafrit rum fra Vladivostok til Dublin.
»Vi mener, at både Tyskland og andre EU-lande … bør bevæge sig i retning af ikke blot lettelse af de gensidige visumregler, men i retning af en total afskaffelse af dem, for kun på den måde kan vi skabe et reelt forenet Europa og realisere et fuldbyrdet partnerskab,« sagde Medvedev til sin tyske kollega, Christian Wulff, som forsigtigt kvitterede med at sige, at der er »positive skridt allerede nu i retning af en lettelse af visumreglerne«.








Kommentarer
Ruslands optagelse i WTO er selvfølgelig som at
komme ind i varmen. At Rusland har været holdt ude, skyldes rester af den kolde krig, og det faktum, at organisationen kun kan operere i konsensus blandt 153 medlemslande. Kina er med, hvorfor ikke Rusland? Man ville holde Rusland ude, fordi det lugtede af USSR, en lugt, Vesten har haft umådeligt svært ved at få ud af næseborene. Men nu skal Schweitz altså overvåge, at der ikke smugles våben til Abkhasien og Sydossetien - min bare!
Denne kommentar er anbefalet af: