9. november 2007

'Jo færre Mærsk-sager, der ender hos mig, jo bedre TV 2'

Skrevet af: Nicolai Zwinge
TV 2's nye chef er fan af fodbold og af uddelegering. Merete Eldrup betragter ikke kommercielt tv og public service som modsætninger

Den nyudnævnte TV 2-direktør, Merete Eldrup, ser ikke kommercielt tv som en modsætning til public service, men hun er ved at være træt af at sige 'både og'.

I de mange fem minutters interview, hun gav til pressen efter sin udnævnelse onsdag, fik hun gang sagt 'både og'.

Nu har stormen lagt sig efter det hektiske første døgn som TV 2's administrerende direktør. Men Merete Eldrup mener stadig 'både og'.

Det handler både om at samle TV 2 og styrke profilerne på de enkelte platforme. Det handler også om at lede en enorm medievirksomhed og om indholdet.

Information spørger derfor Merete Eldrup, hvad der ville ske, hvis der efter en hvis en ny Mærsk-kritisk dokumentarfilm, som lander på hendes bord, bliver efterfulgt af en fax fra en koncernchef, der klager over en udsendelse?

Da det skete for Anders Kronborg, der passede butikken efter Per Mikael Jensens exit, blev en sådan dokumentarfilm nemlig aflyst,

"Den forholder man sig til," siger Merete Eldrup.

"Men man skal altid forholde sig til, hvornår man skal gå ind. Jeg vil helst have et system, hvor der er en programchef eller en nyhedschef, der tager ansvaret og træffer en beslutning."

"Så kan det godt være, at sagen ender på mit bord, hvis der kommer pres på, og så skal jeg jo forholde mig til det."

"Jeg vil bare aldrig over i en situation, hvor jeg skal se hvert eneste program igennem inden, for så kører TV 2 ikke."

Ned i tempo

Selv om hun er træt af at sige balancegang, så er det sådan hun ser på ledelse og på indholdet.

"Man er nødt til at sende noget, der udfordrer magthavere på alle niveauer, både regeringer og store virksomheder. Men man er også nødt til at se på om alle kriterier omkring journalistisk fairness er overholdt."

Hun understreger, at hun ikke har set den omdiskuterede dokumentarfilm om Mærsk og granitten til Operaen. Men hun siger dog:

"Selvfølgelig skal man vinkle, men man skal også huske, at historien ikke forsvinder igen, og man har jo med mennesker og virksomheder at gøre. Det har jeg selv prøvet."

"Og det, tror jeg nogen gange, medierne glemmer. Man sidder derfor med et enormt ansvar, og det skal man forvalte nøje uden at blive paranoid."

"Der vil blive begået fejl. Man skal bare passe på, når der har været Triple A-sagen og Jeppe Nybroe-sagen på DR, at alle ikke bliver bange... For selv om tempoet er højt, og man har svært ved at nå det hele, så er udfordringen netop at skrue ned for tempoet."

- Er et godt homogent TV2 er et, hvor du ikke skal forholde dig til indholdsmæssige enkelte sager?

"Ja, det er rigtigt. Sådan er det jo med møgsager, de ender jo øverst oppe. Alt der kommer ind på mit bord, det er jo fordi, der er andre, der ikke har løst det. Det er jo det, jeg får løn for. Jo færre Mærsk-dokumentarfilm, der ender på mit bord jo bedre - ingen tvivl om det."

TV 2 skal samles

Flere omkring Eldrup har fremhævet, at hun har en evne til at samle. Det er blevet efterspurgt, og bestyrelsesformanden for TV 2, Niels Boserup, mener, det er en af de ting, som hun kan tilføre TV 2.

"Det er afgørende, at vi får en vi-fornemmelse igen," sagde han onsdag.

Merete Eldrup formulerer det på denne måde: Jeg er meget til 'vi og hold', men jeg også meget til sub-kulturer."

Hun mener, TV 2 handler om at være en del af en stor familie, men at de enkelte steder skal have deres egne særkender.

- Kan en TV 2 vi-følelse, som der efterlyses også være med til at svække andre steder?

"Ja, det kan da godt være, men huset her er et eksempel på begge dele."

Det handler altså om at gå på to ben. Den frække dreng på TV 2 Zulu skal kende sig selv, og samtidig skal han være en del af en stor familie. En familie, hvor der dog har været noget uro på det sidste.

"TV 2 har været udsat for mange ledelsesskift, og samtidig har der været skiftet ud blandt mellemlederne. Tryghed betyder meget for mig, derfor har jeg været her på Rådhuspladsen (i JP/Politikens Hus, red.) i 10 år. Men tryghed er også vigtigt for medarbejderne."

