Skip to Content
Onsdag 15. februar 2012

København

Ny base udstiller lægers bijob

Publiceret: 02:11, 14. september 2009
Op mod 1600 læger bijobber for medicinalindustrien. Nu lyder der krav om at få oplyst lønnen for at sikre uafhængighed.

Danske læger bruger i stor stil fritiden på at arbejde for medicinalindustrien. Det fremgår af den hidtil mest omfattende liste over lægers bijob, baseret på indberetninger fra både læger og medicinalvirksomheder, skriver Politiken.

Næsten 1.600 registrerede samarbejder er nu lagt ud på Lægemiddelstyrelsens hjemmeside, så alle og enhver kan se, hvilke læger der samarbejder med hvilke firmaer. Et åbent register, der skal være med til at forhindre, at læger kommer i lommen på private lægemiddelfirmaer.

Men bijobberiet er så omfattende at Danske Regioner, der driver de offentlige sygehuse, opfordrer myndighederne til at gå skridtet videre og offentliggøre størrelsen af de lønninger, lægerne henter ved bijob.

- Åbenhed er godt, men vi skal kende aftalens omfang og lønnens størrelse, hvis vi skal have en reel mulighed for at vurdere, om lægen er ved at blive for afhængig af sit fritidsarbejde, siger formanden for Danske Regioner, Bent Hansen, til Politiken.

Han bliver både bakket op af Forbrugerrådet og af danske patientforeninger.

/ritzau/

Kommentarer

Man skal være registreret bruger for at skrive kommentarer på information.dk. Som registreret bruger får du også mulighed for at tilmelde dig nyhedsbreve m.m. Tilmeld dig her