17. Juli 2008

EU giver fiskere milliarder i oliekompensation

Skrevet af: Kirsten Sterling
Stigende oliepriser får EU til at give brændstof-slugende trawlfiskere milliardtilskud. Miljøfolk protesterer, men hvis EU og ikke nationalstaterne administrerer ordningen, er der håb, vurderer forsker

De stigende oliepriser fik fiskere, vognmænd og andre benzinslugende erhverv til at brænde dæk af i de europæiske hovedstader i foråret, og nu har EU for første gang reageret med en hjælpepakke til 600 millioner euro til fiskeriet. Støtten tilfalder den mest brændstofslugende del af branchen: Trawlerne, der trækker tonstunge trawl gennem havet for fuld motorkraft.

"Det er stupidt at støtte den mest energislugende part af fiskefartøjerne i stedet for at bane vejen for et mere bæredygtigt fiskeri," siger Knud Andersen, der er formand for Foreningen Levende Hav. Men det er for tidligt at sige, ifølge Anders Chr. Andersen, der er lektor i energi- og miljøøkonomi ved Roskilde Universitet.

Den nye ordning kan indeholde kimen til en omstrukturering af den europæiske fiskeriflåde til mere energivenlige fartøjer, "men ikke hvis medlemslandene får lov til at administrere ordningen, for så sker der ikke så meget," pointerer han.

Gammelt problem

Fiskerierhvervet stillede sig først i kø for at modtage støtte, efter at oliepriserne steg, men det er ikke fordi, fiskere bruger mere brændstof end andre erhverv. Der er i forvejen for mange fiskere til at fiske for få kvoter, og de stigende oliepriser har derfor gjort et allerede eksisterende problem endnu værre.

Danske fiskere har afstået fra at brænde dæk af i gaderne, da Danmark artigt efterlevede en EU-reform fra 2002 og reducerede flåden fra 1200 til 800 fartøjer. Den mængde fisk, danske fartøjer må fiske, svarer til nogenlunde til antallet af fartøjer, men sådan er det ikke for de sydeuropæiske flåder i Frankrig, Spanien, Portugal og Italien. Her blev der aldrig skåret ned i fiskeflåden i samme grad.

Men det kan den nye ordning, som EU's fiskeriministre vedtog tirsdag aften, måske råde bod på. De 600 millioner euro kan man kun få del i, hvis over 30 procent af ens omkostninger går til brændsel. Og det betyder, at det er de kraftigt brændstofslugende trawlere, der først og fremmest får del i tilskuddene. Til forskel fra reformen fra 2002 er muligheden for at få del i pengene direkte betinget af, at landene omstrukturerer deres fiskeflåder til mere energibesparende skibe, samt at de reducerer flåderne med 30 procent inden 2012. Det skulle på længere sigt bringe fiskeflådens størrelse på linie med fiskebestandens størrelse og bringe erhvervet ud af den økonomiske krise.

'Brug net i stedet'

Men ifølge Anders Chr. Andersen er det endnu uklart, hvem der skal administrere ordningen:

"Indtil videre har det været vanskeligt at gennemføre en regulering af fiskeriet igennem EU, fordi man overlod for meget til medlemsstaterne, som lod stå til. Denne ordning har potentiale, hvis EU styrer den, men indtil videre ser det ikke sådan ud."

Ifølge formanden for Foreningen Levende Hav, Knud Andersen, er der dog intet positivt at finde i den nye ordning, fordi trawlfiskeriet vil blive ved med at være et problem.

"Det er meget mere skånsomt for fiskebestandene og klimaet at sætte net ud. Så kommer fisken til nettet, i stedet for at fiskeren skal bruge enorme mængder energi på at trække nettet gennem havet. I stedet for at give trawlerne socialhjælp bør man tage skridtet fuldt ud og omstrukturere fiskeflåden til bæredytigt fiskeri." siger Knud Andersen.

Kun Danmark og Sverige stemte imod aftalen, mens seks lande undlod at stemme.


Source URL: http://www.information.dk/162307