Hun mener, at ustabilitet og utryghed smitter af på organisationen. Tryghed skal ikke være en sovepude, men omvendt skaber det kreativitet.

Hun mener samtidig, det er en udfordring, at både ledelse, økonomi og indholdet er en del af jobbet som øverste chef for Kvægtorvet.

"Man skal lette på hurtigheden, men man skal have alle medarbejderne med, og når der sættes mange nye initiativer igang, skal man passe på man ikke har en hale efter sig," siger hun.

Hun synes, det er vigtigt at stoppe op og få alle med.

"TV 2 kan ikke hænge sammen, hvis man ikke får samlet tropperne. Og det der er godt for medarbejderne er også godt for TV 2."

Nye tiltag

For Merete Eldrup er ledelse et spørgsmål om at være åben. Ellers får man ikke noget at til at køre eller noget at vide.

"En høj grad af detailstyring er ikke godt. Hvis man ikke uddelegerer, går alt i stå."

Merete Eldrup vil styrke hovedkanalen, TV 2:

"Den har tidligere kunnet hvile meget i sig selv, den har altid haft mange seere og været været den brede kanal i Danmark. Derfor har der ikke været det store behov for at profilere den, som når man eksempelvis starter en kanal som Zulu."

"Tidligere har man måske brugt mange ressourcer på nye tiltag. Det kan være man skal til at opprioritere hovedkanalen."

"Man kommer jo lidt til at spise sig selv. Man bliver kannibal, når man udvider hele tiden," siger Eldrup.

- Betyder det en styrkelse af hovedkanal eller nye initiativer?

"Det er her, det er vigtigt, at man sikrer hovedkanalen. Mere konkret kan jeg ikke være. Men det handler om at lægge godbidderne her."

På internettet mener den nye direktør, at der er muligheder. Og her skal man overveje, hvordan man vil bruge dets indhold.

"Skal man tage penge for det, som bliver på internetkanalen Sputnik, eller skal man ligge indholdet ud gratis på eksempelvis YouTube? Jeg tror, det er musikbranchen om igen. Man kan blive ved og ved med at lukke øjnene og være en struds. Jeg siger ikke, vi skal holde op med at tage penge for vores indhold, men det er en overvejelse, man må gøre sig."

Økonomien

- Økonomien på TV 2 er en udfordring. Forgængeren Per Mikael Jensen udtrykte bekymring for TV 2 som konstruktion?

"Men vi har de penge, der er at gøre godt med. Og vi har jo ikke nogen, der skriger på et kæmpe overskud. Det er vigtigt at generere et overskud, så man kan bruge det til at udvikle konceptet."

Eldrup mener ikke, at TV 2 har det værre end andre. Men netop TV 2's økonomi har også været under lup i forhold til det privatiseringen. Niels Boserup har udtrykt bekymring for, at en kommende ejer ikke vil prioritere public service-forpligtelser så højt som den nuværende ejer - staten.

Eldrup understreger, at det ikke er hendes job at have en holdning til salget af TV 2. Hun tænker mere langsigtet. Overskuddet er vigtigt, men det er et spørgsmål om balance:

"Når man ikke har nogen aktionærer på skuldrene som kræver større afkast, så har man jo en frihed. Den har TV 2 lige nu."

Fra avis til tv-station

Merete Eldrup har siddet i Politikens Hus i 10 år. Hun har tidligere været nævnt som TV 2-chef, da Per Mikael Jensen fik jobbet sidste år, og hun var en af kandidaterne til jobbet som DR's generaldirektør. Hun valgte dog at blive på Rådhuspladsen.

- Så hvorfor tog du springet nu?

"Jeg ville ikke have skiftet, hvis der kom en hvilken som helst medievirksomhed."

Hun mener, at TV 2 er samlende element i et fragmenteret mediebillede.

"Man har begge forpligtelser, både det kommercielle og det almene. Det synes jeg også, aviser har, uden at det er nedskrevet. Jeg ser ikke en modstrid mellem public service og det kommercielle. Jeg synes, det passer godt sammen."

"Det handler om at bruge public service som en styrke. Jeg tror ikke, der er nogen, der kun vil have underholdning."

Hun mener, at seerne også vil have nyheder, dansk drama og dokumentarprogrammer. Public service er ikke lig med nul kroner i kassen, siger hun.

"Jeg føler, jeg har lavet public service i mange år her i bladhuset."

- Hvordan ser du TV 2's rolle som kulturbærende institution?

"Man skal være glad for at blive pålagt nogle public service-krav. Det er ligesom at have en opgave, som så ikke er så tosset bagefter."


Source URL: http://www.information.dk/149909