Præcisering 10.02.2012
Nedenfor bliver Jesper Ditlefsen, projektleder i Go’ Energi, citeret for at sige, at ESCO, som er en mulig finansieringsmodel for konvertering fra oliefyr til anden varmekilde, ikke kan bruges i enfamiliehuse. Go’ Energi vil gerne understrege, at der godt på sigt kan blive udviklet en tilsvarende model til energiforbedringer i enfamiliehuse – fx ved skift fra oliefyr til anden varmekilde.
Det er dyrt at udskifte sit oliefyr og investere i jordvarme. Men det er der taget højde for, lover regeringen i sit energiudspil, hvor finansieringsmodellen ESCO beskrives som løsningen, fordi den øger borgernes »muligheder for selv at foretage rentable udskiftninger af ineffektivt udstyr til ny vedvarende teknologi«.
Problemet er blot, at denne centrale del af regeringens energiplan ikke kan realiseres. ESCO-modellen går ud på, at en investor — typisk et privat firma — betaler for jordvarmeanlægget, som ejeren af oliefyret så afdrager via besparelsen på varmeregningen. Men den model er helt urealistisk at bruge for enfamiliehuse, lyder det nu fra flere eksperter.
»ESCO-modellen er slet ikke tilbudt til private, og vores konklusion er, at det ofte kun vil gøre tingene mere komplicerede, fordi det giver en ekstra udgift til husejerne og indebærer en del administrativt arbejde,« siger Mikael Togeby, som er partner i konsulentfirmaet Ea Energianalyse, der rådgiver og forsker inden for energi- og klimaområdet.
For stor risiko
Han vurderer, at det vil være vanskeligt at få en virksomhed til at investere i en varmeløsning til et privat hus, fordi risikoen typisk vil være for stor.
»Hvis udgangspunktet er en fattig familie på landet, som har svært ved at låne penge i banken, så er der ikke noget, der taler for, at en ESCO-virksomhed ville være løsningen. Hvis en bank ikke vil stille en lånegaranti til en familie, hvorfor skulle en ESCO-virksomhed så gøre det?« spørger han.
Den bekymring deler Jesper Ditlefsen. Han er projektleder hos Go’energi, som er en offentlig organisation under Klima, Energi- og Bygningsministeriet.
»Det giver kun mening i store bygninger, fordi kontraktbeløbene er større, og fordi man typisk har målere og driftsjournaler, som fortæller i detaljer om, hvordan energien bruges,« siger han og tilføjer: »Det kan ikke lade sig gøre i et enfamiliehus.«
Kritikken afvises af Socialdemokraternes klima- og energiordfører, Pernille Rosenkrantz-Theil:
»Man kan gå tilbage og spore, om folk generelt har betalt deres elregning, og hvis de har kunnet betale den, så ved man, at de er i stand til at løfte det som en del af deres faste udgifter,« siger hun og tilføjer:
»Og så lægger man bare finansieringsdelen ind der.«
ESCO er en betegnelse for virksomheder, der investerer i energiløsninger.
Der er flere modeller, og en går ud på, at firmaet og forbrugeren deler de økonomiske gevinster og udgifter, der er ved en energiomlægning.








Kommentarer
Med de energipriser vi vil se om højest et par år, skulle man synes, at det ville være en god og sikker investering for bankerne, at udlåne pengene til husejerne, ligesom det vil være en god forretning for husejerne. Tving bankerne til at gøre netop det!
Denne kommentar er anbefalet af:
Lad det ske over grundejerforeningerne, helst i form af kooperative driftsselskaber. Ligesom implementeringen af fjernvarme i sin tid, og fibernet nu.
Denne kommentar er anbefalet af:
Kan ESCO ordningen ikke justeres så den passer til både private og erhverv.
Er det ikke en fordel for samfundet at gøre sig uafhængig af olie?
PS: Læs det nye nummer af Mandagmorgen, her er der en gennemgang af mediernes skriverier og overskrifter om den nye regering.
ESCO modellen vil ikke virke for private ejendomme fordi risikoen er for stor når man har at gøre med husejere som er teknisk insolvente.
Det er jeg helt enig i.
Jeg tror at i sådanne tilfælde er der brug for en statsgaranti for at mindske risikoen for de firmaer der vil kaste sig ud i sådan et eventyr.
Desværre er den slags gået af mode, grunden liberalistisk gennemsyring på alle samfundets niveauer.
Hvis det er så god en ide, så skal finansiering nok også være der, og så er det ikke meningsfyldt at tvinge nogen til at give lån.
Tror du, Mikael Petersen, også på alfer? - En god idé er ikke nødvendigvis en økonomisk givtig idé, faktisk er den med en vis sikkerhed snarere god i sig selv.