Skip to Content
Søndag 27. maj 2012

Boston

USA tager afsked med Edward Kennedy

Publiceret: 18:24, 29. august 2009
Hele det officielle USA sagde farvel til den sidste af Kennedy-brødrene, Edward Kennedy, i den romerskkatolske katedral i Boston.

Amerikanske præsidenter, medlemmer af Kongressen og almindelige amerikanere samledes lørdag i silende regn i Boston for at sige farvel til senator Edward Kennedy, der i 50 år har bidraget til store sociale forandringer i USA.

Senatorer og medlemmer af Repræsentanternes Hus fra begge politiske partier sluttede sig den irsk-amerikanske Kennedy-klan, der er landets mest fremtrædende politiske dynasti, i den romerskkatolske katedral i Boston.

Snesevis af politikere fra de seneste mange årtier, hvor mange har været nogle af Kennedys mest udtalte kritikere, deltog i ceremonien.

Fra Hollywoodstjerner som Jack Nicholson til højesteretsdommer Stephen Breyer og de tidligere præsidenter Jimmy Carter, George W. Bush og Bill Clinton var mødt op sammen med USA’s præsident, Barack Obama.

Siden Kennedys død tirsdag har amerikanerne holdt en række mindeceremonier til den sidste af Kennedy-brødrene, der døde af hjernekræft i en alder af 77 år.

Kennedys kiste vil blive fløjet til Washington efter højtideligheden, hvor Kennedy vil blive begravet på Arlingtonkirkegården ved siden af sine brødre, den tidligere præsident John F. Kennedy og senator Robert Kennedy, der begge blev myrdet i 1960’erne.

Cellisten Yo-Yo Ma spillede ved ceremonien, hvor også operastjernen Plácido Domingo sang.

/ritzau/Reuters

Kommentarer

Man skal være registreret bruger for at skrive kommentarer på information.dk. Som registreret bruger får du også mulighed for at tilmelde dig nyhedsbreve m.m. Tilmeld dig her