Skip to Content
Onsdag 15. februar 2012

Washington

Højrefløj: Obama får USA til at virke svag

Publiceret: 18:51, 4. juni 2009
Den amerikanske højrefløj klandrer Obama for i sin Kairo-tale at gå på kompromis over for tyranner i den arabiske og muslimske verden.

Præsident Barack Obama fik USA til at virke svag, da han under sin tale til verdens arabere og muslimer ikke kom ind på arabisk tyranni og Iran. Det siger kritikere på den amerikanske højrefløj.

Lederen af det republikanske mindretal i Repræsentanternes Hus, John Boehner, kalder den tale, Obama i dag holdt i Kairo for “eftertænksom og optimistisk”, men udtrykker samtidig bekymring over præsidentens udtalelser om Iran og den israelsk-palæstinensiske konflikt.

Selv om Israel har ret til at forsvare sig selv mod terrorisme, “så syntes han at lægge lige skyld på israelere og palæstinensere”, sagde Boehmer på en pressekonference.

- Jeg er bekymret over, hvordan han kan få sig selv til at putte dem i samme kasse, fordi Hamas er en terroristorganisation, der er blevet støttet økonomisk af syrerne og iranerne, sagde Boehmer.

Danielle Pletka, der skriver for det nykonservative American Enterprise Institute, siger, at Obama med sin tale forpassede en lejlighed til at stå fast på amerikanske principper om demokrati og i stedet “kapitulerede” over for undertrykkende, arabiske regimer.

At Obama holdt sin tale flankeret af “et gigantisk billede af den egyptiske autokrat Hosni Mubarak kan kun ses som en støtte til den arabiske verden som den er - en mands herredømme over de mange”, siger Pletka.

Liz Cheney, datter af tidligere amerikanske vicepræsident Dick Cheney og selv tidligere viceudenrigsminister for nærøstlige anliggender, klandrer Obama for “moralsk relativisme” over for Iran.

- Iran er den stat, der yder den største støtte til terrorisme, siger hun.

Præsidentens holdning til Iran kan “bliver betragtet som svaghed”, hvis hans bestræbelser på at få iværksat en ukonventionel dialog slår fejl, siger Cheney.

Overordnet fandt hun nogle eksempler på “bekymrende retorik” i Obamas tale, selv om hun medgiver, at den blev “afleveret godt” og hjalp med til at sende en besked om, at USA er mulighedernes land.

/ritzau/AFP