Aktivister, der går for langt i klimaets navn, kan se frem til kontant afregning og skærpede straffe.
Det er målet med et udspil, som regeringen er på vej med op til klimatopmødet i København til december. Justitsminister Brian Mikkelsen (K) lægger op til fængselsstraf frem for bøder til aktivister, der stifter uro og hindrer politiets arbejde under demonstrationer og gadeuorden.
- Dansk politi er klar til at yde en massiv indsats for at sikre en rolig og fredelig afvikling af topmødet, og regeringen vil nu fremlægge en række initiativer, der yderligere forbedrer mulighederne for at forebygge og sætte en effektiv stopper for eventuelle uroligheder, siger Brian Mikkelsen i en skriftlig udtalelse.
Blandt andet skal politiet kunne frihedsberøve administrativt i op til 12 timer mod i dag seks timer. Og hvor aktivister, der hindrer politiets arbejde i dag i førstegangstilfælde får bøder, skal der nu falde frihedsstraf. Ifølge Berlingske Tidende 40 dages fængsel. Også straffene for hærværk og gadeuorden skal skærpes markant.
Landsforeningen af Beskikkede Advokater mener, at regeringen bruger klimatopmødet som påskud til at få nogle markante stramninger af lovgivningen til at glide nemmere ned.
- Det er meget uheldigt - især fordi, der ikke er noget som helst, der indikerer, at sådanne hårdere straffe vil afholde folk fra at lave ballade, siger han og frygter, at stramningerne vil ende med at ramme mange flere end de hårdkogte typer, som regeringen har i tankerne, siger formanden for foreningen, Henrik Stagetorn til Information.
Ifølge Berlingske Tidende har regeringen på forhånd opbakning fra støttepartiet, Dansk Folkeparti.
/ritzau/
Kommentarer
Klimalømler! Er det da ikke det erhvervsliv som ødelægger klimaet for os andre?
Hvornår går det op for vælgerne, at VKO arbejder for disse forbrydere?
Umiddelbart lyder det jo som opskriften på den ideelle politistat.
Hvis nogle skulle have været i tvivl tidligere, så er dette endnu en klar indikator på, at konservative og Venstre ikke alene er lov og orden partier, men har et meget foruroligende totalitært islæt, som frembringer tanker om brug af magtmidler man ellers skulle tro var forbeholdt totalitære ordener.
Der er henstår vel efterhånden kun at udnæve den officielle dødsdag for den danske retsstat.
Næste mål: demokratiet.
“Næste mål: demokratiet.”
Hvilket demokrati???
Vibe Andersen:
“Hvilket demokrati???”
Demokratiets død kan af logiske grunde ikke varsles endmu. Nok er ideen undfanget forlængst, men fødslen nåede vi aldrig til.