Skip to Content
Onsdag 15. februar 2012

Hanoi

Nordkoreanere beder om asyl i Danmark

Publiceret: 07:29, 24. september 2009
Nordkoreanere er trængt ind på Danmarks ambassade i Vietnam. Her har de bedt om politisk asyl, bekræfter Danmarks ambassadør i Vietnam, Peter Hansen.

En gruppe nordkoreanere er trængt ind på Danmarks ambassade i Vietnams hovedstad, Hanoi, hvor de har bedt om politisk asyl.

Det bekræfter Danmarks ambassadør i Vietnam, Peter Hansen, over for nyhedsbureauet Reuters.

Ambassadøren vil ikke sige, hvor mange det drejer sig om.

I København bekræfter Udenrigsministeriets Borgerservice, at der er trængt en gruppe personer ind på den danske ambassade i Hanoi. Borgerservice oplyser, at der angiveligt er tale om nordkoreanske statsborgere.

En sydkoreansk aktivist, som hjælper nordkoreanere med at hoppe af, siger, at han “har sendt ni nordkoreanere til ambassaden, ledsaget af andre sydkoreanske aktivister”.

- De søger om asyl, siger aktivisten Kim Sang-heon.

Sydkoreas udenrigsministerium vil ikke kommentere oplysningerne. Vietnams udenrigsministerium har heller ingen kommentarer.

Over 16.000 nordkoreanere er hoppet af i Sydkorea siden Koreakrigen (1950-1953). Hovedparten af dem er hoppet af inden for de seneste 10 år.

Afhoppere fra Nordkorea kommer oftest fra de fattigste dele af det isolerede kommunistiske land. De flygter hyppigst over Nordkoreas grænse til Kina. Herfra søger de videre gennem et tredjeland til Sydkorea, da Kina betragter nordkoreanere som økonomiske flygtninge. Kina tvangshjemsender nordkoreanere til Nordkorea.

Nordkoreanere har tidligere søgt om politisk asyl på ambassader i Kina, Vietnam, Laos og Mongoliet.

/ritzau/

Kommentarer

Man skal være registreret bruger for at skrive kommentarer på information.dk. Som registreret bruger får du også mulighed for at tilmelde dig nyhedsbreve m.m. Tilmeld dig her
Heinrich R. Jørgensen Abonnent siger:

Det er formodentligt almen viden, at flygtninge der vender tilbage til Nordkorea, bliver skudt? De anses for landsforrædere.

Endnu en historie medierne falder pladask for og vi skal høre dusindvis af meninger om.