CANNES 1939: Opposition til Mussolini
Cannes skulle være et alternativ til den fascistisk dominerede filmfestival i Venedig. I 1938 hed Guldløven i Venedig ikke Guldløven, men ”Coppa Mussolini”. Ikke overraskende var vinderne Leni Riefenstahls ”Olympia", der var medproduceret af det tyske Propagandaministerium og den italienske film "Luciano Serra, Pilota" af Mussolinis yndlingsinstruktør, Goffredo Alessandrini.
Det var for meget for de franske filmkritikere Emile Vuillermoz og René Jeanne: de gik til den franske minister Jean Zay med idéen om at skabe et alternativ til Venedig.
Cannes blev til virkelighed i 1939, men startede som et dødsfødt forsøg, der blev overskygget af starten på anden verdenskrig.
Det vrimlede med Hollywoodstjerner i Cannes på festivalens åbningsdag 1. september 1939. Samme dag invaderede Tyskland Polen. Festivalen blev lukket. Filmstjernerne måtte rejse hjem igen.
To dage senere erklærede Frankrig og England krig mod Tyskland.
Festivalen blev først taget op igen efter krigen, i 1946.
CANNES 1946: De første skridt
Allerførste fuldførte Cannesfestival nogensinde var umiddelbart efter anden verdenskrig.
I 1946 var juryens udvælgelse af vinderne ikke så glamourpræget som i dag. Juryens optælling af stemmer for den bedste film blev skriblet ned med blyant på en papirlap.
CANNES 1951: Gamle mænd i Cannesjuryen
Juryen i 1951 bestod hovedsagligt af mænd. Kvindernes entré i Cannes-juryen sker først reelt i 1990erne.
Gennem årene bliver antallet af jurymedlemmer reduceret og der kommer større kønsfordeling.
CANNES 1955: Guldpalmernes dåb
Året hvor den mest eftertragtede pris på festivalen døbes til Guldpalmen: inden da hed den ”Grand Prix du Festival International du Film”.
CANNES 1959: Business is business
Cannes bliver en filmbusinesssted. Skabelsen af ”Marché du Film”, ”Filmmarkedet” giver Cannes status som central handelsplads for internationale filmproducenter. Læs videre her »