Eleverne i fremtidens folkeskole skal muligvis til eksamen i fag som billedkunst, håndarbejde og musik.
De politiske partier bag folkeskoleforliget vil nemlig styrke de kreative og praktiske fag, men partierne er dog uenige om, hvordan det skal gøres.
De Konservative vil samle fagene håndarbejde, sløjd og billedkunst i ét fag, der så skal være obligatorisk for alle elever i folkeskolen i alle skoleårene, og faget skal kunne udtrækkes til eksamen.
- Vi har brugt en masse krudt på at styrke fagligheden i de boglige fag. Nu er turen kommet til også at få styrket fagligheden i de mere kreative fag, siger De Konservatives uddannelsesordfører, Charlotte Dyremose.
I marts måned fremlagde undervisningsminister Bertel Haarder (V) en handlingsplan for folkeskolens praktiske og musiske fag, der betød, at skolerne som forsøg kunne indføre en afgangsprøve i musik og billedkunst. Baggrunden for handlingsplanen var anbefalinger fra en rådgivningsgruppe samt Kunstrådets rapport “The ildsjæl in the Classroom” fra 2006, hvor den australske professor Anne Bamford rettede en skarp kritik mod folkeskolens undervisning i musik.
Bertel Haarder erklærer sig også positiv overfor eksamener.
- I det omfang lærerne går ind for det, og at det kan lade sig gøre, så er jeg med på det. Lærerne er normalt glade for prøver i deres fag. Hvis lærerne i de musiske og kreative fag gerne vil have prøver, så er jeg med på det, siger Bertel Haarder.
Der er dog kun tre skoler, der har valgt at springe på regeringens forsøgsordning med eksaminer, og derfor vil Socialdemokraterne have en udvidet forsøgsordning, der skal give ti skoler mulighed for at opprioritere de praktiske og musiske fag i tre år. Fra 7. til 9. klasse skal eleverne vælge enten musik, billedkunst eller et nyt fag kaldet håndværk og design, og faget skal så efterfølgende kunne udtrækkes til eksamen. Men der skal afsættes penge og timer, mener Socialdemokraterne.
- For det første er der ikke nogen, der søger Bertels forsøgsordning, og for det andet, så får man ikke flere elever med dygtige håndværksmæssige evner, hvis man ikke afsætter timer til det. Så er det jo bare varm luft, siger Socialdemokraternes uddannelsesordfører, Christine Antorini.
Også regeringens støtteparti, Dansk Folkeparti, er principielt klar til at indføre eksamener i de kreative fag.
- Det, synes vi, er udmærket. Det, jeg lægger vægt på, er, at man skal tage de enkelte fag alvorligt og styrke fagligheden. Det gør man blandt andet ved at sørge for, at der er eksamen i de enkelte fag, siger Dansk Folkepartis uddannelsesordfører, Marlene Harpsøe.
/ritzau/