Skip to Content
Fredag 25. maj 2012

Læserbrev

Lydkunst eller pendlerpop?

Det er opløftende, at Radio Drama kan afføde et dobbeltopslag i et førende dagblad, som det skete i Information 30. januar. Og det er også opløftende at fortsætte den kritiske dialog, jeg gennem længere tid har haft med afdelingens leder, Thomas Hedemann.

Til gengæld er det nedslående at se radiodrama-afdelingen udnævne sig selv til en succeshistorie, når sandheden er, at den har placeret sig tungt og solidt mellem to stole. Den vil gerne være niche, men ikke for meget niche, og den vil gerne eksperimentere, men ikke mere, end at alle kan være med.

Det hænger selvfølgelig ikke sammen. Drop den hensynsbetændelse, og lad os få lidt risikovillighed i stedet.

Opslag til denne artikel

Organisationer:Danmarks Radio

Kommentarer

Man skal være registreret bruger for at skrive kommentarer på information.dk. Som registreret bruger får du også mulighed for at tilmelde dig nyhedsbreve m.m. Tilmeld dig her

Jeg synes faktisk også, at det er temmelig irriterende, at DR Drama tilsyneladende mener, at det er afdelingen, der skal tage initiativ til dramatikkens tilblivelse, i form af bestillinger. Langt bedre ville det være, hvis afdelingen modtog forslag og evt. gav begrundede afslag.

Det lyder meget rigtigt, hvad skibenten siger;
“Drop den hensynsbetændelse, og lad os få lidt risikovillighed i stedet.”.

Man kunne også sige: - lad det naturlige få lov at herske.