Opslag til denne artikel

Organisationer:Det Republikanske Parti
Steder:USA

BOSTON – Det Republikanske parti er dybt splittet i dysten om kåringen af en præsidentkandidat, der kan slå Barack Obama i det kommende præsidentvalg i USA.

Det er den første og mest oplagte tolkning af resultatet i gårsdagens Republikanske partivalg i delstaten Iowa, hvor den moderate eksguvernør, Mitt Romney, kun med nød og næppe – 8 stemmer delte dem – slog den konservative eks-senator Rick Santorum. Lige i hælene på de to kom superliberalisten og nyisolationisten Ron Paul ind på en tredjeplads.

En anden og vigtig konklusion er, at mediernes og den Republikanske partielites storfavorit, Mitt Romney, ikke formåede at score en højere stemmeandel i Iowa end han gjorde i 2008, hvor han havde langt færre ressourcer til rådighed og var et mindre kendt navn blandt de Republikanske vælgere.

Det må være rystende for Romney og hans rådgivere. Her hjælper det gode spin ikke rigtigt. En nystartet komité, finansieret af hans gamle venner og rådgivere, brugte 3 mio. dollar i valgkampens sidste tre uger på at sønderlemme Newt Gingrich, der havde i november taget føringen i meningsmålinger i Iowa og på landsplan efter nogle gode debatpræstationer på tv.

Romneys plan lykkedes over al forventning. I december faldt opbakningen til Gingrich brat. Men i stedet for at strømme til Romney gik hans tilhængere til den eneste kandidat i kapløbet, som endnu ikke havde toppet i meningsmålingerne. Det vil sige Rick Santorum.

Den tredje ting, man kan notere efter Iowa-valget, er, at Santorums timing var perfekt. Da de Republikanske partivælgere havde taget Michelle Bachman, Rick Perry, Herman Cain og Gingrich i besigtigelse og siet dem fra, var der kun ham tilbage – bortset fra den moderate Jon Huntsman.

Santorums fornemme resultat er ikke alene et tegn på, at de kristne evangeliske lederes åbne støtte på valgdagen blev forvandlet til stemmer fra den store gruppe af dybt religiøse og konservative vælgere i delstaten. Det er også et udtryk for, at Santorums hårde benarbejde – at formå at besøge alle 99 amter i Iowa og holde 320 valgmøder uden særlig mange penge på hånden – blev belønnet af vælgerne.

Store udfordringer for Santorum

Det er imidlertid tvivlsomt, om Santorum kan bygge videre på denne kraftpræstation. Pengene vil nu begynde at strømme ind fra donorer, men han har ikke stærke organisationer placeret i de næste delstater med primærvalg – New Hampshire, South Carolina og Florida.

Ligeså stor en udfordring for Santorum bliver det at skulle igennem mediernes storvask af hans generalieblad. Alt hvad han har sagt og gjort i tidens løb vil nu blive endevendt; det er en del af det amerikanske valgsystem, og den tidligere senator er den eneste kandidat (minus Huntsman), som endnu ikke har været i mediernes søgelys.

Hertil skal lægges, at Santorums optræden i tv-debatterne ikke har været nær så overbevisende som Romneys, Gingrichs og for den sags skyld Ron Pauls præstationer. Eks-senatorens støtte i meningsmålinger rørte sig ikke ud af stedet i løbet af de 15 tv-debatter. I de kommende tv-debatter – lørdag og søndag i New Hampshire – vil presset på Santorum blive ubønhørligt.

Tilsidst er der Newt Gingirch, som er en erfaren og professionel politiker. Trods hans ydmygende fjerdeplads i Iowa vil han nu begynde at kæmpe sig tilbage, og ingen bør være overrasket, hvis han om en måneds tid vil fremstå som Romneys farligste modkandidat, ikke Santorum.

Næste tirsdag skal der være primærvalg i New Hampshire. Gårsdagens to store tabere – Rick Perry og Michelle Bachman – har ikke en levende chance for at score godt i den nordøstlige delstat, hvor Tea Party-bevægelsen står svagt og hvor partiuafhængige vælgere går til urnerne i store tal. De to er derfor rejst til konservative South Carolina, hvor der skal stemmes 21. januar.

New Hampshire er derimod Romney-land. Det bliver interessant at se, hvor godt Gingrich, Paul og Santorum klarer sig i denne New England-stat. Romney står til at få bank af Gingrich i de næste seks kampagnedage. Paul vil blive beskyldt for at ville bøje sig for Iran og islamistiske terrorister.

Midt i dette festfyrværkeri vil Santorum hurtigt forsvinde. New Hampshire-vælgere lægger en ære i ikke at følge Iowa-Republikanernes anbefaling.