Dansk Folkeparti langer nu kraftigt ud efter Dansk Boldspil Union (DBU) på dagen, hvor fodboldlandsholdet møder Portugal i en vigtig VM-kvalifikationskamp i Parken. SF’s Kamal Qureshi mener, at DF optræder som “et møgforkælet barn”.
Dansk Folkepartis forsvarsordfører, Ib Poulsen, er vred over, at DBU har afvist at markere den nationale flagdag for landets udsendte soldater i forbindelse med lørdagens landskamp.
- Først tillader man, at en muslimsk pige kan spille på landsholdet iført muslimsk hovedtørklæde, derpå retter man kritik af, at det brasilianske landshold har bedt til Vorherre på fodboldbanen, og nu er det så en national flagdag, som man insisterer på at lade hånt om, siger Ib Poulsen.
DBU har afvist, at en gruppe soldater gennemfører en såkaldt fanekommando i Parken med henvisning til DBU’s princip om, at landsholdet ikke skal sættes i forbindelse med religiøse, politiske og militære markeringer.
Dansk Folkepartis angreb på DBU fik lørdag SF’s folketingsmedlem Kamal Qureshi til at reagere. Han mener, at DBU gør det helt rigtige.
- Vi har set det i en lang række andre sammenhænge, at DBU ikke ønsker at blive inddraget i politiske diskussioner. Når det danske landshold for eksempel deltager i en landskamp mod Israel i en situation, hvor den israelske hær stod i Gaza. Der var der mange andre landshold, der valgte at sige, at de ikke ville spille mod Israel, så jeg synes, at DBU fører en relativ konsekvent linje, siger Kamal Qureshi.
Han er oprørt over sagen og mener, at der er tale om “en helt sindssyg magtarrogance fra Dansk Folkepartis side”.
- De optræder fuldstændigt som et møgforkælet barn, som i alt for lang tid har fået lov til at gøre, hvad pokker de vil. Det er svært for Dansk Folkeparti at forstå, at de ikke ejer Danmark, lyder det.
/ritzau/
Kommentarer
Kamal Qureshi, det er jo en mand man kan stole på!
Må jeg lige få en forklaring på at samtlige indlæg er slettet?
Inger Sundsvald:
“Må jeg lige få en forklaring på at samtlige indlæg er slettet?”
Ritzau bekender sig ikke til absolutte sandheder, og bedriver derfor revisionisme af den slags, hvor de ofte genudsender de samme nyheder flere gange.
Den tidligere meddellelse findes stadigvæk her.
Inger
Artiklen findes 2 gange ;-)
Her er den første udgave http://www.information.dk/telegram/202731
Det er to meget forskellige telegrammer.
I den oprindelige giver DF’s Ib Poulsen den fuld skrue med sin harcelleren over Richard Møller Nielsen tiltræden i 1990 og at DBU fjerner fokus vil at afvise militærparade og flagfest.
I den senere, er det Kamal Qureshi der giver den gas, og sikkert fremstår som en galning hos mange læsere.
Det er da bare for meget. Hvad fanden ligner det?
Men tak for oplysningen ;-)
Hvorfor kommer jeg til at tænke Ministeriet for Sandhed og deres redaktionsprincipper? ;-)
*tænke på
Mon ikke DF nu fremsætter et beslutningsforslag der vil forbyde landsholdet.
Næh, Lars. Det kunne de skam ikke finde på.
Men der kommer med garanti et forslag, hvor landsholdet lægges under et udvalg, hvis sammensætning bestemmes af regeringen. Når det er på plads, bliver DBU nedlagt.
I Rusland har Putin fået indført regler om, at deres landsholdsspillere ikke må tygge tyggegummi under afsyngelse af nationalsangen. Desuden skal de alle synge med, kigge på flaget imens og se stolte ud, så det ser godt ud på TV billederne.