5. april 2008

PET er Gud

Af: Bent Winther

Er der overhovedet en grænse for, hvor langt Peter Skaarup (DF) og Tom Behnke (K) vil gå for at overlade den dømmende magt til Politiets Efterretningstjeneste. Hør blot, hvad Dansk Folkepartis retsordfører i går sagde til Politiken: "Det er ikke acceptabelt, at man kan være terrormistænkt af PET og samtidig på fri fod." Og de konservatives ordfører: "Jeg kan ikke som politiker tage ansvaret for, at personer, som PET vurderer som farlige for landet, går frit rundt." Loven åbner i dag mulighed for, at PET i samråd med regeringen kan beslutte administrativt at udvise mennesker, som ikke er danske statsborgere alene på mistanken om, at de er farlige for landets sikkerhed. Men i de tilfælde, hvor de pågældende ikke kan udvises på grund af forholdene i modtagerlandet, så skal de mistænkte, altså ifølge Skaarup og Behnke, blive i fængsel på ubestemt tid uden rettergang.

Man undrer sig over, hvad de to ordførere har tænkt sig. Vil de hellere leve i en bananrepublik, hvor politi og domstole er smeltet mere eller mindre sammen. Måske er det, hvad der skal til for at gøre Behnke og Skaarup rigtigt trygge. PET bestemmer. Hvem der skal ind og ud af landet, hvem der skal sidde i fængel, og hvem der kan gå fri. Tjenesten vil samtidig ikke fortælle, hvorfor eller lægge beviser på bordet, for det er fortroligt materiale. Retstilstande, som Zimbabwes måske afgående Robert Mugabe og andre despoter med ham ikke kunne have konstrueret bedre. Det er nok trist både for de to fremtrædende ordførere og for PET og tjenestens chef Jacob Scharf, men hvis de mener, at nogen i dette land er til fare for sikkerheden eller måske endda mulige terrorister, så er der kun en - omend lidt besværlig - vej at gå: Arrester dem, udarbejd et anklageskrift og stil dem for en dommer og lad se om beviserne holder. Gør de ikke det, så må de pågældende sættes på fri fod. Det er kernen i et retssamfund, sådan skal og bør Danmark fungere.

Men man kan da stole på Politiets Efterretningstjeneste, vil de to herrer formentlig indvende. Til det er der kun en ting at sige: Gu' kan man ej. PET gør utvivlsomt et godt og solidt stykke arbejde for at skabe større sikkerhed og opspore forbrydere i Danmark, men der er intet i historien eller internationalt, der tyder på, at man kan stole på efterretningsvæsener, hvis de ikke er spundet ind i kontrolmekanismer. Lukkede systemer korrumperer, sådan er det. Uden parlamentarisk kontrol og kontrol fra domstolene, ender den type tjenester før eller siden som en stat i staten. Det er ikke bare noget kan vælge at tro på, det er en lovmæssighed. På et eller andet tidspunkt, så skærer man nogle hjørner, omgår reglerne, fordi målet helliger midlet, fordi en personlig uretfærdighed i et efterretningsvæsens optik altid vil blive holdt op imod det terrorangreb, som man måske forpurrer. Og i den sammenhæng blegner et par års uberettiget fængsel. Advarsler mod at give køb på retssikkerheden har der været mange af - ikke mindst fra dem, der kender systemet. Men for Behnke og Skaarup er der ingen stopklods.


Source URL: http://www.information.dk/157394