Skip to Content
Onsdag 15. februar 2012

Bisjkek

Jordskredssejr til Kirgistans præsident

Publiceret: 17:24, 23. juli 2009
Jordskredssejr til Kirgistans præsident, Kurmanbek Bakijev, bliver genvalgt med cirka to tredjedele af stemmerne ved præsidentvalget torsdag.

Alt tyder på en jordskredssejr til den siddende præsident i Kirgistan, Kurmanbek Bakijev. Valgstedsmålinger og de første resultater tyder på, at han får cirka to tredjedele af de afgivne stemmer.

Den statskontrollerede tv-station Kanal 5 gav Bakijev 67 procent af stemmerne, mens oppositionens kandidat, Almasbek Atambajev, står til 12 procent.

Atambajev trak sig ganske vist ud af valgkampen, men det blev ikke accepteret af valgkommissionen.

Oppositionen raser dog mod præsidenten, som beskyldes for valgsvindel, og lover demonstrationer i hovedstaden Bisjkek mod valgresultatet.

- Vi erklærer dette valg for ulovligt. Jeg trækker mig derfor ud af valget for ikke at legitimere præsident Bakijev, sagde Atambajev.

Oppositionen hævder, at der herskede “lovløshed” på valgstederne, og at myndighederne gennemførte præsidentvalget uden hensyn til valgloven.

Hovedparten af kirgiserne er muslimer. Landet står i centrum af en konflikt mellem USA og Rusland om kontrol over de centralasiatiske lande. USA har en stor militærbase i landet, som bruges som afsæt til de amerikanske styrkers indsats i Afghanistan.

/ritzau/Reuters