Skip to Content
Onsdag 15. februar 2012

Tegucigalpa

Honduras nægter at genindsætte Zelaya

Publiceret: 03:45, 4. juli 2009
Magthaverne i Honduras vil ikke give den afsatte præsident Manuel Zelaya hans præsidentkontor tilbage. Det siger OAS's generalsekretær efter møder i Honduras.

Generalsekretæren for Organisationen af Amerikanske Lande, José Miguel Insulza, fik ikke, hvad han kom efter, da han fredag besøgte Honduras.

- De har ingen intentioner om at omgøre den her situation, sage Insulza, efter han havde holdt møder om situationen i Honduras med politikere, personer fra retsvæsnet og religiøse ledere.

Insulzas mission var at få genindsat Manuel Zelaya som præsident i det fattige mellemamerikanske land.

Zelaya blev søndag pågrebet af landets militær og sat på et fly til Costa Rica, efter han var raget uklar med højesteret, kongressen og militæret i et forsøg på at forlænge sin embedsperiode gennem en folkeafstemning. Desuden var mange kredse i landet bekymrede over hans tætte forbindelser til Venezuelas præsident, Hugo Chavez.

På pressekonferencen efter sine møder i Honduras brugte OAS-generalsekretæren direkte ordet “militærkup” om det, der er foregået i Honduras, og diplomatiske kilder siger til nyhedsbureauet AFP, at OAS nu efter alt at dømme vil vælge at smide Honduras ud af organisationen, som også omfatter USA.

Selv om de nye magthavere har advaret Zelaya om, at han bliver arresteret, hvis han vender tilbage, så har han planer om at komme til Honduras søndag. Ifølge kilder i den argentinske regering får han blandt andet følgeskab og støtte af Argentinas præsident, Christina Fernandez de Kirchner, og Ecuadors præsident, Rafael Correa.

/ritzau/AFP