I de kommende tre dage vil 600 danske og udenlandske forfattere gæste det 20. Bogforum. De vil læse op, blive interviewet og signere bøger. Små 30.000 besøgende vil lægge vejen forbi Rosenørns Allé i København. Stort set alt, hvad man efterspørger, vil man kunne finde et svar på ét eller andet sted i Forum: Bøger til nytte og gavn og bøger til underholdning og anfægtelse.
Bogmessen er en markedsplads. Den besøgende må selv finde sin vej og gå til de boder, der faldbyder forlokkende varer. Om de kommer hjem med den rette bog, vil kun tiden vise. Men det er helt sikkert, at her vil ingen tale dårligt om en bog, ingen vil brokke sig over en bog, og som læser vil ingen advare dig om, at bogen kan bringe dig på forkert spor. Du vil med sikkerhed kun blive fristet af lutter lovende bøger og løsninger på de udfordringer, du står over for. De interviewere, der samtaler med forfatterne, vil ikke gå i flæsket på forfatteren. De vil føre servile samtaler og i fællesskab fremme en bog og gøre forfatteren mere interessant. Det hele handler nemlig om, at læserne får lov at møde forfatterne. Og det handler om at sælge bøger.
Ikke et ondt ord om det. Det er ærlig snak. Bogmessen er godt for mange ting og en vigtig årlig kulturel begivenhed.
Nerven i ethvert koncept
Ja, faktisk har der sjældent været så megen kultur overalt. I aviser, på tv og i radio fylder kulturen fortsat en del. Og nye er kommet til. TV 2 News har fået et seriøst kulturprogram fire dage om ugen, og den nye radiokanal Radio24syv har hver dag adskillige timer med kulturprogrammer. Der eksperimenteres som aldrig før med at formidle og bringe kultur ud til folket. Og der eksperimenteres med formen: Hvordan gør man kulturen levende? Hvordan skaber man interesse for andre end en lille indforstået gruppe?
Det er alt sammen vældig godt. Men én ting savner man i denne kulturelle oprustning, og det er, at kritikken også følger med. Ingen af de nye kulturprogrammer har decideret kritik som del af sendefladen. De refererer og reklamerer for kulturelle produkter — og i nogle tilfælde er de som i tilfældet Radio24syv sågar også kulturskabende.
Men ingen tager den seriøse kritik alvorligt. Den kritik, der fagligt vurderer de enkelte kulturprodukter og skiller skidt fra godt. Den kritik, der kan være med til at korrigere en generel fortælling og bringe nye indsigter i det velkendte.
Sådan en kulturkritik bør være en nerve i et hvilket som helst kulturkoncept eller —program.
Mange vil sige, at kritik er kedeligt og ikke egner sig for elektroniske medier, men det er noget sludder. Kritik kan være meget underholdende og stimulerende. Fræk og provokerende. Dertil kommer, at kulturkritik er nødvendig for et samfund, der også høj grad lever i forskellige fortællinger og selvbilleder. Dem kan kritikken være med til hele tiden at justere og korrigere.








Kommentarer
Hvis kritik skal have relevans, skal kritikken komme fra kvalificeret hold.
Hvem er det, Peter Nielsen synes skal øve kritik mod latteraturen på en bogmesse..?
Skal det være andre forfattere, skal det være eksamineret litteratur-elite, skal det være læser-kritik, skal det være journalister ..
hvilken kritik er det, der efterlyses?