SPOT
Der er krig; der er faktisk krige i adskillige hulabula-lande, men det er ingen nyhed.
Det nye, eller usædvanlige, er, at nyhedsudsendelserne har udvalgt en af krigene og siger: Dette land er i krig. Det foregår nu. De har endda et helt lille logo i hjørnet af skærmen til at holde os notorisk hjernedøde seere i konstant erindring natten lang: Der er krig i Irak.
Den krig har varet nu i over 12 år, men begyndte angiveligt igen for en lille måned siden. I over 12 år har der været daglige bombninger, og sanktionerne har kostet over én mio. døde mennesker. Men alligevel befinder det arme land sig nu i den anden Golfkrig, som i øvrigt allerede er udråbt til at være forbi. Man mangler bare lige den sidste oprydning og sikring af territoriet.
Ganske som krigen i Afghanistan, der officielt har været afsluttet (med glorværdig amerikansk sejr og indsættelse af marionetpræsident) i halvandet år, men underligt nok er der stadig modstandslommer, som bl.a. amerikanske og danske bombefly dagligt må blødgøre.
Samme dag som amerikanerne skruede op for krigsintensiteten i Irak begyndte også en offensiv i, hvad der i et kortfattet nyhedstelegram kaldtes det sydvestlige Afghanistan.
Men det nåede ikke på skærmen; der var jo et smart, nyt Irak-logo at plastre husaltrene til med. Og vores alle sammens Åsne var whizzet videre til Bagdad for at sende sine følelsesdirrende reportager derfra.
Der er mange krige, der drukner i tordenen fra Irak. Hjemmesiden comnet.org/local/orgs/
wilpf/listofwars definerer en krig som en væbnet konflikt, der kræver mere en tusind døde om året.
Og listen er lang: Kashmir, Tjetjenien, Algeriet, Eritrea, Somalia, Angola, Den Demokratiske Republik Congo, Sudan, Sri Lanka, Colombia, Libanon, Kurdistan og Palæstina.
Dertil kommer de mindre væbnede konflikter som Chiapas, Myanmar, Peru, Uganda, Sinkiang-provinsen i Kina, Baskerlandet, Østtimor og Senegal. Og selv her er langt fra alle krige medtaget, eftersom der er adskillige grænsetilfælde. Fører Kina f.eks. krig i Tibet?
Med på listen er også krigen USA vs. poor people, der beskrives som »mestendels afroamerikanere, der skyder hinanden i bycentrene«. 9.380 døde på denne måde i 1998.
Bunkevis af steder er der krig, men mediekykloperne kan kun kapere en ad gangen. Og er ingen af de igangværende krige spektakulære nok fyldes TV-avisen med latterpædagogik, asiatiske influenzaer, potentielle terrortrusler, royalt pladder plus selvfølgelig det aldeles intranscendente fnidder mellem Pia, Mogens, Holger og de andre.
Mindst 100.000 er døde i Uganda siden 1980. Lene har ikke fået sin Sorø-næse endnu.
Nyhedsudsendelser, døgnet rundt







Kommentarer