Skip to Content
Søndag 12. februar 2012

Coco og Igor – Cannes dag 13

  • Coco+Igor.Cannes2009.jpg

Om ca. tre-fire timer bliver priserne uddelt på filmfestivalen her i Cannes. Det er forløsningen på to ugers hårdt arbejde med mange spændende film, og det store spørgsmål er selvfølgelig, om Trier vinder noget for Antichrist.

Han er stadig i byen, men det skyldes i hvert fald officielt, at han er på ferie med sin kone og børn, og han har udtalt, at han ikke dukker op til prisuddelingen, hvis ikke han får (endnu) en Guldpalme.

Jeg synes, at han fortjener den, og som jeg allerede har skrevet et par gange, blæser vinden da også i Triers retning. Om det bliver til en Guldpalme eller måske en Grand Prix for kunstnerisk mod, ved vi meget mere om kl. ca. 20 i aften.

Andre mulige Guldpalme-vindere er Michael Haneke og Jacques Audiard, som bestemt også har lavet gode film, og på skuespillerfronten knytter der sig store forventninger til Charlotte Gainsbourgs uforfærdede præstation i Antichrist og Niels Arestrups aldrende, fængslede mafiaboss i Audiards Un prophète.

Når priserne er uddelt – og jeg og mange andre journalister – drøner ind i presserummet for at lynskrive om vinderne, skal det festklædte publikum stifte bekendtskab med Mads Mikkelsen i rollen som den russiske komponist Igor Stravinski i Jan Kounens Coco Chanel & Igor Stravinsky.

Smukke, franske Anna Mouglalis – faktisk modefirmaet Chanels ansigt – spiller modeskaberen Coco, og filmen handler om kærlighedsaffæren mellem de to egensindige, innovative ikoner. Det er en flot og velspillet film, som ikke mindst kan bryste sig af en fantastisk levende og medrivende genskabelse af skandale-uropførelsen af Stravinskis Sacré du printemps i Paris i 1913.

Billedet er fra pressemødet med Kounen, Mouglalis og Mikkelsen, der har fuldskæg og hårpisk, fordi han lige nu er ved at optage genindspilningen af Clash of the Titans på De kanariske øer.

Og nedenfor er tre videoer fra pressemødet, hvor folkene bag fortæller om arbejdet med filmen på både engelsk og fransk.

 

 

 

Man skal være registreret bruger for at deltage i debatten på netavisen og blogs på information.dk. Du tilmelder dig her

Kommentarer

Man skal være registreret bruger for at skrive kommentarer på information.dk. Som registreret bruger får du også mulighed for at tilmelde dig nyhedsbreve m.m. Tilmeld dig her